Як застосовувати «Фітоспорин» для орхідей?

Особливе місце на вікнах багатьох квітникарів займає орхідея. Існує понад 400 видів цих екзотичних рослин, тому кожен може знайти варіант на свій смак. Однак щоб милуватися красою квітучої культури, варто забезпечити їй увагу і догляд.


У цій статті йтиметься про «Фітоспорин», а також про те, як застосовувати цей препарат для орхідей.


Особливості

«Фітоспорин» - це універсальний натуральний системний препарат, який зазвичай дає результат після першого застосування (максимальна ефективність - 95%, мінімальна - 65%). Задіють його для лікування і запобігання недугам, що вражають рослину.

Засіб може використовуватися як для орхідей, так і для інших кімнатних декоративних рослин. Біопрепарат нетоксичний, тому вважається безпечним для людей і домашніх вихованців.

Засіб випускають у трьох модифікаціях:

 • рідина або водна суспензія;
 • порошок (в упаковках по 10 і 30 грамів);
 • у вигляді пасти (упаковка містить 200 грамів речовини).

Одна з варіацій препарату - «Фітоспорин-Гумі». Він містить безліч додаткових корисних елементів, вітамінів, амінокислот і ферментів, наприклад, мелів, калій, фосфор, азот.

Засіб не втрачає свої властивості при морозах (до - 50 ° С), при спеці (до + 40 ° С) і навіть в умовах посухи. Важливо пам'ятати, що препаратом користуються тільки в хмарну погоду або в закритому просторі. Це пояснюється тим, що прямі промені сонця знищують корисні спорові бактерії, які і надають виражену позитивну дію.

Забороняється використовувати засіб у чистому вигляді. Зазвичай його розводять у воді, дотримуючись дозування, зазначеного в інструкції. Не слід застосовувати препарат після закінчення терміну придатності. У такому випадку він не подіє, краще купити новий засіб.

Для чого використовується?

Фітопрепарат використовують для лікування багатьох рослинних захворювань:


 • грибка;
 • парші;
 • кореневої або чорної гнили;
 • сірої гнили;
 • фузаріозу, який характеризується появою темних плям на листях рослини;
 • іржі та інших.

У разі прояву ознак хвороби необхідно відразу ж використовувати препарат. Якщо запустити проблему, засіб може не впоратися з нею.

Тоді кольороводу доведеться вдатися до більш сильних складів. Що стосується профілактики, професіонали радять обробляти рослини в період їх активного зростання і цвітіння, тому що саме тоді вони більш схильні до захворювань.

Варіанти застосування

Даним препаратом обробляють:

 • привої, замочуючи їх у лікувальному розчині;
 • коріння рослини, поливаючи їх водою, що містить певну дозу препарату;
 • вся рослина повністю, обприскуючи її розчином.

Вибір методу застосування засобу залежить від конкретної ситуації.

Інструкція і дозування

Готувати розчин потрібно з використанням чистої води кімнатної температури. Це важливий момент. Справа в тому, що в занадто холодній воді реакція проходить дуже повільно, а в занадто гарячій корисні елементи просто гинуть.

Дозування препарату залежить від того, в якому вигляді представлено засіб. Бутильований препарат з меншою концентрацією застосовують для профілактичних цілей. Привої замочують у розчині, приготовленому з 4 крапель засобу на 200 мл води. Для лікування квітки дозу препарату збільшують. У цьому випадку використовують 10 крапель на 200 мл рідини.

Пастоподібний варіант розводять у тому ж дозуванні, що і бутильований при профілактиці (4 краплі на 0,2 л води). Рідкий склад при поливі додатково збагачують водою (15 крапель препарату на один літр води). Більш концентрований розчин готують для обприскування. Тут застосовують пасту і воду у співвідношенні 1: 1, додаючи десять крапель «Фітоспорина».


Залежно від мети, застосовують різні дозування розведення порошку:

 • обробка коренів - 10 грамів розчину на 5 літрів води;
 • профілактика - 1,5 грама препарату на 2 літри води (для обприскування);
 • лікувальний полив - 1,5 грама засобу на 1 літр води;
 • для насіння - 1,5 грама порошку на 100 мл води (в отриманому розчині насіннєвий матеріал замочують на 2 години).

Всі перераховані вище варіанти розчину необхідно перед застосуванням наполягти не менше години. Тільки в такому випадку частинки порошку зможуть добре розчинитися у воді. Кожна жива бактерія повинна «прокинутися», щоб почати швидкий і ефективний вплив на хвору квітку.

Нюанси

Якщо виявлені шкідники або цвіль на корінні, значить, рослина потребує лікування. Для цього необхідно розвести розчин і тримати в ньому хвору рослину протягом певного часу. На літр води беруть 1,5 грама засобу. Через півгодини рослину виймають з розчину, дають збігти зайвої рідини, а потім відносять її на місце.

Цю процедуру необхідно повторити через півтора тижні. При помітному поліпшенні обробку припиняють. Якщо ви помітили, що коріння вже підсохле, а півтора тижні ще не пройшли, можете повторно обробити рослину трохи раніше, шкоди від цього не буде.

Варто врахувати, що даний препарат корисний тільки при лікуванні грибкових або бактеріальних захворювань. У разі вірусних інфекцій «Фітоспорин» не застосовують.

Навіть при збільшенні концентрації в цьому випадку засіб буде неефективним. Не варто використовувати його і на здоровій рослині. Шкоди квітці склад не принесе, але виробник все ж не рекомендує це робити.


Відомо, що передозування не несе загрози рослині. Однак, якщо після застосування лікувального курсу немає ніяких змін, варто скористатися іншим засобом. Посилити дію «Фітоспорина» можуть різні препарати. Найпопулярніші - «Фундазол», «Тріаллат» і «Децис», а також варіанти зі штучними регуляторами зростання («Циркон», «Рибав-Екстра», «Епін» та інші).

Важливо пам'ятати, що не можна змішувати розглянутий фітопрепарат з лужними розчинами. Також варто врахувати, що «Фітоспорин» у вигляді пасти містить гуминові кислоти (Гумі), тому його не слід поєднувати зі стимуляторами росту. Справа в тому, що ці кислоти самі по собі стимулюють зростання, підвищують імунітет до захворювань. Такої дії для рослини цілком достатньо.

Як убезпечити себе при роботі з препаратом?

Вже відомо, що препарат нетоксичний, але запобіжних заходів дотримуватися все ж варто. Щоб убезпечити себе, працювати потрібно в рукавичках і в масці (при розпиленні). Якщо розчин через необережність потрапив на шкіру або слизове око, в терміновому порядку належить промити уражені частини тіла під проточною водою. Якщо засіб опинився в шлунку, необхідно прийняти активоване вугілля або інший сорбент, запивши його великою кількістю кип'яченої води.

При обробці великої плантації орхідей необхідно надіти спеціальний костюм, рукавички і маску. Появи алергічних реакцій на розглянутий засіб не було виявлено, але якщо ви помітили нездужання або висип, обов'язково зверніться до лікаря.

Особливості застосування Фітоспорина для орхідей

Хвороби є частими проблемами при вирощуванні рослин. Мікробіологічний засіб Фітоспорин для орхідей спрямований на лікування поширених захворювань. Щоб швидко знищити зараження, потрібно розібратися в інструкції щодо застосування.


Опис препарату і призначення

Біологічний фунгіцид користується популярністю у квітникарів і городників. Недорогі ліки працюють як з вуличними культурами, так і з примхливими тропічними кольорами. Викорінюючі дії пестициду пригальмовують активний ріст хвороб.

Склад та форма випуску

Основою Фітоспорина є суперечки сінної палички Bacillus Subtilis. Мікроорганізми виробляють природні фунгіциди, які зупиняють розвиток збудників рослинних недуг. Живі клітини є антагоністами грибкових і бактеріальних захворювань. Препарат може лікувати при потраплянні на тканини, зменшує активність хвороб.

Засіб легко купити в будь-якому садовому магазині. У продажу Фітоспорин-М надходить у трьох формах:

 1. Порошок. Поліетиленові упаковки по 10, 30 г з речовиною, що зовні нагадує крейду. В одному пакеті сконцентровано понад 2 млрд живих клітин. Перед застосуванням потрібно розвести у воді.
 2. Рідина. Готова емульсія у флаконах по 110 мл зручна для використання в домашніх умовах. У запущених випадках беруть Реаніматор (пляшка 200 мл).
 3. Пасто. Вологу масу розфасували по 200 г, підходить для великої колекції квітів.

Препарат з живих клітин і суперечка має високі показники результативності. Після першої процедури знижується кількість хвороботворних бактерій на 60%. Потужні та безпечні ліки не токсичні для людей, теплокровних тварин і риб. Компоненти не викликають отруєнь, тому засіб дозволено для обробки в домашніх умовах.

Фітоспорин-М для орхідей призначають при появі перших ознак грибкових хвороб. Ліки показують хороші результати від плямистостей, кореневих і фузаріозних гнилів. На ранніх стадіях допомагає впоратися з болісною росою, фітофторозом і септоріозом.


Переваги і недоліки

Препарат ефективний на всіх етапах вегетації орхідей - від сіянців і діток до дорослих екземплярів. Мікроорганізми Фітоспорина не втрачають характеристик в діапазоні температур від -49 С до + 40 С. У несприятливих умовах бактерії ліки підуть у стан суперечки, призупиняють життєву активність. Як тільки ситуація приходить в норму, клітини прокидаються.

Способи використання препарату зручні для лікування квітів, орхідей у тому числі. У розчині Фітоспорина замочують насіння і коріння орхідей. Профілактична обробка субстрату попередить появу хвороб. Захисні властивості тривають протягом 10 днів. Обприскування листя застосовують при комплексній терапії з іншими засобами.

Біопрепарат не є універсальним, тому допомагає в незапущених станах. Якщо хвороба захопила рослину, то обробка Фітоспорином орхідей не дасть позитивних результатів. Ефективність коливається в діапазоні від 65 до 95%. До мінусів засоби відносять загибель мікроорганізмів під впливом сонячних променів і в лужному середовищі. Ліки не допомагають від вірусних інфекцій.

Застосування

Висока концентрація препарату не нашкодить орхідеї. Для прояву фунгіцидних властивостей потрібно використовувати засіб з інструкції. Обробляти квітку краще ввечері, після заходу сонця або в похмуру погоду.

Як розводити порошок

Для приготування розчину використовують теплу воду. Температура рідини не повинна бути нижче + 15 С і вище + 35 С. Живі бактерії Фітоспорина втрачають ефективність в лужному середовищі, тому вологу беруть фільтровану, талу або злегка підкислену. Для змішування ліків не можна використовувати харчові ємності та столові прилади.

Щоб приготувати розчин, потрібно змішати порошок з водою в пропорції 1:2. Речовину повільно змочують, доводять консистенцію до стану рідкої сметани. Якщо немає грудок, то розводять до потрібної концентрації, для орхідей 1,5 г кошти розчиняють у 2 л води. Максимальна кількість мікроорганізмів спостерігається через 2 дні, але для обробки орхідей достатньо витримати 120 хвилин.

Препарат у вигляді пасти розчиняють у рідині, потім розводять до потрібної концентрації. У 200 мл води додають 100 г м'якої маси. Засіб не можна відразу використовувати для обробки рослин. Щоб бактерії прокинулися, потрібно залишити біофунгіцид на 2-3 години.

Сонячне світло руйнує мікроорганізми, тому рідину ставлять у темному місці, далеко від вікна.

Дозування

Норма застосування Фітоспорина залежить від цілей. Для терапевтичної обробки коренів 5 г розчиняють в 2,5 літра води. Квітку без субстрату замочують у лікувальній рідині на 2 години, залишають висихати і пересаджують у свіжу кору.

Обприскують орхідею за листком для лікування грибкових хвороб. Препарат можна готувати під певні завдання та форми випуску. Якщо використовують концентрат з пасти, то в 200 мл рідини додають 10 крапель емульсії. При розведенні сухого вигляду беруть 2 г порошку і 1 л вологи. Засіб переливають у пульверизатор для обробки або протирають платівки губкою, змоченою в ліках.

Фітоспорин використовують для профілактичного замочування орхідей без коріння, перед посадкою діток. У склянку рідини додають 4 краплі розведеного концентрату з пасти. «Пацієнтів» залишають у воді на 2 години, просушують на повітрі в тіні, переходять до реанімації, вкорінення.

Якщо треба обробити орхідею Фітоспорином, то норму витрати порошку можна виміряти ложкою. Без гірки це 5 г сухої речовини, а в чайній ложці - 3 г.

Життєдіяльність бактерій створює сприятливі умови для замочування насіння орхідних. Половину чайної ложки порошку розчиняють у 100 мл рідини. Посадковий матеріал залишають у вологі на дві години, потім приступають до посіву.

Слабкий розчин використовується для попередження захворювань у холодний період. У 2 л води висипають 1,5 г порошку, змішують і обприскують по листу. Фітопрепарат можна застосовувати для профілактики гнилів і помилок у догляді. Субстрат перед посадкою замочують на ніч в розчин з 2 г сировини на 4 л води.

Особливості обробки квітучих орхідей

Препарат не має будь-яких протипоказань, тому дозволений під час формування і розпускання бутонів. Засіб з безпечними штаммами не викликає стресу у орхідей, не обпалює коріння при високій концентрації. Ліки однаково добре вбираються як нижніми частинами, так і листям. Обприскування дає позитивні результати в суміші з добривами.

При пересадці квітучої орхідеї Фітоспорин надає підтримувальні властивості. Необхідна норма готового розчину береться нижче, ніж при викорінювальних процедурах. Препаратом потрібно поливати під корінь, обробляти листя.

Запобіжні заходи

Епіфітні рослини погано вбирають препарати з органікою. Речовини посилюють розкладання деревного субстрату, що призводить до втрати повітропроникності кори. Для обробки кімнатних рослин беруть рідину, порошок або пасту без додавання гуминових кислот.

Через безпечний склад препарату Фітоспорин відносять до 4-ї групи токсичності. Мікроорганізми не отруйні для теплокровних, риб і комах. Окремі компоненти рідко викликають легке роздратування, особливо при потраплянні на слизові оболонки, рани. Під час робіт можна використовувати захисні рукавички і маску. При проковтуванні викликають блювоту, випивають пару таблеток абсорбенту.

Умови зберігання препарату

Фітоспорин не можна тримати поблизу з продуктами харчування, лікарськими засобами. Препарат варто залишати в місцях, недоступних для дітей, домашніх вихованців. Для приготування розчину використовують посуд з матеріалів, які не окисляються:

Терміни зберігання упакованого біофунгіциду - 4 роки. Розведений розчин після приготування поступово втрачає корисні властивості. Щоб зберегти якості, треба пляшку тримати при температурі від + 5 до + 20 С. Ємність ставлять у темне місце, без різких теплових коливань і спрямованих променів сонця.

Якщо засіб випадково замочила вода, то Фітоспорин втрачає антибактеріальний ефект. Фунгіцид розбавляють до робочого розчину, ховають в прохолодне місце. Протягом місяця препарат потрібно використовувати при пересадці рослин або профілактичної обробки від гнили. Рідка фасовка в пластикових пляшках має термін придатності в 12 місяців, тому зручна для невеликої орхідейної колекції.

Сумісність з іншими засобами та добривами

Щоб посилити розчини для обробки рослин, квітникарі використовують суміші фунгіцидів, інсектицидів і добрив. Фітоспорин показує хороші результати в поєднанні з:

Заборонено застосовувати разом зі стимуляторами росту і деревним вугіллям. Перевірити сумісність можна експериментальним шляхом. У невеликій ємності змішують препарати, залишають на кілька годин. Якщо утворюється осад, то пестициди не можна комбінувати. Випадання каламутних частинок з'являється в рідині з лужною реакцією, а також при взаємодії з хлором. Дізнатися водневий показник допомагає спеціальний індикаторний папір (тест pH).

Альтернатива

Фітоспорин-М отримав популярність завдяки низькій ціні і результативності в боротьбі з грибками. Якщо немає у продажу засобу, то замінити можна на Тріходермін (ФІТО-М). Фунгіцид має в основі штами сінної палички, яка бореться з чорною ніжкою, гниллю мучнистою росою. Ліки випускають у вигляді рідкого концентрату в об'ємних ємностях. Препарат в обробці орхідей не такий зручний, як відомий біопестицид.

Гамаїр - це сильний засіб, який використовують для захисту рослин від хвороб і модуляції імунітету. Випускають у вигляді таблеток для приготування розчину для зрошення, обприскування. Для огорожі орхідей від грибків достатньо одного разу на місяць. Між поливами можна використовувати аналогічні засоби.

Якщо ступінь ураження рослин сильна, то Фітоспорин не допоможе. Щоб без наслідків знищити грибок, діяти потрібно швидко. Хімічний фунгіцид (Фундазол, Максим) врятує від інфекційного в'ядання, вб'є збудників захворювань. Засіб використовують для замочування коренів, обробки тканин.

Фітоспорин-М - це біофунгіцид, який безпечний для людини і ефективний проти грибкових хвороб. Розуміючи, скільки брати порошку і коли використовувати препарат, легко зупинити руйнування. Якщо зробити все за інструкцією, то ліки не завдадуть шкоди орхідеям під час цвітіння.

Особливості застосування «Фітоспорина» для орхідей

Склад і властивості препарату

Препарат «Фітоспорин-М» (повна назва препарату) випускається у формі рідини, розфасованої в ємності по 110 мл. Також можна придбати засіб у формі пасти або порошку. Його основою є спорова культура Bacillus subtilis (штам 26 Д), продукти життєдіяльності якої згубно впливають на збудників бактеріальних і грибкових інфекцій.

Носієм чинного з'єднання, що складається з суперечок і живих частин клітин культури, є склад на основі ОД-гумату, крейди та інших наповнювачів. Ґрунтовним бактеріям, що входять до складу препарату, не страшні посуха, спека і мороз.

Завдяки унікальному складу препарат починає працювати відразу ж після початку використання. ОД-гумату властиво посилювати фунгіцидний вплив на рослину всього препарату в цілому. Отриманий позитивний ефект можна спостерігати протягом тривалого часу.

Іноді, згадуючи цей засіб, квітникарі мають на увазі інші препарати, в яких основою є фракції бактеріальних культур. Хоч застосовуються і препарати з іншими клітинними штаммами («Гамаїр», «Алірін-Б»).

Відео «Все про використання фітоспорину»

Відео про фітоспорин, про властивості, дозування, приготування розчину, застосування для орхідей.

Причини використання

Якщо застосовувати препарат при рясному ураженні культур, то він найчастіше виявляється малоефективним. Але провівши обробку рослин на ранніх стадіях зараження, можна позбавити їх від парші, чорної ніжки, кореневої гнили, фітофторозу, гнили сходів, плісняви насіння, а також в'ядання.
Засіб успішно застосовується для обробки насіння та іншого садивного матеріалу. Його застосовують для обробки кімнатних рослин у період цвітіння і вегетації, проводячи обприскування. У разі грамотного використання фунгіциду вдається захистити рослини від патогенної мікрофлори. Засіб ефективний для обробки кольорів не тільки в лікувальних, а й у профілактичних цілях.

Інструкція щодо застосування

Щоб не завдати шкоди здоров'ю рослин, слід суворо дотримуватися інструкції щодо застосування. Якщо препарат має форму пасти, потрібно розвести 100 г у 200 мл води. Щоб нанести готовий засіб, цю консистенцію розводять водою з розрахунку 4 краплі отриманого розчину на склянку води. Після чого допустимо проводити обприскування.

Засіб у формі рідини розводять за пропорційною градацією. Спочатку використовують 10 крапель на 200 мл води, потім слід взяти 20 крапель на 1 склянку рідини. Порошковий препарат використовують так: 1-5 г розводять в 1 л води.

Способи застосування даного фітопрепарату бувають різними. Якщо планується обробка землі або компоста, для приготування робочого розчину беруть 5 г порошку або 1 ст. л. рідини на 10 л води. Якщо необхідно замочити насіння, потрібно взяти 4 краплі рідини, тобто 0,5 г порошку, і розчинити їх у 200 мл води.
Для поливу кімнатних квітів готують розчин, використовуючи 4 краплі або 1 г препарату на 1 л води. Перед обробкою квітів під час вегетації готується розчин з 10 л рідини, куди поміщають 1 ст. л. або 5 г порошку препарату. Для передпосадкової обробки насіння та іншого матеріалу застосовують розчин з 60 мл засобу, розведеного в 1 л води.

Щоб посилити ефективність «Фітоспорина-М», його нерідко комбінують з іншими інсектицидами і фунгіцидами. Препарат відмінно поєднується з «Фундазолом», «Децисом», «Тріаллатом», «Байтаном універсалом», «Тілтом преміумом» і «ТМТД».

Техніка безпеки при роботі

Даний препарат не є фітоксичним. Фахівці віднесли його до IV класу небезпеки для людини і III - для бджіл. При роботі із засобом важливо убезпечити себе, одягнувши захисний одяг і гумові рукавички. Під час обробки рослин заборонено пити, курити і приймати їжу. Якщо препарат випадково потрапив на поверхню шкіри або слизових, необхідно негайно промити уражену ділянку під сильним струменем води з-під крана.

У разі недбалого використання засобу воно може опинитися в шлунку. Для допомоги потерпілому дають випити мінімум 3 склянки кип'яченої води. Далі слід спровокувати напад блювоти, після чого випити активоване вугілля (кількість таблеток визначають за інструкцією). Після закінчення робіт з препаратом слід ретельно помити руки з милом.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND