Що робити, якщо в орхідеї засох стебель? Основні причини, наслідки і способи їх уникнути

Біля орхідеї почав сохнути стебель - з таким явищем рано чи пізно стикаються більшість квітникарів. Адже всім хочеться поповнити свою колекцію таким неповторним екземпляром як фаленопсис.


Однак далеко не всі звертають увагу на складнощі у відході, з якими вони будуть стикатися в майбутньому. Існує велика кількість проблем у догляді за орхідеєю, і серед них - засихання кольороносу або стебля. В такому випадку, в першу чергу, необхідно з'ясувати чим викликано засихання.


Може бути, квітка всього-на-всього почала старіти. Однак, основною причиною є неправильний догляд за фаленопсисом. Отже, що ж робити, якщо орхідея збере стебель?

Чому засихає стовбур?

Як було сказано раніше, причини побажання і засихання кольороносу можна розділити на природний процес і наслідки неправильного догляду. Обидва випадки мають своє рішення і лікування квітки. Розгляньмо ці причини докладніше.

Природний процес

В орхідеї пожовкли листя? Не лякайтеся. Зелена маса втрачає свою яскравість через 3-4 роки. Стебель також може пожовтіти або почати сохнути.

Така неприємність може також свідчити про вік квітки. Коли орхідея протягом довгого часу цвіте, а після в'ядає, стебель може залишитися зеленим і готуватися до нової фази цвітіння, або ж пожовтіти і засохнути.

Обрізати його в цьому випадку чи ні - це справа суто особиста. Але не можна не враховувати той факт, що іноді стебель сохне від макушки наполовину. Це означає, що може утворитися ще один, бічний кольоронос.

Якщо господар хоче, щоб рослина радувала своїм цвітінням, необхідний залишити і не обрізати кольоронос. Якщо ж кольоровод воліє зберегти декоративну форму квітки, рекомендується обрізати засохлу гілку.


Далі наочне відео про обрізку сухого стебля орхідеї:

Наслідки неправильного відходу

Побажання і засихання стебля фаленопсису є однією з найпопулярніших проблем. Але не варто розчаровуватися. Для початку необхідно виявити причину побажання, щоб у майбутньому спробувати позбутися її.

До найбільш поширених причин неправильного відходу відносяться:

 • Надлишок вологи. У жодному разі не можна заливати рослину водою. В іншому випадку можуть відбутися непоправні наслідки: гниття коріння, загибель рослини.
 • Брак вологи. Вода орхідеї необхідна, але розумних кількостях, щоб квітка не потонула або, навпаки, не засох.
 • Зайве освітлення. Не можна ставити квітку під прямі сонячні промені. то може призвести до опіків листя та побажання кольороносу. Необхідно правильно забезпечити освітлення рослині. Орхідеї люблять розсіяне світло.
 • Хімічні опіки. Неправильне застосування підкорму та добрив.
 • Грибок та інші паразити кореневої системи. Вирішення такої проблеми буде пересадка рослини в інший горщик.

Лікування

 • Якщо проблема засихання - неправильний догляд за рослиною, необхідно налагодити відповідні умови для повного комфорту.
 • У разі перегріву на сонці, необхідно перемістити горщик з рослину в прохолодне затемнене приміщення. Час ізоляції не повинен перевищувати більше чотирьох годин. Після закінчення часу плошку з орхідеєю необхідно виставити на світло, але не під прямі сонячні промені.
 • Квітка сохне і при найменшому дотику ходить ходуном у горщику - це симптом банальної відсутності вологи. Для усунення цієї проблеми необхідно плошку з рослиною помістити в тазик з теплою водою на одну годину.
 • Бувають випадки механічного пошкодження коріння. Відновити здоров'я квітки в такому випадку дуже важко. Тут потрібна повна терапія кореневої системи:
  1. Акуратно витягти квітку з горщика.
  2. Провести огляд кореневої системи на предмет гниття і засихання.
  3. Видалення уражених ділянок гострим предметом.
  4. Обробити свіжий зріз товченим активованим вугіллям, корицею або деревною золою.
  5. Поміняти в плошці субстрат, помістивши туди орхідею.

Не можна багато захоплюватися добривами і мінеральними добавками. Це може погано позначитися на листях і стеблі рослини. У разі нехтування цього правила необхідно акуратно промити всі корені квітки під проточною водою і оглянути їх на наявність пошкоджень.

Далі наочне відео про лікування орхідеї:

Профілактика

Щоб уникнути засихання квітоносу і стебля орхідеї необхідно постійно проводити прості профілактичні роботи.

Ось кілька основних правил по догляду за цією примхливою рослиною:


 1. Не можна ставити квітку під прямі сонячні промені. Освітлення має бути розсіяне. Краще помістити орхідею на східну або західну сторону. Брак або надлишок світла може дати в результаті побажання стебля і листя. Взимку можна застосовувати штучне світло.
 2. Вологість повітря в приміщення повинна варіюватися в межах 65 - 75%. Влітку не можна забувати про обприскування рослини 3 рази на день. Взимку не залишати на протязі.
 3. Температуру в приміщенні, де живе рослина, необхідно підтримувати від + 18 до + 27 градусів.
 4. Полив - це один з найважливіших критеріїв у догляді за орхідеєю. Ця примхлива рослина перенесе посуху, але не переживе надмірного поливу. Ознаки надлишку рідини: жовте листя і стебель, гниття кореневої системи.

Підвівши підсумок, можна сказати, що купуючи таку квітку як орхідею, потрібно ознайомитися з усіма примхами щодо її догляду. Тут не обійдешся одним поливом раз на тиждень. Ця квітка вимагає належної до себе уваги.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Чому стебло орхідеї буде збережено

Багато хто, хто вирощує фаленопсис, цікавиться, чому збереже стебло орхідеї і як врятувати квітку. Якщо в орхідеї побажав стебель, основним джерелом проблеми є природне старіння. Є й інші фактори, які впливають на стан стебля.

Чому стебло орхідеї буде збережено

Природний процес

Частина рослини, яку називають стеблем, залежить від сорту квітки. Наприклад, біля фаленопсису стеблем прийнято вважати саме кольоронос, а біля дендробіуму - це бульба. Щоб орхідея радувала новими кольорами і добре себе почувала, вона вимагає правильного догляду. Уникнути проблем допоможе знання основних особливостей змісту, а саме - всі Фаленопсиси сприйнятливі до нових умов і бояться зміни місця виростання.


Звичайним явищем вважаються злегка пожовклі нижні листя у фаленопсису. Листя зеленого кольору живе певний період, а саме від 3-х до 5-ти років, після закінчення цього терміну лист поступово стає м'яким, в'яне, жовтіє, ну і незабаром - висихає. Також природною є ситуація, коли засох відцвілий стебель орхідеї.

Після того, як рослина випустила бутони, а потім благополучно відцвіла і скинула їх тільки після 3-6 місяців події можуть розвинутися двома шляхами:

 • кольоронос продовжує бути зеленим і готується до повторного цвітіння;
 • стебель вже жовтий і потрібна обрізка.

Найчастіше після придбання красивого квітучого фаленопсису, можна помітити, що він починає скидати квіти, бутони жовтіють, а слідом біля орхідеї жовтіє стьобель. Це говорить про те, що рослина перенесла стрес у зв'язку зі зміною умов і місця проживання. Однак фаленопсис швидко звикає до місця проживання і незабаром нарощує зелену масу і коріння. А далі настає період вегетації і незабаром рослина випускає новий кольоронос.

Звичайним явищем вважаються злегка пожовклі нижні листя у фаленопсису.

Якщо стебель орхідеї пожовлів, можна відрізати пожовклий стебель повністю або ж тільки до наступної сплячої нирки.


 • Якщо кольоронос висох і жовтіє до певної ділянки, але частково все-таки живий, значить квітка вирішила випустити дітку з нирки або бічний кольоронос. Бічні паростки цвітуть не так рясно, так би мовити - мізерно.
 • Повністю відрізати цвітонос, який відцвів вже від макушки, щоб їх куст в майбутньому витратив сили тільки на велике і гармонійне цвітіння.

В'яча точка росту

Також з фаленопсисом іноді виникає неприємна проблема - може почати вмирати точка зростання. Орхідея - моноподіальна рослина, у нього є тільки одна точка росту. Якщо вона гине, то на жаль, рослину вже врятувати неможливо. Щоб цього не сталося потрібно пам'ятати про причини загибелі і намагатися дотримуватися правил вирощування. Найпопулярнішою причиною залишається загнивання.

Фаленопсис любить тепло і погано переносить надлишок вологи. Всього за 24 години згнивають практично вся коренева система, якщо вона буде перебувати у воді. Потрібно після поливу обов'язково виливати всю воду з піддонів, щоб не втратити ваші улюблені квіти. Якщо почали опадати всі листя і їх колір придбав гнилостно-темний відтінок, це означає, що загнила точка росту. Шийка теж стає темного кольору і м'якою на дотик.

Також з фаленопсисом іноді виникає неприємна проблема - може почати вмирати точка зростання

Пересихання теж стає причиною смерті точки росту, тільки рослина вмирає повільніше. Фаленопсис спокійно обходиться без води довгий час, але не більше пари місяців. З часом куст подає ознаки зневоднення, починають жовтіти листочки, відмирають коріння, ну і в кінцевому підсумку гине. Якщо в орхідеї побажав стебель і відпали всі листочки, але при цьому є сумніви, що точка росту загинула - варто залишити горщик з кореневою системою в спокої на кілька місяців, тому, що залишається можливість, що проросте бічна шийкова дитинка і тоді з квіткою не все втрачено.

Обрізка

Відцвілу орхідею необхідно обрізати за правилами, щоб не згубити рослину.


Коли час обрізати орхідею

Час з початку жовтня і по листопад включно вважається найкращим періодом для здійснення даної процедури, причому воно підходить практично для будь-якого виду цієї чудової рослини. Але екзотичні види (штучні гібриди) обрізаються тільки навесні, з перших днів березня і до кінця місяця. У назві квітки вказано гібрид це або первородний сорт.

Тому набуваючи собі фаленопсис, обов'язково зверніть увагу на назву (або запишіть) тому, що від цього залежатиме все його подальше життя в будинку.

Використання носіїв під час обрізання

Як не дивно, але краще для цього підійдуть ножиці по металу або прості садові ножиці для обрізки - секатор.

Обов'язково продезінфікуйте розчином звичайної хлорки інструмент, який вирішили використовувати. Постарайтеся не робити обрізку ножем, тому що запросто можете випадково пошкодити листя.

Відцвілу орхідею необхідно обрізати за правилами, щоб не згубити рослину.

Правила обрізки

Перш за все уважно огляньте квітку, перевірте чи немає сплячих нирок, з яких зможуть вирости дітки або нові квіти.

 1. Щоб фаленопсис знову зацвів, потрібно відрахувати вниз три сплячі нирки і приблизно на 10-15 мм вище останньої і там обрізати кольоронос. Зауважте, що у даного способу обрізки немає стовідсоткової гарантії, що у цього кольороноса з'являться бутони або нирки діток.
 2. Крім того, якщо кольоронос обрізаний зверху саме таким способом, то залишається ймовірність появи квітки, але навряд чи виросте новий стовбур, тому що рослина буде використовувати всі свої ресурси на підтримку старого стебля.

Обрізка кольору повністю

Пожовклий або повністю усохлий стебель, потрібно зрізати цілком, залишивши тільки невеликий шматок розміром не більше 20 мм. Не шкодуйте обрізаних квітоносів, тому що скоро фаленопсис знову порадує своїми красивими квітами.

Орхідея після обрізки

Догляд за такою фаленопсисом нічим не відрізняється від звичайного. Лише потрібно удобрити рослину підгодівлею для прискорення росту нового листя і появи квіток. Якщо рослина відпочиває після цвітіння, не варто додавати добрива в цей період.

Що робити, якщо орхідея засохла?

Засихання і в'ядання орхідей - це вкрай болюча ситуація для будь-якого кольоровода. Дуже часто ці екзотичні красуні починають сохнути при порушенні правил поливу і недостатньої вологості повітря. Але іноді їх засихання може бути спровоковане й іншими факторами, не пов'язаними з поливами і рівнем вологості. Багатьох цікавить, що ж робити, якщо орхідея почала сохнути, чи можна її врятувати і як це зробити.

Причини

Серед основних причин, внаслідок яких засихає орхідея, необхідно відзначити кілька найпоширеніших.

Недотримання режиму поливів

Некоректний режим поливів - це одна з основних причин, що ведуть до того, що орхідея починає страждати від нестачі вологи. Такі ситуації часто відбуваються з недосвідченими початківцями квітникарями, які, побоюючись залити рослину, намагаються поливати її рідше, ніж потрібно. Про те, що орхідея відчуває гострий дефіцит вологи, говорить зміна кольору її коріння. У здорових рослин вони володіють зеленим кольором, який забезпечує веламен. По суті, веламен - це шар відмерлих клітин, що покриває коріння рослин і запобігає їх висиханню. Крім цього, веламен захищає кореневу систему від пошкоджень. При висиханні коренів, викликаному недостатніми поливами, шар веламену втовщується. Нарощування шару відмерлих клітин і призводить до зміни кольору коріння.

Щоб не допустити засихання орхідей, слід ретельно дотримуватися режиму поливів. Оптимальною частотою є 2-3 поливи на тиждень влітку і 1-2 поливи на тиждень взимку. Якщо літо видалося дуже спекотним, поливати рослини допускається частіше.

У нормі субстрат у горщику з орхідеями повинен бути завжди помірно зволожений.

Недостатня вологість повітря

У тропічних джунглях, які є природним середовищем проживання орхідей, відзначається постійно високий рівень вологості повітря. У домашніх умовах квітникарі підтримують у приміщенні, де ростуть екзотичні рослини, необхідний рівень вологості за допомогою регулярних обприскувань теплою водою. Істотну підмогу в підтримці стабільної вологості повітря надають і спеціальні електроважувачі.

Найпростіший спосіб, що дозволяє постійно насичувати повітря вологою, передбачає розміщення поруч з рослинами широкої ємності з водою. У спекотну погоду вода буде випаровуватися з ємності, насичуючи повітря в приміщенні вологою. Орхідеї ж поглинатимуть молекули води з повітря як своїм повітряним корінням, так і листям.

Пошкодження кореневої системи

Травми і пошкодження коріння - це поширена причина, що тягне засихання рослин. Нерідко чутливі і крихкі коріння орхідей пошкоджуються при невмілій або грубій пересадці. Більшою мірою такі помилки часто допускають недосвідчені квітникарі. Іноді пошкодження коріння є наслідком діяльності шкідників. Одним з найбільш відомих є кореневий червець. Особини цих шкідників володіють невеликим (довжиною 2-4 сантиметри), червонорідним тілом білого, сірого або рожеватого забарвлення. Оселившись у субстраті, вони шкодять корінням орхідей, внаслідок чого рослини починають засихати, а після гинуть.

Виявити паразита можна при ретельному огляді субстрату в горщику. При виявленні шкідника заражений субстрат знищують, а постраждалу орхідею реанімують, обережно промиваючи коріння в розчині марганцівки. А також можна знищити шкідника за допомогою спеціального інсектициду, який розчиняють у воді і заливають у горщик.

Для рослин цей препарат небезпеки не становить, але червець, який спробував знову пошкодити коріння орхідеї, неодмінно буде отруєний.

Занадто висока температура в приміщенні

Багато початківців, які прагнуть створити для орхідей умови, максимально наближені до природного середовища, часто роблять температуру в приміщенні надмірно високою. Екзотичні рослини, що знаходяться в таких умовах, починають гинути від спеки і засихають. Крім того, надміру висока температура в приміщенні тягне за собою вичерпування повітря, що згубно позначається на стані листя і квітів орхідей.

З цієї причини досвідчені квітникарі не рекомендують встановлювати горщики з ніжними екзотами поблизу радіаторів опалення та інших джерел тепла.

Ураження шкідниками і хворобами рослин

Крім червеця, що пошкоджує коріння рослин, викликати засихання орхідей здатні й інші шкідники. Так, при ураженні тлей, щитівками та хибнощитівками екзоти починають сохнути внаслідок того, що паразити харчуються їхніми соками. Якщо орхідея почала зберігати без видимої причини, необхідно ретельно оглянути всі її частини, включаючи коріння, кольори та листя. Деякі паразити (кліщ-плоскотелка і павутинний кліщ) мають дуже маленькі розміри, тому побачити їх можна тільки через збільшувальне скло.

При виявленні шкідників потрібно негайно ізолювати заражену рослину від здорових квітів і вжити всіх заходів щодо знищення паразитів. Якщо лікування буде зроблено своєчасно і правильно, то засихаюча орхідея потроху почне відновлюватися. Ще одна поширена причина засихання екзотів - ураження кореневою гниллю, яка часто виникає при заболоченні субстрату.

Щоб не допустити розвитку захворювань кореневої системи орхідей, потрібно ретельно дотримуватися режиму поливу і підтримувати субстрат в помірно вологому, але не мокрому стані.

Як зрозуміти, що рослина збереже?

Про те, що орхідея засохла або почала відчувати гострий дефіцит вологи, свідчать такі ознаки, як:

 • побажання та в'ядання листя;
 • побажання і в'ядання кольорових втечі;
 • потемніння стовбура;
 • опадання листя і бутонів;
 • зміна кольору коріння з зеленого на сірий або сіро-зелений.

У засохлих орхідей змінюється стан втечі та листя. Вони втрачають свою соковитість, привабливий глянцевий блиск, стають зморшеними і жухлими. Часто по краях засихаючих рослин утворюється жовта смуга, яка свідчить про те, що квітці сильно не вистачає вологи. При сильному засиханні листя орхідей стають крихкими і ломками, крихітними від найменшого дотику.

Як врятувати?

Досвідчені квітникарі стверджують, що в більшості випадків, якщо орхідея висохла, її можна врятувати. Однак перш ніж вживати будь-яких заходів, необхідно точно встановити причину проблеми. Якщо засихання орхідей викликане дефіцитом вологи, можна спробувати зробити наступне:

 • оглянути рослину і переконатися, що у неї залишилося живе коріння;
 • забезпечити орхідеї максимально щадні умови;
 • забезпечити обережне зволоження субстрату.

Дозволяють оживити засохлу орхідею і нижні поливи, під час яких воду слід підливати в блюдечко, що підтримує горщик з рослиною. Важливо пам'ятати, що квіти з великою кількістю загиблих коренів не в змозі повноцінно поглинати вологу, тому забезпечення їх водою має бути помірним і акуратним. Інший спосіб, що дозволяє відновити орхідеї, у яких не залишилося живого коріння, передбачає використання імпровізованої теплички. Для її виготовлення підійде звичайна пластикова бутиль об'ємом 5 літрів. На дно розрізаної ємності слід насипати дренаж з шару подрібненого керамзиту, поверх якого потрібно настелити шар чистого сфагнуму. Далі, поверх сфагнуму необхідно укласти постраждалу рослину і накрити її зверху другою частиною ємності.

Протягом реанімації в тепличці потрібно підтримувати високу вологість і тепло. Через деякий час на орхідеї сформуються нові корені, а вона сама почне поступово повністю відновлюватися.

Важливо! Стимулювати корнеутворення в період реабілітації рослини дозволяють спеціальні препарати, наприклад, «Епін», «Циркон». Їх застосовують дуже обережно, суворо дотримуючись інструкції.

Не слід піддаватися паніці, якщо біля орхідеї засохла стріла квітоносу. Дуже часто таке відбувається на етапі, коли рослина готується до стадії спокою. У цей період слід скоротити частоту поливів, відмовитися від підживлень і перенести екзот у прохолодне, але добре освітлене місце. Якщо в орхідеї висохли тільки стебли або гілки в результаті нестачі вологи, можна спробувати реанімувати її, встановивши в блюдці з водою так, щоб поверхні води стосувалися тільки кінці коріння. Іноді цього достатньо, щоб рослина змогла поступово відновитися. Важливо лише стежити за тим, щоб вода в блюдці не пересихала.

Шанси на відновлення орхідеї будуть істотно вищими, якщо у неї збереглася точка зростання - верхівка рослини. У цьому випадку можна спробувати реанімувати засихаючий екзот одним із способів, наведених вище.

Якщо верхівка рослини пошкоджена або загинула, шанси на успішну реанімацію орхідеї значно скорочуються.

Заходи профілактики

Варто дотримуватися кількох нескладних правил, щоб не допустити засихання орхідеї.

 • Необхідно ретельно дотримуватися режиму поливів. У спекотну погоду поливати рослини слід частіше, контролюючи стан субстрату. Важливо забезпечити рослині необхідну вологість повітря. Цей параметр бажано підтримувати на рівні 30-40%. Обприскуючи або поливаючи рослину, необхідно стежити за тим, щоб волога не осідала в точці росту. Якщо це сталося, верхівкову частину потрібно обережно промокнути чистою серветкою.
 • Вкрай важливо стежити і за якістю субстрату. Якщо він погано пропускає повітря або швидко сохне, це може стати причиною в'ядання орхідеї. Хороший субстрат обов'язково містить гігроскопічну соснову кору, яка довго залишається вологою, забезпечуючи корінням повноцінні умови для розвитку і зростання.
 • До засихання рослини можуть призвести поливи холодною або жорсткою водою. У результаті таких поливів коренева система орхідей відчуває важкий стрес, внаслідок якого екзот може засохнути і загинути. Поливи слід виробляти тільки теплою і м'якою водою, наприклад, дощовою, фільтрованою, дистильованою.
 • Щоб рослина не стала жертвою шкідників і не засохла в результаті хвороби, всі її частини необхідно регулярно і ретельно оглядати.

Цей профілактичний захід дозволить своєчасно виявити проблему і благополучно усунути її.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND