Як правильно обрізати домашній лимон

Лимон - популярна кімнатна плодоносяча рослина. Догляд за ним не складний, але потрібно дотримуватися певних правил вирощування цього дерева. Обрізка - обов'язкова частина догляду за кімнатним лимоном. Вона дозволяє надати дереву декоративний вигляд і забезпечити тривале плодоношення.


Чи потрібно обрізати лимон в домашніх умовах

При вирощуванні лимона в кімнатних умовах обрізка проводиться обов'язково. Лимон - велика рослина. На відкритому повітрі його висота сягає 8 м. У кімнаті висота лимона не повинна перевищувати 2 м.


Незважаючи на сучасні компактні сорти кімнатних лимонів, які відрізняються невеликою висотою, без обрізки все одно не обійтися. Цю процедуру проводять через низку причин. Ось найголовніші з них:

 • Дереву надають декоративний вигляд, а його кроні - певну форму;
 • Обрізка забезпечує зростання нових бічних втечі і перешкоджає збільшенню висоти дерева, що сприяє плодоношенню;
 • Правильно сформована крона забезпечує тривалий термін життя дерева і регулярне плодоношення;
 • Обрізка може бути використана для омолодження старого екземпляра.

Коли можна обрізати домашній лимон

Серед фахівців немає єдиної думки про те, коли потрібно і краще обрізати лимон в домашніх умовах. Одні рекомендують робити обрізку лимон ранньою весною. Також є думка, якщо обрізати кімнатний лимон восени або взимку, це забезпечить велику врожайність. А дехто вважає, що лимонне дерево можна обрізати цілий рік.

Її мета - надати кроні дерева потрібну форму і забезпечити гілки втечі та нарощування плодових гілок. Така обрізка проводиться не щороку, а в разі потреби. Не можна занадто сильно і часто обрізати лимон, оскільки це виснажує дерево і навіть може призвести до його загибелі.

Це сильна обрізка, при якій видаляють старі гілки, щоб дерево наростило якомога більше молодих. Санітарна обрізка проводиться восени після того, як з дерева знято всі плоди.

При цьому видаляють всі сухі і пошкоджені гілки. Видаляють також слабкі і «жуючі» втечі. Жуючі втечі або вовчки можна вирізати повністю або вкоротити на оріг, оскільки в майбутньому така втеча може перерости в плодову гілку.

Перша обрізка лимонного дерева

Першу обрізку лимона проводять у лютому протягом 1 року життя рослини. У цей час молода рослина ще не має бічних втечі, а тільки прямий стовбур. Перша обрізка лимона формує штамб і забезпечує появу декількох бічних втечі.


Для цього необхідно розглянути ствол молодого дерева і знайти на ньому сплячі нирки, з яких з'являться гілки рослини. Найкраще якщо нирок буде 3 або 4 і вони будуть розташовані по колу на однаковій висоті.

Тоді на 1-1,5 см над ними роблять надріз і видаляють верхню частину стовбура. Нижня частина залишається для штамбу і майбутньої крони. Зрізають стовбур на 20-25 см вище рівня ґрунту. Роботи проводять гострим садовим секатором. Зрізи після операції заливають садовим варом.

Як правильно обрізати кімнатний лимон

Існує загальноприйнята схема обрізки кімнатного лимона, яка найбільш ефективна при формуванні крони і нарощуванні плодових гілок. Щоб обрізка лимона пройшла правильно, необхідно знати таке поняття, як порядок гілки дерева.

Так, втеча 0 порядку - ствол дерева. Від нього відходять кілька основних гілок - втечі 1 порядку. У свою чергу на них утворюються втечі 2 порядку і так далі. Плодові гілки дерево нарощує, починаючи з втечі 4 порядку і вище.

Для формування крони

Початок формування крони - початкова обрізка втечі 0 рівня, яка описана вище. Далі, як правильно обрізати лимон в домашніх умовах, наочно демонструє схема:

 • Якщо при початковій обрізці довжина штамба або втечі 0 близько склала 20 см, то при нарощуванні втечі 1 порядку їх вкорачують, щоб їх довжина склала 25 см;
 • Обрізка втечі 2 порядку проводиться тоді, коли вони виросли на довжину 20 см і більше. Їх довжина після обрізки повинна становити 20 см;
 • Втечі кожного подальшого порядку гілки повинні мати довжину на 5 см менше;
 • Формування закінчується на втечах 5 порядку, довжина яких складе 5 см.

Формування крони лимонного дерева має завершитися до початку його плодоношення. Інакше плодові квіткові нирки будуть видалені, а дерево не плодоноситиме весь сезон.

Для рясного цвітіння

Правильне формування крони лимонного дерева сприяє його рясному цвітінню. Після закінчення формування крони на початку березня не слід чекати цвітіння відразу. Скелет крони досить розгалужений, але на ньому немає плодових гілочок, на яких утворюються квітки і плоди.


Колір лимону буде на початку наступної весни. До цього часу він повинен наростити безліч дрібних плодових гілочок. Це відбудеться протягом вегетаційного періоду після обрізки. Наступного року не можна проводити обрізку ранньої весни.

Утворені за рік плодові гілочки можуть бути пошкоджені і видалені під час цієї процедури. Рясного цвітіння не вийде. Тому, проводячи обрізку, потрібно пам'ятати, що після неї цвітіння дерева не настає. Лимонне дерево зацвіте тільки на наступний рік після того, як обрізка проведена. Обрізка лимона в горщику в домашніх умовах дивіться в цьому відео:

Плодоношення

Сформована крона лимонного дерева забезпечить його рясне цвітіння. Але потрібно пам'ятати, якщо квіток дуже багато, рослина може скинути зав'язок. Також на ньому може сформуватися безліч дрібних і неякісних плодів, що в майбутньому році призведе до відсутності цвітіння і плодоношення.

В ідеалі, на кожній гілці 5 порядку має бути не більше 3-4 зав'язків. Тому залишають найбільші і сильні квітки, а інші зрізають або вищипують. Якщо ж квітки дуже багато, можна видалити повністю плодову гілочку з квітками і бутонами.

Видаливши зайві квітки і бутони можна не боятися падіння зав'язку. Така обрізка лимона для плодоношення в домашніх умовах, під час цвітіння забезпечить хороший урожай великих і якісних плодів.


Для розмноження черенками

Зазвичай при обрізці великого розросшого дерева з великою кроною утворюється багато зрізаних гілок, з яких нарізають череня для вкорінення. Спеціально ніхто не обрізає лимон так, щоб він швидко розростався.

Однак якщо рослина дає слабкий приріст, то її крона повільно збільшується в розмірах, а, отже, після обрізки залишається мало матеріалу для вкорінення. Є спосіб змусити втечі лимонного дерева швидше рости.

Так чинять, якщо їх наросло занадто багато. Якщо видалити ці гілочки, на втечі навесні прокидаються ростові нирки. Гілка починає інтенсивно рости і гіллятися. Таким чином, видаливши плодовий приріст, можна в короткий час наростити крону, а потім обрізати її, отримавши багато черенків для вкорінення.

Омолоджувальна обрізка

Обрізати старий лимон можна тоді, коли дерево дає невеликий приріст. Зазвичай це дуже старі лимонні дерева. Їх можна омолодити і продовжити їх інтенсивне цвітіння і плодоношення на кілька років.

Основні гілки скелета крони, якщо вони живі, чіпати не слід. Всі гілки 5 порядку і вище видаляють повністю. При омолоджувальній обрізці необхідно повністю видалити старі, сухі та ослаблені гілки.


Всі втечі, що ростуть всередину крони, також вирізають. Зазвичай омолоджувальна обрізка призводить до втрати великої кількості гілок. Але після цього приріст дерева значно збільшується, воно швидко відновлює крону.

Після того, як проведена омолоджувальна обрізка, необхідно підгодувати лимон органічними добривами. Можна також використовувати спеціальні добрива для лимонів з великою кількістю азоту, щоб дерево швидше наростило зелену масу.

Чим відрізняється прищипка від обрізки

Прищипка і обрізка лимонів - різні методи формування крони дерева. Вони практично ідентичні, але між ними є принципова різниця. Прищипка кімнатного лимона - це та ж сама його обрізка, але її метою є тільки знищення точки зростання.

Обрізка лимона передбачає не тільки знищення точки зростання втечі, але і його укорачивання. Обрізати можна будь-яку втечу на будь-яку довжину. Залишок втечі повинен пустити бічні гілки і через деякий час зацвісти.

Прищипка відрізняється від обрізки тільки рівнем, на якому можна різати втечу. Якщо потрібно вкоротити на 2/3, 1/3 - це обрізка. Прищипка дозволяє обійтися лише незначним зменшенням зеленої маси.


Як правильно прищипувати лимон

Технологія прищипування втечі лимона нескладна. Вона трохи відрізняється від обрізки. Для цієї процедури потрібно ножиці або невеликий секатор, а також садовий вар. Прищипнути втечу - це означає, вкоротити її на 1-2 см разом з точкою зросту. Тоді на ньому з часом з'являться численні бічні втечі.

Ножицями відрізають найніжнішу частину втечі - точку росту з 1-2 листям. Але бувають випадки, коли ножиці не беруть жорстку втечу. У цьому випадку можна скористатися садовим секатором. Після видалення частини втечі з точкою росту потрібно обробити зріз, щоб у нього не потрапила інфекція. Для цього зрізи замазують невеликою кількістю садового вара.

Догляд за лимоном у домашніх умовах після обрізки

Після обрізки домашнього лимона потрібно обробити всі зрізи. Для цього використовують садовий вар. Якщо цього не зробити, в рани можуть потрапити хвороботворні бактерії та грибки. Обрізане лимонне дерево найкраще поставити в полутень.

У напівтіні лимон повинен залишатися мінімум 2 тижні, а краще - до початку зростання. Після обрізки потрібно поливати рослину в звичайному режимі. Температура вмісту лимона повинна бути не менше 20ºС.

Дуже важливо після обрізки підгодувати рослину. Лимон дуже добре відгукується на підживлення слабким розчином коров'яка. Можна використовувати і рідкі спеціалізовані добрива для цитрусових з високим вмістом азоту.

Як формувати крону прищипкою

Формувати крону лимона можна не тільки обрізкою, але і прищипкою. Прищипувати втечу потрібно тоді, коли він досяг потрібної довжини, але не пізніше. Тому формувати крону лимона прищипкою потрібно поступово протягом усього року.

Після цього верхівка втечі разом з верхнім листям, прищипується. Далі, коли на стовбурі з'являться втечі 1 рівня, їх також прищипують, і саме тоді, коли довжина їх стане на 1-2 см більше загальноприйнятої норми, а саме - довжини 25 см.

Далі поступово під час нарощування втечі їх потрібно прищипувати. Так формується крона лимонного дерева без обрізки. Для дерева це краще, оскільки прищипка проходить поступово по 1-2 втечі, тому пошкодження рослини незначні.

Рекомендації для догляду за лимонним деревом

Лимон у кімнатних умовах можна виростити з кісточки або з череня. Перший варіант набагато більш витратний, ніж другий. До того ж екземпляр з кісточки, швидше за все, не успадковує ознаки сортової рослини.

Якщо вирощувати лимон з череня, череня потрібно зрізати з сортового екземпляра. Тоді в квартирі виростить справжній кімнатний компактний лимон, який для плодоношення не потрібно буде прищеплювати. Догляд за кімнатним лимоном не складний:

 • Він не терпить заболочування ґрунту і пересихання земляної коми;
 • Полив його повинен бути регулярним;
 • Температура і вологість у міській квартирі повністю підходять для вирощування лимона;
 • У міру зростання необхідно формувати крону рослини. Це можна робити обрізкою або прищипкою.

Обрізка лимона: як сформувати крону

Обрізка лимона - важливий пункт правильного догляду за рослиною.

Вона не тільки підвищує врожайність дерева, але й допомагає сформувати декоративну, рівномірно розвинену крону.

Від цієї процедури також залежить здоров'я цитрусу, який в домашніх умовах отримує імунітет до багатьох захворювань.

Чому потрібно проводити обрізку?

Підрізання домашнього лимона стимулює розвиток бічних гілок - дерево стає пишним і красивим.

Без регулярного проведення процедури цитрус зростає тільки у висоту, що негативно позначається не тільки на його естетичній привабливості, але і на якості плодоношення.

За допомогою обрізки омолоджуються старі дерева, що ростуть у кімнатних умовах протягом багатьох років. Укорачивання гілок забезпечує зростання нових втечі, які замінюють старі - лимон знаходить «друге дихання».

Крім того, грамотно проведена процедура формування крони збільшує термін життя рослини.

Ще одним позитивним моментом обрізки слід назвати санітарну функцію.

Оскільки процедура передбачає не тільки укорачивання здорових втечі, а й повне видалення хворих, сухих і ослаблених гілок, лимон набагато успішніше протистоїть захворюванням і шкідникам.

Терміни обрізки лимона в домашніх умовах

Найбільш оптимальним періодом для проведення обрізки вважається початок весни, коли формування нових втечі ще не почалося. Найчастіше до процедури вдаються в березні, до старту активного сокоруху і подальшої вегетації.

Однак формувати крону лимону можна протягом усього року - це допоможе підтримувати дерево в оптимальному стані.

Взимку втечі злегка проріджуються, однак при цьому потрібно дотримуватися основного правила - обов'язково дочекайтеся повного дозрівання плодів, зберіть весь урожай і тільки потім приступайте до процедури.

Осінньо-зимова підрізка стимулює плодоношення і стане альтернативою весняному формуванню крони.

Важливо дотримуватися міру, обрізаючи лимон тільки при необхідності.

Надмірне і непотрібне укорачивання гілок призводить до зворотного ефекту - дерево розвивається набагато гірше, його ріст сповільнюється, а плодоношення погіршується.

Особливості та правила обрізки

Формувати крону лимона потрібно з самого першого року життя, коли рослина досягне 20-30 см у висоту. Саме в цей час формується потужна вертикальна нульова втеча, яка і прищипується - верхівка цитруса просто видаляється гострим ножем або секатором на потрібній висоті.

У перший рік життя лимона задається висота майбутнього дерева.

Залежно від того, на якому рівні проводилася прищипка молодої рослини, можна отримати три варіанти штамбу (відстань від кореневої шийки до першої скелетної втечі нижнього ярусу):

 • Низький (10-15 см);
 • Середній (20 см);
 • Високий (30 см).

Штамб впливає не тільки на зовнішній вигляд дорослого лимона, але і самим прямим чином задає врожайність. Найшвидше починають плодоносити низькоштамбові дерева, даючи велику кількість плодів.

На другому році життя формування крони триває. Оскільки протягом цього періоду утворюються перші бічні втечі (перший порядок), доцільно регулювати їх кількість.

Оптимальним числом вважається 3-4 гілки, які утворюються на місці нирок. Простимулювати зростання втечі третього порядку можна за допомогою обрізки.

Запам'ятайте: плодоносити починає тільки той лимон, у якого сформувалися гілки четвертого порядку!

При проведенні обрізки потрібно керуватися кількома правилами:

 1. Насамперед слід підрізати ствол лимона, а потім вже всі інші гілки. При такому підході дерево поступово набуде потрібної форми.
 2. За допомогою прищипки видаляються всі зайві втечі на початковій стадії зростання, а також гілки, що характеризуються занадто інтенсивним зростанням. Це сприяє скороченню витрати мінеральних речовин, що позитивно позначається на стані лимона і створює новий приріст.
 3. Втечі, що ростуть вертикально, підлягають повному видаленню - вони тільки загущають крону, перешкоджаючи повноцінному освітленню всіх частин лимона.
 4. Обробка антисептиком - обов'язковий етап обрізки, який перешкоджає потраплянню інфекцій, грибків і запобігає загниванню обрізаних втечі. Використовувати можна як садовий вар, так і подрібнене активоване вугілля, деревну золу.
 5. Після появи 6-7 листя на робочих втечах проводять їх прищипку - це стимулює формування плодів.
 6. Вовчки, що утворюються на лимоні, видаляють у міру появи цілорічно.

Види обрізки домашнього лимона

Виділяють кілька умовних видів обрізки лимонного дерева, які проводяться з різними цілями:

Формальна

Підтримує естетичну привабливість крони цитрусу, а також її належний стан. У процесі підрізання видаляються не тільки вертикальні втечі, а й ті, що «жирують» (характеризуються надмірним зростанням).

Довгі гілки, які псують зовнішній вигляд лимона, вкорінюються на необхідну довжину;

Санітарна

Проводиться цілий рік, її завдання полягає у своєчасному видаленні сухих, уражених хворобою і слабких втечах.

У результаті дерево набуває здорового вигляду, а інфекція або шкідники не поширюються на інші частини рослини. Укорачування проводиться до здорових тканин;

Омолоджувальна

Доцільна для старих дерев у віці 17-20 років, що втрачають в якості плодоношення.

Для досягнення максимального ефекту процедура проводиться в березні - перших числах квітня, при цьому видаляються втечі тільки 6 порядку і вище, а старі гілки вкорачуються до рівня 2-3 нирки.

Скелет дерева (2-5 порядок) не обрізається.

Схема підрізання лимона в домашніх умовах: поетапна інструкція

Оптимальною вважається схема обрізки лимонного дерева, яка враховує особливості гілки культури.

Проводиться вона в кілька послідовних етапів:

 1. У процесі обрізки втечі нульового порядку (висота підрізання залежить від бажаного штамбу) залишають тільки добре великі і здорові нирки.
 2. У міру зростання скелетних гілок стежать за тим, щоб вони розвивалися рівномірно і були спрямовані в різні боки.
 3. Коли скелетні втечі досягнуть 20-30 сантиметрів у довжину, проводять акуратну прищипку.
 4. Потрібні молоді гілки залишають, прищипуючи їх верхівки після появи 5-7 листя. Всі зайві втечі видаляють відразу ж в момент появи.
 5. Гілки другого порядку підрізають до 25 см, третього - до 20 см, четвертого - до 15 см.

Важливо пам'ятати: скелет крони закінчується на четвертому або п'ятому порядку, тому саме на цьому рівні і закінчують його формування. Процедуру обрізки завжди слід починати зі стовбура!

Максимальна довжина, на яку допускається підрізання гілок становить:

 • 25 см - для втечі першого порядку;
 • 10 см - для другого;
 • 5 см - третього, четвертого і п'ятого.

У середньому сформувати бажану крону лимона, що росте в горщику, можна протягом 2-3 років, при цьому завершити процес потрібно до початку плодоношення.

Обрізка завжди означає стрес для лимонного дерева, проте впоратися з ним без негативних наслідків допоможуть регулярні підживлення, а також правильний догляд за культурою.

Правильна обрізка лимона в домашніх умовах

Неграмотна і несвоєчасна обрізка теплолюбної рослини загрожує скороченням періоду її плодоношення і укораченням життя деревця. Про те, як запобігти цьому, ви дізнаєтеся в наступній статті.

Спеціально для новачків у лимонництві професіонали дають такі рекомендації:

 • в процесі обрізки і надання форми кроні проріджувати зав'язки і квітки (в іншому випадку деревце загине від всихання або виснаження);
 • разом із внесенням добрив при зменшенні щорічного приросту здійснювати омолоджувальну обрізку;
 • періодично замінювати обрізку прищипкою;
 • оперативно позбавляти деревце від «жирових» втечі;
 • стежити за тим, щоб лимон не давав плоди під час формування крони (інакше врожай буде меншим, ніж міг би бути);
 • здійснювати обрізку лише за необхідності (наприклад, з метою поліпшення гілки);
 • довгу обрізку робити, якщо необхідно викликати виникнення плодових нирок, а коротку - з метою утворення міцних втечі.

Тонкощі формування крони у цитрусових

Для того щоб істотно полегшити обрізку надалі і примножити майбутній урожай, необхідно дотримуватися таких правил:

 • протягом усього вегетаційного періоду здійснювати прищипку та підрізання;
 • підрізати не тільки гілки, а й сам ствол;
 • виробляти зменшення довжини не більше ніж на двадцять сантиметрів;
 • не зменшувати довжину втечі першого порядку більше ніж на двадцять п'ять сантиметрів;
 • не вкорачувати втечі другого порядку більше ніж на десять сантиметрів;
 • надалі зменшувати довжину втечі не більше ніж на п'ять сантиметрів;
 • обрізкою втечі четвертого або п'ятого порядків закінчити формування крони.

Протягом усього процесу формування крони необхідно створювати умови для того, щоб паралельно зверху проклевувалися відразу кілька нирок. Якщо не виходить це здійснити, слід, не обрізаючи саму гілку, позбутися зайвої втечі.

Для формування цього типу крони необхідно спочатку обрізати і відгинати зростаючі вглиб кімнати гілки і використовувати обрізку або жорстку прищипку, коли частини деревця зіткнуться з межами віконного роз'єму.

Отже, оперативна обрізка цитрусового деревця здатна не тільки облагородити зовнішній вигляд крони, але і підвищити його врожайність, продовжити йому життя.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND