Як розмножити орхідею в домашніх умовах через квітоніс?

Зараз нерідко в квартирах і офісах можна зустріти диво-квітку, яку ми зазвичай називаємо орхідеєю - це фаленопсис з сімейства Орхідні. За формою квіти частіше схожі на метеликів або метеликів, але бувають і у формі зірок або кола. У природі вони поширені по всій земній кулі, крім північних широт. Численні природні види і велика кількість гібридних сортів фаленопсисів носять англійську назву Phalania Opsis, буквальний переклад «схожість з нічним метеликом». В Індії носять романтичну назву «місячна квітка», в європейських країнах - орхідея-метелик.


Особливості розмноження

Рідко хто може залишитися байдужим до квітучої орхідеї. Її цвітінням хочеться насолоджуватися нескінченно. Здається, що таку квітку неможливо розмножити, як більшість інших кімнатних рослин. Однак доклавши небагато зусиль можна отримати дітку орхідеї в домашніх умовах, причому різними способами: із насіння, поділом куща, черенкуванням рослини або кольороноса, верхівковими черенками.


Незалежно від методу розмноження, сигналом про вдалу посадку стане поява самостійної рослини, його молоденьких крихітних корінців і листя.

Розмноження орхідеї в домашніх умовах через кольоронос має кілька переваг перед іншими методами.

 • Не страждає материнська рослина. Наприклад, при розмноженні поділом куща орхідея може загинути при невмілих діях.
 • Доступний посадковий матеріал. Якщо у вас або ваших знайомих цвіте орхідея, завжди можна спробувати її розвести з мінімальним ризиком.
 • Метод досить простий і легкий навіть для новачка. Не треба володіти особливими знаннями і навичками, щоб виростити фаленопсис. Весь процес зрозумілий і зрозумілий, необхідно лише витратити зовсім небагато часу.
 • Від посадки до успішного вкорінення проходить не надто тривалий час, близько трьох місяців. При успішному вирощуванні із насіння знадобиться більше - близько року.

Фаленопсиси відносяться до моноподіальних орхідеїв і являють собою втечу з точкою росту, який протягом життя розвивається тільки вгору і не має бульб. Їх дочірні розетки закладаються на квітоносах. При звичайній температурі і вологості нирки рослини, що знаходяться на кольороносі, розкриваються прекрасними квітами, схожими на метеликів.

Після того як квіти порадують нас і опадуть, цвітонос може ще підрости і знову зацвісти, тому не варто поспішати і відрізати відцвілу стрілку.

Існує кілька методів і технік розмноження орхідеї через кольоронос в домашніх умовах. Перший і найпростіший метод - це створення таких умов вмісту орхідеї, коли замість квітки на місці зародженої нирки на кольороносі з'являється не квітка, а дитинка. Це можливо при підвищенні температури і високій вологості. Сприятливі умови можна створити штучно, підтримуючи в приміщенні температуру близько 30 градусів і високу вологість.

Іноді для полегшення умов утримання та отримання нової розетки кольоронос орхідеї обертають вологим сфагнумом і поліетиленом.

Спровокувати пробудження сплячої нирки можна розчином гетероауксину, який продається в квіткових салонах. Материнська рослина в ці дні практично не поливається, тільки обприскується.


Не поливати орхідею можна близько двох тижнів, без шкоди для самої рослини.

Другий спосіб передбачає відокремлення кольороносу від вихідної рослини. При такому штучному методі розмноження можна скористатися відцвілим кольороносом, який радував своїм цвітінням не більше трьох місяців тому. Не варто використовувати більш старі або висохлі екземпляри. Або використовувати кольоронос у тільки що придбаної магазинної рослини, яка може бути заражена або насичена різними хімічними добавками, що перешкоджають природній приживлюваності.

Для розмноження орхідеї необхідно наступне:

 • Свіжий кольоронос орхідеї, зрізаний у здорової сильної рослини. Краще, якщо материнська рослина буде здорово і мати до моменту зрізання кольороносу не менше 5-7 пругого листя.
 • Гострий інструмент, наприклад, скальпель, бритвене лезо або гострий ніж.
 • Вугілля для обробки свіжих поверхонь зрізу.
 • Зручний, неглибокий контейнер з кришкою. Кришку може замінити поліетиленовий пакет або плівка.
 • Посадковий субстрат, що складається з дрібних шматочків соснової кори з додаванням мха-сфагнуму, кокосового волокна, деревного вугілля. Субстрат для розмноження зазвичай беруть з горщика дорослої орхідеї.

За допомогою покрокової інструкції метод черенкування орхідеї буде простим і легким.

 • Озброївшись гострим чистим інструментом, відрізаємо вибраний кольоронос від материнської рослини. Діємо акуратно, щоб не порізатися і не завдати орхідеї більшої шкоди. Зріз краще робити якомога нижче, так як саме там знаходяться найбільш життєздатні сплячі нирки.
 • Ретельно оцінюємо кольоронос і ділимо його за допомогою інструменту на черенки так, щоб на кожному шматочку була мінімум одна нирка. Нирка, повинна бути не посередині, а ближче до нижнього зрізу.
 • Не забуваємо обробляти всі зрізи на черенках і материнській рослині подрібненим вугіллям для запобігання інфікуванню.
 • Підготовлений субстрат зволожуємо з пульверизатора або проливаємо водою. Дренажні отвори допоможуть уникнути застою води. Чудово, якщо є розчин біостимулятора, наприклад, «Епіна», який додаємо у воду.
 • Підготовлені черенки розкладаємо на поверхні субстрату горизонтально і зовсім трохи притискаємо. Не засипаємо черенки повністю, не поміщаємо їх вертикально, це призведе до неминучого загнивання. Пам "ятаймо, що фаленопсис - епіфітна рослина і харчується практично з повітря.
 • Тепер створюємо необхідні умови для пробудження нирки. Достатню вологість досягаємо, накривши ємність плівкою або склом. Ще знадобиться яскраве освітлення тривалістю не менше 12-14 годин і температура не менше 25 градусів. Бажано провітрювати тепличку, знімаючи на короткий час скло, зволожувати в міру просихання. Варто запобігати протягам, сонячним опікам, перепадам температури, просиханню або, навпаки, надлишкам води.
 • Тепер залишилося дочекатися появи маленьких рослин, їх листочків і корінців. У міру росту маленької орхідеї, череня засихає, віддаючи своє харчування для нового зародженого життя.
 • При появі двох нових листочків висаджуємо молоду рослину в окрему ємність зі свіжим субстратом, дбайливо відокремивши її від череня. Не варто затягувати і чекати появи підрослих корінців.

Нарешті, третій варіант розмноження орхідеї в домашніх умовах - для ледачих квітникарів. Цей метод особливо добре використовувати навесні, коли яскраве сонце пробуджує всю природу від зимової сплячки.

У вас є квітуча орхідея - чудово! Коли кольоронос скине свої останні квіти, можна зрізати його і поставити в ємність з водою. Краще взяти талу або профільтровану водичку і додатково продезінфікувати її, додавши активоване вугілля або кілька кристалів перманганату калію.

Добре додати половинку таблетки бурштинової кислоти, яка напоїть воду всіма корисними мікро- і макроелементами.

Помістити склянку в поліетиленовий пакет і виставити на сонячний підвіконня. Необхідно відстежувати стан квітоносу, провітрювати тепличку, 2 рази на тиждень міняти воду. Поступово під впливом тепла і сонця нирки прокинуться, з'являться перші листочки. Після того як вони трохи підростуть, акуратно відокремити і висадити в індивідуальні прозорі горщики.

Розмноження орхідеї Фаленопсис у домашніх умовах

Квітникарів, які байдуже ставляться до орхідеїв, знайти дуже складно. Ці рослини високо цінуються за рясність, тривалість, ефектність цвітіння і дивовижної краси забарвлення пелюсток. Фаленопсис - один з найбільш «некапризних» і нетребувальних у відході різновидів, тому виростити його під силу навіть орхідеїсту-новачку. Однак з розмноженням рослини нерідко виникають складнощі. Щоб їх уникнути, потрібно заздалегідь вивчити процес і відповідну технологію.


Як виглядає орхідея Фаленопсис

Фаленопсис (Phalaenopsis) - один з численних пологів, що входять в сімейство Орхідні (Orchidaceae). На даний момент відомо близько 70 його представників, не вважаючи виведених селекційним шляхом гібридів (їх більше п'ятисот). Більшість з «природних» різновидів можна зустріти в Південно-Східній Азії, а також на островах, що утворюють кордон між Індійським і Тихим океанами - Індонезія, Калімантан, Філіппіни, Зондський і Малайський архіпелаг.

Фаленопсиси вигідно відрізняються від інших орхідей порівняльною невибагливістю

У дослівному перекладі з грецької «фаленопсис» означає «подібний метелик» (phalaina - «нічний метелик» і opsis - «схожий»). Назва рослини зобов'язана невеликому казусу. Дослідник тропічної флори з Нідерландів Карл Блюме, виявивши на одному з островів Малайського архіпелагу перший фаленопсис, у сутінках прийняв його суцвіття за зграйку нічних метеликів. Йому довелося підійти до рослини майже впритул, щоб усвідомити свою помилку.

Квітки фаленопсису, дійсно, нагадують екзотичних тропічних метеликів

Від інших орхідей фаленопсис відрізняється відсутністю туберідій або псевдобульб - характерних яйцюздних утовщень на стеблях. Доросла рослина виглядає як розетка з розташованого двома рядками листя. Стебель дуже короткий, тому здається, що він лежить на землі.


Від інших орхідей фаленопсис відрізняється відсутністю псевдобульб

У природі фаленопсис веде епіфітний спосіб життя. «Класичні» коріння йому потрібні тільки для того, щоб чіплятися за тріщини в корі дерев, знаходячи тим самим опору. Більше рослині від «господаря» нічого не потрібно, паразитом вона не є. Вологою та поживними речовинами орхідея забезпечує себе, втягуючи їх з атмосфери за допомогою розвиненої системи повітряного коріння. Вони товсті (до 8 мм в діаметрі) і покриті товстим шаром спеціальної вбираючої тканини (веламена). Через це коріння має нетиповий зеленувато-сріблястий відтінок.

У природі орхідеї найчастіше селяться на стовбурах дерев, рідше вони чіпляються корінням за розщілини в скелях

Середня висота фаленопсису - 50-70 см. Доросла рослина - це розетка з 4-6 листя. За рік може зрости максимум два нових аркуші. Вони дуже щільні, м'ясисті, насиченого темно-зеленого відтінку.

Квітоноси у рослини довгі (70-80 см), злегка вигнуті, гілкові. Кольори діаметром 2-12 см (залежно від виду) зібрані в пензлі або мітки. Бутони розпускаються не відразу, тому період цвітіння досить тривалий (2-6 місяців). В одному суцвітті їх може бути більше ста. Найчастіше пелюстки пофарбовані в ніжні пастельні відтінки - рожевий, ліловий, блідо-лимонний, салатний, білосніжний. З ними ефектно контрастує алая, чорнильно-фіолетова, оливково-зелена або шоколадна губа. Нерідко цей тон присутній і на пелюстках у вигляді штрихів або крапинок. Квітки більшості природних різновидів поширюють ненав'язливий приємний аромат.


Цвіте фаленопсис двічі або навіть тричі на рік

Явно вираженого періоду спокою рослина не має. Цвіте в домашніх умовах він зазвичай двічі на рік - навесні і восени. Якщо створити орхідеї наближені до ідеальних умов, можна досягти і третього цвітіння.

Відео: дивовижне різноманіття фаленопсисів

Розмноження рослини в домашніх умовах

Фаленопсис стосується так званих моноподійних орхідеїв. Це означає, що єдина точка росту знаходиться на верхівці втечі. Розмножувати їх складніше, оскільки у симподіальних орхідей, що ростуть не вгору, а в бік, таких «нирок» істотно більше.

Моноподіальні орхідеї розмножити важче, ніж симподіальні

Перш ніж приступати до розмноження квітки в домашніх умовах, необхідно ознайомитися з базовими правилами:


 • Будь-який інструмент перед процедурою потрібно ретельно продезінфікувати, ножі і секатори - заточити, руки - вимити з милом.
 • Всі завдані рослині в процесі пошкодження тут же обробляються. «Рани» можна присипати поштовхою крейдою, активованим вугіллям, колоїдною сірою, просіяною деревною золою, корицею. Йод і зеленку, що підходять для інших кімнатних рослин, для обробки зрізів орхідей застосовувати не рекомендується.
 • З корінням слід поводитися якомога обережніше. Вони товсті, але крихкі, і дуже легко ламаються.
 • Молоді орхідеї, що дали коріння, поміщаються у відповідний для них субстрат, попередньо добре зволожений м'якою водою, підігрітою до температури трохи вище кімнатної. Після пересадки фаленопсису забезпечують постійну температуру 25-28ºС і розсіяне світло (підійде і легка полутень). Протягом місяця бережіть його від попадання прямих сонячних променів і не поливайте (обмежтеся обприскуванням).

Для розмноження підходять тільки абсолютно здорові рослини, без найменших ознак пошкодження хвороботворними грибками, рослинами, комахами. Умови утримання орхідеї повинні бути максимально наближені до ідеальних. Особливо важливе правильне освітлення. Мінімальна тривалість світлового дня - 12-14 годин.

Такий фаленопсис для розмноження явно не підійде

Не варто брати матеріал для розмноження з щойно придбаних орхідей. Магазинні рослини часто обробляють штучними стимуляторами для цвітіння та іншими шкідливими хімікатами. Дайте квітці адаптуватися до нормальних умов утримання, хоча б протягом року.

Субстрат для молодих рослин готується в основному з дрібних (0,5-1 см) шматочків соснової кори. Краще взяти її з горщика з дорослою орхідеєю. Інші добавки (мох-сфагнум, кокосове волокно, кореневища папороті, торф'яна крихта, деревне вугілля) разом становлять не більше половини загального обсягу суміші.

Грунт, що підходить для вирощування орхідей, мало схожий на грунт у звичному сенсі цього слова

Покрокові інструкції

Найчастіше в домашніх умовах фаленопсис розмножується вегетативно. Точка росту у рослини всього одна, але можна злегка «підправити» природу.

Відсаджування «діток», що утворилися на кольороносі

Відсаджування «дітки» - найпоширеніший спосіб розмноження фаленопсису. «Отприск» відокремлюється від материнської рослини через 1,5-2 місяці після цвітіння. Процедура найчастіше припадає на весну. Ростові нирки утворюються в пазухах листя або на квітоносах орхідей у віці від двох років, що мають мінімум 4 здорових листа. Іноді вони формуються і на відцвітлих кольороносах не старше півтора років.

Нерідко фаленопсис в домашніх умовах утворює «діток» без додаткової стимуляції

Появу «діток» можна стимулювати кількома способами:

 • Перепад між денною (28-30ºС) і нічною (18-20ºС) температурою вмісту. При цьому обов'язково забезпечується висока вологість повітря (70% і більше) і світловий день тривалістю не менше 12 годин.
 • «Сонячні ванни». Орхідею ранньої весни залишають під прямими сонячними променями протягом години на день. Коли на листях з'явиться легка пурпурова «засмага», це не страшно, але якщо вона змінює колір на чорнильно-фіолетовий, а «діток» все ще немає, припиніть процедуру.
 • Штучна «посуха». Рослину не поливають протягом 12-14 днів, захистивши орхідею від попадання прямих сонячних променів. Зволоження субстрату відновлюють, через 2-3 дні після того, як коріння придбають сріблясто-сірий відтінок. Таким чином квітку змушують повірити, що настала його смерть, перед обличчям якої у неї активізується інстинкт продовження роду.
 • Використання добрив з підвищеним вмістом азоту. Метод досить ризикований. Цей макроелемент орхідеї не дуже люблять, тому є реальний ризик погубити материнський екземпляр. Навіть якщо він дасть «дітку», його цвітіння цього року чекати точно не доведеться.

«Дітки» фаленопсису висаджуються в субстрат на основі соснової кори, але дрібнішої фракції, ніж для дорослих рослин

Щодо того, коли саме потрібно відокремлювати «дітку» від материнської рослини, єдиної думки серед квітникарів немає. Більшість вважає, що потрібно дочекатися появи хоча б одного корінця. Інші ж дотримуються думки, що це сильно виснажує «батька», тому зрізають «нащадків» при появі першої пари листя.

 1. Відокреміть «дитинку» від материнської рослини. Обробте зрізи. Підсушіть протягом доби на відкритому повітрі.
 2. Заповніть прозорі стаканчики сумішшю дрібно нарубаного мха-сфагнума з сосновою корою і кореневищами папороті (1:3:1). Чим більш однорідним вийде грунт, тим краще. У місткостях потрібно виконати 3-4 дренажних отвори.
 3. Зволожте субстрат. Висадьте в ґрунт молоді орхідеї і помістіть ємності в домашню міні-теплицю, флораріум або саморобний парник. Забезпечте постійну температуру 23-25ºС і яскраве розсіяне світло.
 4. У міру висихання зволожуйте субстрат розчином стимулятора коренеосвіти - Корневин, Гетероауксин, Циркон, Епін (3-5 мл на літр води). Щодня провітрюйте посадки протягом 5-7 хвилин.
 5. Якщо нижня пара листя жовтіє, це нормально. Зрізати їх не можна - з них отримують харчування формуються корені. Коли прийде час, вони висохнуть і відпадуть самі.
 6. Почекайте, поки коріння досягнуть довжини 4-5 см, потім пересадіть фаленопсис у ґрунт для дорослих рослин. Процедура небистра, зазвичай займає близько року.
 7. Налийте в склянку воду, підігріту до температури трохи вище кімнатної. Можна додати в неї таблетку бурштинової кислоти.
 8. З ранку розмістіть зрізану і підсушену «дітку» так, щоб донечко було розташоване на відстані 1-2 мм до води. Наприклад, можна взяти шматок пінопласту, вирізати отвір відповідного діаметру і покласти на склянку.
 9. Через 6 годин приберіть «дитинку» від води. Решту часу підсушуйте її на відкритому повітрі.
 10. Продовжуйте маніпуляції щодня до появи коріння. Вода щодня повинна бути свіжою. Потім дійте, як описано вище.

Вкорінювати «нащадків» фаленопсису можна і над водою, приблизно так само реанімують орхідеї, що позбулися коріння

Способи розмноження орхідеї Фаленопсис

Фаленопсис відноситься до орхідеїв, розмноження яких ускладнене власними особливостями будови. Ця рослина має один стебель і одну точку росту на його вершині. Наявні на стовбурі і на квітоносах ростові нирки прокидаються вкрай рідко. Тому розмноження орхідеї Фаленопсис в домашніх умовах ефективними методами цікавить як початківців квітникарів, так і досвідчених любителів екзотики.

Як розмножити фаленопсис у домашніх умовах

Розмножуються фаленопсиси в домашніх умовах 2 методами: посівом насіння і вегетативним способом. Розмножувати орхідеї фаленопсис в домашніх умовах першим способом вкрай складно. Другий спосіб полягає у вирощуванні дітки на материнській рослині. Це також не просто. Залежно від того, де збираються отримати дітку, розмноження проводять різними способами.

Чорнями кольору

Чоренкування або розмноження черенями в домашніх умовах проводять для орхідеї фаленопсис, у якої є живий кольоронос. На цьому кольороносі є кілька сплячих нирок, які здатні пробудитися і дати дітки. Чоренкування проводять після того, як орхідея повністю відцвіла.

Розмноження фаленопсису черенками проводять 2 способами:

 • 1 спосіб - розмноження проводять, розрізаючи кольоронос фаленопсису на фрагменти. У центрі кожного фрагмента повинна бути спляча нирка. Всі зрізи обробляють активованим вугіллям. Череньки укладають у контейнер зі зволоженим мхом сфагнумом і зверху накривають плівкою. Незабаром нирки на черенках проростають, утворюючи дітки;
 • 2 спосіб розмноження - утворення діток на цілому зрізаному кольороносі. Цвітонос зрізають біля основи гострим стерильним ножем. Потім зрізану частину ставлять у пляшку з теплою водою, щоб нижня частина кольороноса була занурена у воду на 3-4 см. У воду додають активоване вугілля і добрива для орхідей. Пляшку герметично закривають і тримають при температурі 25-28 ° С на яскравому розсіяному освітленні. При цьому прокидається більшість сплячих нирок. На одному квітоносі можуть утворитися 3-4 дітки.

Дітками на кольороносі

Розмноження фаленопсису дітками використовують найчастіше. Орхідея утворює дітки на кольороносі і зі сплячих нирок на стовбурі рослини. Взагалі цвітонос фаленопсису - це його бічна втеча, що росте з нирки, що прокинулася.

Взимку, коли температура повітря знаходиться в межах 20-25ºС, на ньому утворюються бутони і квітки. Влітку орхідея також може випустити кольоронос. Але при температурі близько 30ºС і вище на кольороносі утворюються дітки.

Бічні втечі фаленопсису, що виросли взимку і влітку, значно відрізняються один від одного по виду:

 • Зимові квітоноси дуже довгі і мають безліч нирок, з яких утворюються бутони. Якщо такий кольоронос не висихає і доживає до літа, на ньому можуть утворитися дітки;
 • Втечі літнього періоду зазвичай не бувають дуже довгими. Як правило, квіток вони не утворюють. На їх вершині є нирка, з якої виростає дитинка. Іноді ці побіги такі короткі, що, здається, ніби дитина росте прямо на стовбурі.

Розмноження фаленопсису дітками ускладнене, оскільки ця орхідея неохоче дає бічні втечі. Цей процес можна стимулювати спеціальними препаратами. Але бувають рослини, які деткуються часто. Це індивідуальна особливість конкретного екземпляра. Але, на жаль, якщо орхідея дає багато діток, цвіте вона рідко і мізерно.

Застосовуючи цитокінінову пасту

Розмноження фаленопсису часто виявляється неможливим без спеціальних препаратів. У деяких примірників цього виду ростові нирки взагалі не прокидаються. Щоб допомогти рослині, використовують цитокінінову пасту.

Щоб змусити нирку на кольороносі піти в ріст, потрібно спочатку акуратно зняти чешуйку, яка прикриває цю нирку. Це роблять, підрізаючи чешуйку знизу лезом. Під нею можна побачити зелену сплячу нирку.

Нирку змащують цитокініновою пастою. Деякі фахівці рекомендують заздалегідь трохи подряпати нирку голкою. Це потрібно робити дуже обережно, в іншому випадку можна пошкодити нирку, і вона не буде рости.

Змащують нирку одноразово або дворазово з інтервалом у 2-3 тижні. Після цього вона починає проростати і незабаром утворює дітку на кольороносі. На одному кольороносі не можна активувати більше 2 нирок.

Шляхом посіву насіння

Розмноження фаленопсису насінням - дуже складна і тривала процедура. У дикій природі насіння орхідей проростає тільки при наявності грибів певного виду, з якими сіянці вступають в симбіоз. У домашніх умовах отримати фаленопсис шляхом посіву насіння в субстрат неможливо.

Але для цього потрібно отримати насіння орхідеї. Досвідчену квітку утворює довгу насіннєву коробочку, яка зріє близько 120 днів. У процесі дозрівання вона змінює колір з зеленого на жовтий. До часу дозрівання необхідно приготувати живильне середовище, до складу якого входить:

 • Дистильована вода - 500 мл;
 • Цукор - 5 г;
 • Мед - 5 г;
 • Крохмаль - 100 г;
 • Бананове пюре - 30 г;
 • Активоване вугілля - 1 таблетка.

Замість крохмалю в оранжереях, що вирощують орхідеї, використовують агар-агар. Живильне середовище варять і розливають в герметично закриваються банки, банки стер "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND