Плями на листях орхідеї: причини і правила лікування

Орхідея - це дуже гарна, але примхлива квітка, що вимагає постійного і грамотного догляду. Ця рослина схильна до багатьох захворювань, серед яких є і несерйозні, і невиліковні. Дуже часто на листях орхідеї з'являються дивні плями різних кольорів. Сьогодні ми дізнаємося про походження цих поразок і дізнаємося, як з ними можна боротися.


Чому з'являються плями?

Існує дуже багато різних видів орхідеї. Цю шикарну квітку беруться вирощувати багато людей, які бажають прикрасити своє житло, але в догляді орхідея примхлива. Без належного відношення ця квітка може скоро втратити привабливий вид, захворіти і навіть загинути. Багато квітникарів, які захоплюються орхідеями, хоча б раз стикалися з проблемою появи на їх листі характерних плям. Вони можуть мати різний колір, бути сухими, вологими, липкими і навіть пухнастими. Розгляньмо детальніше, що є причиною утворення подібних дефектів на листях.


Чорні

Нерідко на листях з'являються чорні плями, що свідчать про те, що рослина страждає від певного захворювання.

Найчастіше чорні плями говорять про розвиток фітофторозу. Ця недуга часто вражає орхідеї і є небезпечною.

Спочатку плями на квітці мають фіолетовий відтінок, а потім темніють, стаючи чорними. Якщо ви помітили подібні новоутворення, то варто поквапитися з лікуванням, тому що квітка може загинути. У більшості випадків чорні плями з'являються через зайвий полив рослини.

З'являються чорні вади на листях і в разі її хвороби хлорозом. При такій недузі листя спочатку покривається темними плямами, а потім скручується.

Причиною виникнення чорних і жовтих точок також може служити грибкова інфекція. Розмір плям може змінюватися. Саме в цей час грибок розвивається активно всередині тканин квітки. У підсумку він може вразити платівку листка, через що він загине.

Жовті

Іноді на листях цієї красивої квітки можуть з'явитися помітні плями жовтого кольору. Іноді їхня освіта свідчить про некомфортні умови утримання рослини, наприклад, під прямими сонячними променями. Через це дуже часто на листях орхідеї з'являються невеликі жовтуваті точки. Для вирішення такої проблеми не доведеться використовувати спеціальні лікувальні склади - знадобиться лише переставити горщик з рослиною в більш зручне для нього місце.


Жовті плями можуть з'явитися на листі орхідеї разом з чорними точками. Це вкаже на те, що рослина зазнала атаки грибкової інфекції, описаної вище.

А також багато квітникарів стикаються з тим, що на листках квітки з'являються нерівні випуклі плями жовтого кольору. Згодом вони немов продавлюють собою заражену ділянку листа. Загибель тканин листя квітки - не найстрашніша проблема, яку можна вирішити дуже швидко і просто. Головне, забезпечити орхідеї правильний і постійний догляд, використовувати відповідну воду для поливу.

Жовті плями з'являються і через розвиток бактеріальних захворювань. При такій недузі точки мають рівномірне забарвлення. Їх розмір зазвичай досягає близько 7 мм. З'являється така хвороба через занадто високий температурний режим і погану вентиляцію в приміщенні.

Бурі та коричневі

Про більш серйозні проблеми можуть свідчити бурі і коричневі плями, що з'явилися на листях орхідеї. Подібні дефекти бувають як жирні і мокрі, так і сухі. Так, сухі плями часто проявляються через занадто високий рівень вологості в приміщенні, де знаходиться квітка. Цієї недуги слід побоюватися, оскільки плями з часом будуть далі поширюватися по рослині, захоплюючи все нові і нові ділянки.

Коричневі плями на листях утворюються і через бактеріальну гнилу.

При таких проблемах дефекти поширюються по всій поверхні рослини. Буває так, що аркуш орхідеї повністю перекривається такими освітами. У цьому випадку нічого не залишається, як видалити пошкоджений елемент.

Бурі плями з'являються на листях орхідеї, якщо має місце така хвороба, як коричнева гниль. Від цього захворювання зазвичай страждають коріння квітки, а слідом за ними і листя. Спочатку на плями припадають невеликі ділянки, але потім дефекти покривають весь лист повністю.


Білі

Однією з найчастіших недуг, з якими стикаються власники орхідей, є білі плями, що з'явилися на листях рослини. Якщо листя рослини вкрилося подібними ураженнями, то це свідчить про активне бактеріальне, вірусне або грибкове захворювання.

Бувають випадки, коли на листях з'являється майже прозорий світлий або білий наліт. Такий дефект зазвичай дає про себе знати на нижньому листі квітки. Надалі плями переходять з листя на кореневища і стебель, через що останні пересихають, а сама рослина просто гине. Називається ця серйозна хвороба болісна роса. Боротися з нею потрібно починати якомога раніше. Лікування таких недуг є справою складною і довгою.

Яскраві

Плями, що з'являються на листях орхідей, зазвичай особливою яскравістю не відрізняються. Найяскравішими і помітними показують себе зазвичай жовті і білі вкраплення, що виникають з різних причин. Однак буває і так, що на листових платівках цієї розкішної квітки з'являються яскраві червоні ділянки. Причиною виникнення цих дефектів можуть стати:

 • знаходження орхідеї під прямими сонячними променями, які впливають на цю рослину згубно;
 • коричнева гниль;
 • антракноз;
 • атака павутиністого кліща, щитівки.

Чим лікувати?

Зовсім неважливо, на якій саме ділянці листя з'явилися плями і точки різних кольорів - вони можуть утворитися зверху або зі зворотного боку платівки.

У всіх випадках необхідно вчасно приступити до лікування квітки, інакше вона загине. Для цього застосовуються і різні хімічні засоби, і дієві народні методи.


Хімічні засоби

Сьогодні в спеціалізованих садових магазинах можна знайти багато ефективних і недорогих хімічних засобів, що дозволяють уберегти орхідею від різного роду напастей. Позбутися від плям на листях цієї квітки можна, пускаючи в хід наступні популярні засоби, перевірені багатьма квітникарями:

 • «Фундазол»;
 • «Фітоспорин»;
 • спеціальні фунгіцидні розчини;
 • антибактеріальні та антисептичні препарати;
 • медьсодержащие препарати;
 • Бордоську суміш;
 • засіб з маслами в основі - Promanal;
 • «Квадріс»;
 • «Чистоцвіт»;
 • кишкові отрути - «Актеллік», «Актара», «Нурелл-Д»;
 • контактна отрута - «Фозалон» і багато інших.

Перш ніж пускати в хід високоефективні хімічні засоби для лікування орхідей, дуже важливо ознайомитися з інструкцією з їх застосування. Навіть якщо ви вважаєте себе досвідченим кольороводом, нехтувати цим правилом не варто, якщо ви не хочете серйозно нашкодити рослинам і власному здоров'ю.

Якщо ж ви початківець, то бажано порадитися про застосування таких засобів з фахівцями, які мають достатній досвід. Таким чином ви зможете уникнути серйозних помилок у лікуванні орхідеї.

Купувати всі перераховані кошти (і їм подібні) необхідно тільки в спеціалізованих магазинах, щоб не наткнутися на низькоякісний товар або підробку.

Народні методи

Далеко не всі квітникарі вдаються до лікування орхідей агресивними хімічними засобами. Звичайно, вони демонструють себе, як дуже ефективні, але працювати з ними потрібно акуратно, якщо не хочеться нашкодити квітці. Багато людей вирішують відмовитися від використання подібних коштів, віддаючи перевагу народним методам.


 • У багатьох випадках достатньо лише ізолювати постраждалу рослину і забезпечити їй ідеальні умови утримання, наприклад, домогтися оптимального відсотка вологості в приміщенні.
 • Допустимо обробляти листочки корицею або активованим вугіллям. Ефективними себе проявляють такі засоби, коли мова йде про появу на листях темних плям.
 • Пошкоджені ділянки на листочках багато квітникарів обробляють йодом. Звичайно, такий метод буде дієвим, якщо дефекти ще не запущені. Якщо ж ситуація не з простих, то без застосування хімічних засобів, швидше за все, обійтися не вдасться.

В арсеналі у кожного кольоровода є свої секрети боротьби з хворобами орхідей, але фахівці радять відразу звертатися до хімікатів і не втрачати дорогоцінний час.

Правила обробки

Розгляньмо основні правила обробки орхідеї, якщо на ній з'явилися плями.

 1. Спочатку пошкоджену квітку треба ізолювати від інших рослин.
 2. Зафіксуйте розмір плями, що утворилася на рослині.
 3. Не поспішайте обприскувати орхідею. Проаналізуйте режим поливу, до якого звертаєтеся. Якщо це потрібно, скоротіть полив.
 4. Якщо плямко сухе і не росте далі, то робити нічого не треба - стежте, як воно буде «вести себе» далі.
 5. Якщо пляма мокра і розростається, то треба зрізати її до ділянки здорової зеленої тканини. Зрізані місця підсушіть і обробте підходящим засобом. Можна використовувати корицю, активований кут або хлоргексидин.
 6. Обробте квітку фітоспорином.
 7. Всі інструменти добре обробіть. Проколіть на відкритому вогні.
 8. Розмістіть квітку на світлому місці, але не під прямими променями ультрафіолету.
 9. Дотримуйтесь карантину рослини ще кілька тижнів.

Заходи профілактики

Слід не забувати про необхідні заходи профілактики.

 • Забезпечте рослині правильний полив. Зволожити ґрунт знову буде потрібно тільки через 2-3 дні, які він буде залишатися сухим.
 • Подбайте про належну температуру повітря. Добові перепади не повинні перевищувати 4-5 градусів.
 • Рослина має бути освітлена 10-12 годин на добу. Світло має бути розсіяним.
 • Пару разів на місяць удобрюйте орхідею.
 • Підбирайте гарні ґрунти, що містять кору дерев, мох, торф і річковий пісок. Забезпечте хороший шар дренажу.

Чорні плями на листях орхідеї як лікувати, чорніють коріння, препарати

У деяких випадках орхідея під час вирощування покривається чорними плямами. Причиною їх можуть бути як захворювання, так і неправильний догляд за насадженнями. За відсутності належного лікування рослини ризикують загинути. Кольоровод повинен володіти достатніми знаннями і навичками щодо запобігання подібних ситуацій.

Хвороби орхідеї

Філлостиктоз

Дана хвороба по-своєму проявляється на кожному різновиду орхідей. Так, на фаленопсисах, вандах і деяких інших моноподіальних орхідеях захворювання на перших етапах являє собою безліч дрібних чорних плям на поверхні листової пластини. Поступово вони збільшуються в розмірах, стають втиснутими вглиб аркуша. Колір стає насичено-чорним, проте в центрі залишається біле або жовтувате кільце. Згодом на пошкоджених ділянках формуються чорні або коричневі випуклості, всередині яких розташовані грибкові суперечки.

Чорні плями на листях орхідеї як лікувати, чорніють коріння, препарати. В умовах перезволоженості повітря лист починає загнивати і гине


На дендробіумах при ураженні спочатку утворюються жовті плями різноманітних форм. Поступово їх розмір стає більшим, і вони стають насичено чорними.

На всіх інших різновидах орхідей хвороба також розвивається переважно класичним шляхом: сухі плями жовтуватого забарвлення з часом стають великими чорними позначинами і вивалюються.

Цього захворювання найбільше схильні ті рослини, які ростуть в тепличних або парникових умовах. При обробці в кімнаті або умовах відкритого ґрунту хвороба розвивається лише за відповідних умов:

 • висока вологість повітря і надлишок вологи у верхніх ґрунтових шарах;
 • зашкалювальне розростання зеленої вегетативної маси внаслідок перегодованості азотистими елементами;
 • тепла погода;
 • загущена схема посадки;
 • вирощування сортів, нестійких до цього захворювання.

До профілактичних заходів лікування хвороби належать:

 • регулярний візуальний огляд насаджень на наявність симптомів філлостиктозу;
 • підтримка достатнього рівня освітлення, особливо в зимовий період;
 • регулярні помірні поливи, при яких грунт не пересичується вологою;
 • збалансований режим внесення поживних елементів;
 • дотримання температурного режиму (найбільш актуально для тонколистих різновидів, що відрізняються особливою сприйнятливістю до хвороби);
 • організація регулярного провітрювання насаджень і припливу свіжих повітряних мас.

Якщо на рослині проявилися симптоми філлостиктозу, необхідно терміново відокремити його від інших примірників і промити розчином перекису водню в чистій воді. Усі хворі частини вегетативної маси обрізають до неушкодженої тканини. Місця зрізу присипають перемолотим деревним кутом або припалюють зеленкою. Потім проводять обробку відповідним фунгіцидом:

На перших порах розвитку хвороби, коли симптоми ще не настільки сильні, використовують такі речовини, як:

 • хлорокис міді;
 • бордоська рідина;
 • мідний купорос.

Важливо! Відразу ж по завершенні обрізки необхідно продезінфікувати інструмент і ретельно промити руки з милом.

Якщо рослина обробляється в затіненому місці, то фунгіциди не зможуть проявити очікуваної ефективності, якщо вона так і не буде переміщена на більш освітлену ділянку. У цимбідіуму і ванди лікування захворювання особливо ускладнене, оскільки в силу морфологічних особливостей цих різновидів захворювання може ніяк не проявляти себе протягом року.

Фітофтороз

Основна ознака даного захворювання - гниль насичено-чорного забарвлення в районі основи

Патогенні суперечки, що є збудниками захворювання, переходять у верхні ґрунтові шари ще довго зберігають свою шкідливість

листової пластини. За відсутності належного лікування недуга за короткий період часу поширюється по всій площі аркуша і знищує її.

Коли рослина вражається фітофторозом, її практично неможливо врятувати. Поки ще не існує ефективних фунгіцидів проти цього захворювання для орхідеї. Тому основу захисту насаджень від орхідеї складають профілактичні заходи, основними з яких є наступні:

 • запобігання орхідей від сильного і тривалого зниження температури;
 • підтримка рівня вологості повітря в межах 70-75%;
 • видалення крапель вологи з поверхні стеблів і листя рослини по завершенні кожного зрошення.

Загибель тканин клітин аркуша

Захворювання на перших порах проявляється у формі жовтих плям різної форми і забарвлення, які поступово стають чорними і продавлюють листову платівку. Основною причиною цієї хвороби є використання холодної води при зрошеннях. Слід застосовувати виключно теплу рідину, що відстоялася.

Коричневі вичерпані плями

Сухі плями коричневого забарвлення утворюються в якійсь частині рослини і поступово розповзаються по всій орхідеї, стаючи більш темними. Причиною захворювання є підвищена вологість повітря. Для його запобігання необхідно вжити таких заходів:

 • провести обробку відповідним фунгіцидом;
 • частіше вмикати вентилятор;
 • всі уражені частини разом із захопленням невеликої площі здорової тканини видалити гостро відточеним інструментом;
 • забезпечити більш сухий і свіжий клімат для орхідейних насаджень.

Burkholderia gladioli

Це захворювання рідко зустрічається в умовах нашого клімату. Воно серйозно травмує рослинну тканину, в результаті чого темніє вся листова платівка. Зовні це схоже на симптоми обмороження рослини. Щоб запобігти ризику розвитку даної хвороби, необхідно дотримуватися температурного режиму і не допускати істотного зниження температури на орхідеях.

Бактеріальна плямистість

Ця хвороба здатна вразити різні категорії орхідеї, але найбільше вона небезпечна для фаленопсису. На хворих примірниках листя знаходить жовте забарвлення, що поступово переходить у чорне. Листова платівка розм'якшується і розтріскується.

Хвору рослинну тканину видаляють за допомогою загостреного продезінфікованого інструменту. Зрізи відразу ж обробляють активованим кутом або йодом. При наявності занадто великої кількості позначин або пошкодженні пайової жилки рекомендується вдатися до використання більш потужних і ефективних препаратів. Якщо після півтора тижня з моменту обробки орхідеї не спостерігається повторного розвитку хвороби, значить, рослина повністю одужала.

Спровокувати цю недугу здатні наступні фактори:

 • надлишкове освітлення наприкінці весни та літній період;
 • неправильно складений режим зрошень;
 • передозування поживними елементами.

Антракноз

Від цієї хвороби переважно страждають листя орхідей. На їх поверхні утворюються дрібні коричневі точки, що мають здатність до укрупнення і зміни забарвлення на насичено чорне. Потім вони утворюють провали. За відсутності належного лікування ці ділянки покриваються жовтим або рожеватим нальотом.

Боротьбу проти недуги починають з видалення пошкодженою тканиною. Місця зрізів обробляють деревним кутом, а саму орхідею обприскують препаратами з вмістом міді. Дану процедуру повторюють тричі за сезон, роблячи перерву між обробкою не менше півтора тижнів. Інтенсивність зрошень у цей період скорочують, а підживлення зовсім не вносять.

Щоб не допустити появи або рецидиву антракнозу, необхідно підтримувати в приміщенні з орхідеями вологість повітря в межах 40-70%. При цьому кімнату слід регулярно провітрювати. Щодня необхідно перевіряти псевдобульби і пазухи листя на наявність вологи в них. За її наявності необхідно прибрати воду за допомогою вологих серветок.

Найбільш часто антракноз вражає такі різновиди орхідей:

Бурая гниль.

Ця хвороба найчастіше зустрічається на фаленопсисах. Вона розвивається в теплу погоду в умовах підвищеної вологості. На перших порах орхідея рясно покривається невеликими світлими позначинами, які з часом стають чорними.

Лікування

Незалежно від різновиду захворювання, існує ряд загальних заходів, які можуть бути використані на орхідеї. Основна з них - це обрізка. Всі уражені частини орхідеї обрізають, захоплюючи невелику частину здорової тканини. Для цього використовують гостро наточений інструмент, який до і після процедури необхідно продезінфікувати спиртом і прокалити на вогні. Коли обрізка завершена, необхідно ретельно вимити руки з милом, оскільки частина шкідливих суперечок може залишитися на руках і через них проникнути на непорожені насадження. Місце зрізу необхідно відразу ж обробити чим-небудь. Для цього можна використовувати як фунгіцидний спеціальний препарат, так і підручні засоби на зразок зеленки або перемолотого деревного вугілля.

Орхідеї потрібно забезпечити відповідні умови для обробки. По можливості необхідно перемістити її в таке місце, де буде достатньо тепла і сонячного світла. Протягом перших декількох днів необхідно утриматися від зрошень.

Якщо орхідея вражається хворобами, які не піддаються лікуванню (хлороз, фітофтороз тощо), то єдине, що можна зробити в подібній ситуації - негайно видалити всі уражені рослини і спалити їх безпосередньо на ділянці. Не рекомендується навіть витягувати їх з ділянки, оскільки в процесі переміщення хвороботворні інфекційні суперечки можуть розлетітися по ділянці. При вирощуванні орхідеї в кімнатних умовах спалення хворих примірників скрутно, тому в даному випадку допускається винести їх з дому і закопати в землю подалі від культурних насаджень якомога далі. Якщо просто викинути ці орхідеї, суперечки все одно можуть продовжити свою шкідливу діяльність.

Одним з факторів, що провокують розвиток темних плям, є загущена посадка орхідей. Якщо рослини посаджені занадто близько одна до одної, необхідно прорідити насадження. Насамперед позбуваються найболючіших рослин. Потім видалення піддаються всі слабкі, деформовані, невиконані екземпляри.

Профілактика

Хвороби простіше не допустити, ніж вилікувати, через що основу захисту повинні складати профілактичні методи. Основна і найпростіша з них - щоденний візуальний огляд насаджень на наявність симптомів хвороб. Чим раніше чорні плями на орхідеї будуть позначені, тим простіше і швидше буде їх вилікувати.

Слід неухильно слідувати агротехніці обробки в даному регіоні, і починати це слід з підбору сорту, який повинен бути стійким до хвороб. Як правило, такі сорти стійкі не тільки до тих хвороб, які проявляються у формі чорних позначин, але і до інших, наприклад, мучнистої роси:

Чорні плями на листях орхідеї - чому і що робити?

Орхідея - досить невибаглива рослина, але при догляді за нею іноді виникають труднощі.

Однією з проблем може бути поява на листях чорних плям.

Знання причин цього явища дозволить зберегти рослину і забезпечити сприятливі умови утримання.

Які захворювання виявляються при наявності чорних плям і точок на листях орхідеї?

Чому з "явилися симптоми рослини? Причиною виникнення більшості хвороб орхідей, які носять неінфекційний характер, можна сміливо вважати невідповідні умови утримання. Крім того, поганий догляд послаблює рослину, викликаючи появу фітопатогенів:

 1. Мікроскопічних грибків. Викликають поразку листя і стебля. Ймовірний фактор - низькі температури культивування на тлі високої вологості.
 2. Бактерій. Частіше розвиваються при травмі будь-якої частини орхідеї або викликають гниття при застої вологи.
 3. Вірусних захворювань. Пов'язані з фізіологічними особливостями рослини.

Щоб відновити здоров'я орхідеї, перш за все, необхідно з'ясувати причину захворювання і знати способи її усунення.

Помилки у відході, як причина

Часто виникнення хвороби орхідеї пояснюється неправильним доглядом.

Сонячні або теплові опіки.

Такі пошкодження на листях орхідеї найчастіше виникають внаслідок:

 • впливу прямих сонячних променів;
 • спека опалювальних батарей у зимовий період;
 • потоку гарячого повітря від кондиціонера.

Цей стан орхідеї не є захворюванням, тому лікуванню не підлягає.

Недостатнє освітлення, низька температура, перезволоження.

Комплекс несприятливих факторів провокують побажання і в'ядання листя, а також почорнення листової платівки внаслідок:

 • надлишкового зволоження, як результат частого поливу;
 • недостатнього або слабкого освітлення;
 • переохолодження квітки.

При нетривалому промерзанні орхідею ще має шанс на виживання, але якщо вона провела на морозі більше 11 годин, то, найімовірніше, загине.

Як нормалізувати відхід?

Умови утримання квітки максимально наближають до природних, чергуючи рясний полив теплою водою з просиханням субстрату. Гарну просушку ґрунту забезпечують:

 • вільна циркуляція повітря;
 • регулярне провітрювання.

У приміщенні, де знаходяться орхідеї, потрібно виключити протяги.

Визначаючи частоту і рясність поливу, враховують:

 • об'єм горщика;
 • температуру в приміщенні;
 • щільність субстрату.

Орхідею, у якої з'явилися чорні плями внаслідок неправильного відходу, переставляють:

 • на розсіяне сонячне світло. В осінньо-зимовий період може знадобитися додаткове підсвічування;
 • літня денна температура повітря в квартирі повинна становити від 15 до 30, взимку - 20-23 ст.1. Добове коливання денної і нічної температур в межах 3-5 ­;
 • вологість навколишнього середовища не менше 50, а для деяких видів орхідей (Ванда) - більше 60%.

У сприятливих умовах квітка зможе відновитися максимально швидко.

Хвороби рослини, як причина проблеми

Ослаблена рослина легко піддається різним захворюванням.

Грибкові захворювання

Успішне лікування орхідеї неможливе без визначення збудника захворювання. Серед грибків-фітопатогенів найбільш часто зустрічаються:

 • Антракоз. Захворюванню здібностей "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND