Пеперомія

Пеперомія - рід трав-багаторічників, що відносяться до сімейству перцевих. Сама назва пеперомії говорить про родинні зв'язки: пеперо - перець, омос - схожий.


Опис

Пеперомія - це трав'яниста рослина висотою від 15 см до півметра з м'ясистим листям. Забарвлення листя може бути різних відтінків, зі смужками або плямами, а також без них. Пеперомія цвіте навесні - на початку літа, по закінченню цвітіння утворюються сухі дрібні плоди.


Рід дуже великий: за деякими даними, до його складу входить близько 1500 видів. Дикі представники в природі ростуть в тіні тропічних лісів Америки та Азії.

Види пеперомії

Пеперомія - ампельна рослина, тому її часто застосовують для створення складних композицій і дуже цінують декоратори. Декоративних видів і сортів багато.

Найпопулярніші з них:

Останнім часом у квіткових магазинах з'явилася пеперомія Мікс. Це не сорт як такий, а набір мініатюрних сортів, висаджених в одну ємність.

Що потрібно знати про догляд за пеперомією в домашніх умовах

Пеперомія невибаглива, проте варто мати на увазі:

 • Строголовні сорти більше люблять світло, рівномірно зеленим комфортніше в напівтіні або під штучним освітленням. Чим темніше забарвлення аркуша, тим більше пеперомія любить тінь.
 • Всі види (крім ворсистих) люблять підвищену вологість повітря близько 50%.
 • Погано переносять протяги.
 • Добре росте на кухні.
 • Через схильність коріння до гнили, не можна поливати через піддон.

Посезонних відхід: таблиця

Рослина дуже погано переносить коливання температури. Якщо горщик стоїть на вікні, то в зимовий час під нього найкраще підкладати утеплювач.


Незважаючи на тропічне походження, пеперомія не вимоглива до обприскувань. Часто вони необхідні тільки в спекотну погоду. Сорти з м'ясистим блискучим листям люблять протирани вологим диском.

Вимоги до ґрунту, підживлення

Складність відходу в домашніх умовах полягає в підборі ґрунту. Найчастіше для різних видів пеперомії підходить різний склад. В основі для кожного сорту повинен бути глиняний субстрат. Склад ґрунту повинен бути нейтральним, за якістю близьким до сумішей для фікусів або пальм. Кислотність низька або нейтральна.

Для пеперомії ґрунтом повинен бути повітропроникний і пухкий. Деякі сорти краще висаджувати в гідропоніку.

Удобрювати досить кожні два тижні навесні і влітку і раз на місяць в холодний сезон. Підходять будь-які мінеральні добрива, при цьому дозування необхідно скоротити в 2 рази. Коріння пеперомії дуже чутливі, тому підживлення вносяться тільки з попереднім поливом.

Полив.

Ця рослина пристосована до життя з низькою вологістю ґрунту, тому полив повинен бути помірним. Орієнтуватися потрібно на стан ґрунту, поливати тільки при сухому верхньому шарі (не менше 3 см). Влітку це приблизно 1 раз на 10 днів взимку 1 раз на 2-3 тижні. Вода повинна бути м'якою і теплішою температури повітря в приміщенні. Через деякий час потрібно обов'язково злити з піддону надлишки рідини.

Пересадка

Частота пересадки залежить від віку і виду. Щорічно тільки молоді рослини до 3-х років. Крупнолистні - не частіше одного разу на два роки, дрібнолисті - раз на рік. Найбільш відповідний час - весна.

По пеперомії легко зрозуміти, що настав час для пересадки: рослина зупиняється в рості, а через дренажні отвори проростає коріння.


Коренева система у цієї квітки невелика, тому і горщик варто вибирати маленький. Нова ємність повинна перевищувати стару по діаметру приблизно в 1,5 рази. Оскільки коріння у пеперомії росте повільно, занадто великий горщик небажаний. Добре підходять високі керамічні. При пересадці дуже важливо забезпечити хороший дренаж. Шар не менше 6 см. Після потримати ємність 2 тижні в напівтіні. Коли рослина відійде, повернути її на звичне місце.

Розмноження

Розмноження цієї рослини проводять наступними способами:

 • генеративний (насінням);
 • черенкуванням;
 • розділенням куща при пересадці.

Генеративний метод

Застосовуйте для кольорових видів. Дозріле насіння зберігає в темному прохолодному місці до весни. Порядок дій:

 • підготовка ґрунту (суміш великого піску та універсального субстрату);
 • ґрунт помістити в неглибоку ємність, пролити;
 • насіння розкласти по поверхні і присипати невеликим шаром землі;
 • накрити склом або плівкою і помістити в світле, тепле місце. Якщо є можливість, забезпечити підігрів;
 • щодня провітрювати по 5 хвилин;
 • при підсиханні ґрунту обприскувати;
 • при формуванні 2-х дорослих листя розсадити.

Чоренкування

Чореньки можуть бути листовими і зі стебля. Плюс цього способу в тому, що рослина приживається в будь-яку пору року. При виборі череня варто звернути увагу на наявність точок росту, чим їх більше, тим вище шанси вкорінення.

Важливо: Для розмноження підійде навіть аркуш з дорослої рослини.


Чернятко поміщають у теплу воду або вологе пісок. При використанні води череня занурюють не більше ніж на 3-5 мм, інакше почнеться загнивання. Щоб прискорити процес, ємність накривають склом або плівкою. В середньому, для вкорінення знадобиться близько місяця. Розмноження черенками

Ділення куща

Куст ділять тільки при плановій пересадці рослини. Порядок дій той же, що і при звичайній, тільки додається поділ кореневої системи. Найкраще це робити гострим ножем, зрізи обробити вугіллям.

Пеперомія в кімнатному квітникарстві: особливості посадки і догляду за тропічною красунею

Кімнатне квітникарство сьогодні не просто данина моді, а цікаве і корисне захоплення, що позбавляє від хандри і депресії, що дозволяє проявити творчі здібності і зробити свій будинок затишним і неповторним. Іноді достатньо однієї невеликої рослини, щоб не відчувати себе самотнім, адже вона жива, за нею потрібно доглядати, а щоб вона була здоровою і красивою, робити це потрібно правильно. Пеперомія не займе багато місця в будинку і не доставить особливих клопотів, але при дотриманні простих умов буде радувати своїм пишним вбранням довгі роки. Що ж повинен знати кольоровод, щоб уникнути проблем при вирощуванні в домашніх умовах?

Походження, середовище проживання та вигляд листя і квіток

Пеперомія (Peperomia Argyreia) - багаторічна рослина, що зустрічається в тропіках Азії, Південній Америці та Індії, відноситься до сімейству перцевих.

У природі налічується близько 1 000 видів пеперомій. Ампельні форми обвивають стовбури дерев, що стеляться, ґрунтовопокровні та чагарникові - покривають собою трав'яну підстилку тропічних лісів.


Цвітіння пеперомії навряд чи вразить уяву - квітуча стрілочка, що нагадує суцвіття подорожника, скромна і непримітна. Однак завдяки різноманітності форм кущів і красі шкірястого листя пеперомії широко використовуються як декоративно-листяні рослини. Квітникарі-аматори особливо цінують її за привабливість, що зберігається цілий рік (на відміну від красивоцвітучих рослин, чия краса недовговічна).

Один з найкрасивіших сортів пеперомії, який повністю виправдовує свою назву

Особливо хороші пеперомії в групових посадках. Оскільки всі види компактні і дуже різноманітні, то, вдало підбираючи їх за кольором листя і формою кущів, можна створювати неповторні композиції.

Треба сказати, що пеперомія з'явилася в наших будинках досить давно. Багато з нас з дитинства бачили ці нехитрі кущі з круглими жорсткими листочками темно-зеленого кольору. Але мало хто знав назву цієї квітки - пеперомія туполісна.

Сьогодні у продажу, а також у багатьох квітникарів вдома можна зустріти різні сорти цієї екзотичної рослини.


Нерідко на прилавках можна побачити рослини, марковані як Пеперомія мікс. «Мікс» в цьому випадку позначає не сорт, а суміш різних сортів, що продаються разом.

Пеперомія клузієлистна, лазяча, зморщена, головата, долотовидна, магнолієлистна, Хеппі Бін, Россо та інші сорти - таблиця

Найбільш популярні в кімнатному розведенні пеперомії - галерея

Калейдоскоп сортів - відео

Догляд і утримання домашніх умов

Пеперомія не висуває особливих вимог при вирощуванні. Однак слід враховувати наступне:

 1. Сорта с пёстрыми и цветными листьями нуждаются в большем освещении, предпочитая рассеянный свет без попадания прямых лучей. Зелені рослини тіньовиносливі, вони чудово чують себе при штучному освітленні.
 2. Оскільки батьківщина пеперомії - тропіки, то всі види цих рослин люблять дещо підвищену вологість повітря, яку легко забезпечити обприскуванням. Дуже добре відчувають себе біля акваріумів і штучних водойм. Миряться і з розміщенням на балконах, якщо там немає палючого сонця.
 3. Всі види пеперомій теплолюбні, тому потрібно постаратися підтримувати рівну температуру протягом усього року - вона не повинна опускатися нижче 17 о і підніматися вище 25 о.
 4. У пеперомії невелика коренева система, тому поливи повинні бути помірними, без перезволоження землі. Взимку, коли температура повітря знижена, потрібно давати висохнути верхньому шару ґрунту.

При виконанні цих нескладних умов пеперомія чудово приживеться в будь-якому будинку. Про самопочуття квітки легко дізнатися за зовнішнім виглядом рослини і за цвітінням. При хорошому відході пеперомія цвіте хоч і непоказними кольорами, але постійно - протягом усього року.

Умови утримання будинку залежно від пори року - таблиця

Чи можна пересадити

Пересаджувати пеперомію потрібно навесні: поки рослина молода - щороку, потім можна один раз на два роки. Коренева система біля квітки невелика, тому горщик потрібно вибирати за розміром.

Багато квітникарів допускають серйозну помилку, висаджуючи маленьку рослину у велику ємність. Коріння росте повільно і не встигає оплести земляний ком, в результаті земля закисає, а рослина гине. Краще при пересадці кожен раз брати горщик трохи більше попереднього.

Ґрунт пеперомія віддає перевагу легкому, пухлому, вологопроникному. Добре підійде субстрат з листової землі, піску і торфу, взятих у рівних частинах. Обов'язковий дренаж з керамзиту або промитого річкового гравію, що дозволить не накопичуватися зайвій вологі і запобіжить грунт від закисання.

Помилки догляду за пеперомією і боротьба з хворобами і шкідниками - таблиця

 • промити коріння рослини;
 • уражені місця присипати поштовховим деревним вугіллям;
 • пересадити в нову землю.
 • обробити інсектицидом Фітоверм (для обприскування розвести 2 мл в 1 л води);
 • підвищити вологість повітря.
 • протерти листя серветкою, змоченою в спирті;
 • замінити землю.

Як розмножується

Пеперомія добре розмножується діленням куща при весняній пересадці, черенкуванням стеблевими і листовими черенками, посівом насіння.

Поділом куща

Найбільш простим і кращим є спосіб ділення куща, при цьому з однієї квітки можна отримати кілька молодих, вже сформованих рослин.

Розмноження за допомогою поділу куща

При весняній пересадці:

 • вийняти материнську рослину з горщика і акуратно відокремити молоді рослини;
 • розсадити саджанці по окремих невеликих горщиках.

Під час черенкування

 1. Навесні зрізають макушкове чорняво з 3-4 міждузлиями, нижнє листя прибирають, залишаючи один або два верхніх листа.
 2. Зріз череня опудрюють кореневином і прикопують череня в суміш торфу і піску.

Замість торфу краще використовувати кокосовий субстрат - він менше схильний до цвілі, а вкорінення в ньому проходить швидше.

Горщики з черенками накривають прозорою плівкою у вигляді ковпачка, створюючи їм тепличні умови з підвищеною вологістю, для укорінення.

Приблизно через місяць молоді саджанці висаджують на постійне місце в субстрат для декоративно-листяних рослин.

Аналогічно чинять і з листовим череням. Для цього чистим ножем зрізають здоровий лист з коротким череням, опудрюють кореневином і прикопують в тепличці. Укорінення можна проводити також у суміші торфу і піску або в кокосовому субстраті.

Добре вкорінюються черенки і у воді. Для цього:

 • підготовлені відростки ставлять в ємність з водою. Води має бути небагато - приблизно 2 см, щоб рослини не задихнулися;
 • коли корінки, що з'явилися, відростуть приблизно на 1-1,5 см, листове чорняво можна посадити в невеликий горщик. Дуже важливо при цьому не заглибити відросток, оскільки молоді рослини з'являться відразу над корінцями і їм важко буде пробитися через товстий шар землі;
 • після появи молодої порослі материнський лист можна акуратно відрізати.

Розмноження насінням

Висівають навесні в легкий повітропроникний грунт. Найкраще підійде суміш з річкового піску і листової землі, взятих у рівних частинах.

 1. Насіння заробляє на глибину 0,5 см.
 2. Зволожують ґрунт обприскуванням, накривають склом і ставлять у світле тепле місце. Температура для проростання насіння повинна бути від + 23 до + 25 градусів.
 3. Щодня тепличку провітрюють і обприскують.
 4. Саджанці з двома листочками пікірують по окремих горщиках (іаметром 6-8 см) з легким ґрунтом, ставлять у світле, але не сонячне місце, обприскують.

Пеперомії - одні з найкращих декоративно-листяних колекційних рослин. По-перше, тому що вони в основному некрупні рослини. По-друге, дуже різноманітні за фактурою, формою (цілолісні, витягнуті тощо) По-третє, їх дуже багато видів (тільки у мене їх 36 видів!). По-четверте, вони дуже нескладні в догляді і доступні навіть новачку. По-п'яте, їхні милі простенькі квіточки дуже оригінальні))) По-шосте, багато хто з пеперомій може витримувати тінь, а деякі прекрасно ростуть на сонці. Є навіть суккулентні пеперомії. По-сьоме, вони прекрасно розмножуються стеблевими і листовими черенками.

Тетяна, м. Іваново

http://forum-flower.ru/showthread.php?t=613

Пеперомія - проста у догляді і вишукана зовні, нескінченно різноманітна може стати першою рослиною у новачка і черговим рідкісним екземпляром у колекціонера, радуючи оточуючих дивовижними листочками.

Пеперомія: види (туполистна, ліліан, магнолієлистна) фото

Квітникарі високо цінують пеперомію за її невибагливість, але особливо люблять за різноманіття форм.

Чагарник, напівкустарник, ампельна культура - завжди можна вибрати собі форму до душі.

Цвіте пеперомія скромно, але прекрасно виглядає і як окремо стоїть рослина, і в практично будь-якій композиції.

Види з фото та описом

Туполистна (Peperomia obtusifolia)

Відмінною особливістю даного виду є яскраво виражений запах перцю, їдкий і гіркуватий. Листя блискучі, товсті, покриті жилками. Суцвіття - колосовидне. Втечі прямостоячі, міцні, з віком розгалужуються.

Найкраще вирощувати туполисту пеперомію в підвісному горщику, в теплі місяці (з травня по вересень) - вивішувати на відкритий балкон. Пеперомія відмінно очищає повітря в кімнаті, знищує хвороботворні бактерії. Любить ґрунт з нейтральною кислотністю і затемнення. Старі і важкі гілки потрібно вчасно видаляти, інакше рослина почне чахнути.

Мутовчастий (Peperomia verticillata)

Компактний куст, що складається з декількох міцних, прямобробних втечі. Листочки щільні, короткочерішні, яйцевидної форми, ростуть в мутовках по 4-5 штук. На кожному присутні дуговидні жилки.

І стебли, і листя опушені сіроватими волосинами. При нестачі вологи опушка густа, а листя дрібне, тонке. Якщо вологи надлишок - листя буде великим, але опушення слабким.

Варієгатна (Peperomia Variegata)

Такий вид не зустрічається в природі - це результат праці селекціонерів. Виділяють 3 різновиди: туполистну (з вершково-білим листям і великим, що стелиться стеблем); клузієлистну (молочного кольору листям і червоним нальотом на стеблі) і магнолієлистну (листя її широке і покриті жовтими плямочками).

Температура в приміщенні, в якому зростає пеперомія, не повинна опускатися нижче 22 градусів у весняно-літні місяці, нижче 16 градусів восени. Вид не любить протяги.

Цілолісна (Peperomia rotundifolia)

Листочки у цього виду - витягнуті, тонкі, світло-зелені, з білі смугами, відливають глянцем. Зростає цілолісна пеперомія щільно, покриваючи ґрунт. Добре підходить для створення композицій і вирощування в оранжереях.

Каперата (Ліліан) (Peperomia caperata)

Горшкова рослина, що віддає перевагу пухкому торф'яному ґрунту. Чи не єдиний сорт, квітучий красивими, схожими на лілії, квітами. Кольороноси м'ясисті, рожеві, після цвітіння випускають дрібні суховаті ягідки. У висоту може досягати 30-35 см.

Добре росте в горщиках, підходить для оформлення ампельних композицій. Не вимагає частих підживлень поливів, посушливі періоди витримує добре.

Срібляста (Peperomia argyreia)

Компактна рослина з довгим (більше 10 см) листям ланцетоподібної форми і укороченим стеблем. Черьошки темно-пурпурові, щільні. Листова пластина покрита мережею густих прожилок. До відходу не вимогливо.

Клузієлистна (Peperomia clusiifolia)

Особливо великий вид - у довжину може досягати півметра. Стеблі м'ясисті, пряморастущі. Листя яйцевидне, соковите, пофарбоване в темно-зелені відтінки, росте на коротких корінцях, маленькі (не більше сантиметра). По краях пластини йде пурпурова тонка смуга, нижня сторона червонуватого кольору.

Квітки зібрані в колоски (молочні з золотистим відтінком). Вид легко переносить огріхи догляду, не боїться протягів, низьких температур і затінених місць.

Головата (Peperomia glabella)

Відмінно приживається в підвісному горщику або на підвіконні, але з обов'язковою опорою. Листя у сорти широкі, темні, густо ростуть на тонких стеблях, що стеляться. Поливати цей вид потрібно мало, а вирощувати в затемненому місці - так забарвлення листя буде яскравим, а сама рослина красивою. Втечі можуть досягати в довжину 22-25 см.

Россо (Peperomia Rosso)

Дуже красивий вигляд, особливе витончення якому надають акуратна форма куща і незвичайне забарвлення листя: з червоною тильною стороною і смарагдовим верхом. Невибагливий: довго може обходитися без підживлення і не потребує обрізки. Любить розсіяне світло і часті обприскування.

Ампельна (Peperomia rotundifolia)

Зовні виглядає як трав'янисте деревце з дрібними акуратними листочками і витягнутими в сторони втечами (що досягають в довжину 1,5 метра). Найкраще таку пеперомію висаджувати в підвісний вазон і давати стеблям можливість вільно спадати вниз.

Ампельних сортів існує кілька, тому форма, забарвлення і порядок росту листя залежать від обраного екземпляра.

УВАГА! Обов'язково обприскуйте рослину: влітку - кілька разів на тиждень, взимку - залежно від сухості повітря в будинку.

Сморщена (Peperomia caperata)

Друга назва - пустельна бірючина. У цього виду, на відміну від усіх інших, листя не гладке, а зморщене, вкрите мережею глибоких западинок, оксамитові, м'ясисті (містять у собі запас води). Окрас - темно-зелений з коричневим відтінком в поглибленнях жилок.

Листові пластини серцевидні, з гострими кінчиками, досить широкі, кріпляться до довгих черешків рожеватого відтінку. Розташовані близько один до одного, утворюють щільну розетку. Коренева система розвинена слабо, стебель теж тонкий і у висоту досягає максимум 10 см.

ДОВІДКА! Наразі виведено кілька десятків сортів від природної пеперомії зморщеної - з різною формою листя і кольором (від блідо-рожевого до алого).

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND