Клематиси: посадка і відхід на Уралі

Більшість квітникарів впевнені в тому, що виростити якусь екзотичну рослину на Уралі практично неможливо або ж дуже складно. Пов'язано це з суворими кліматичними умовами, через які квітка банально не може нормально сформуватися і втрачає естетичну привабливість. Тим не менш в даний час в квітникарській сфері існує велика різноманітність сортів і гібридів з відмінною морозостійкістю і дивовижною зовнішністю.


У їх числі, популярні клематиси, які завжди цікавили поціновувачів екзотичної рослинності своїми формами, забарвленням і невибагливістю у догляді.


З величезної кількості різновидів цієї рослини, для вирощування на Уралі підходять наступні:

Справа в тому, що ці сорти характеризуються відмінною витривалістю до дуже низьких температур і суворих впливів навколишнього середовища. Їх можна вільно вирощувати на присадибній території, де вони стануть красивим оформленням для ландшафтного дизайну.

Проте посадка і подальший догляд за клематисами повинні супроводжуватися правильним ставленням кольорівода і дотриманням основних правил за змістом. Якщо приділити клематисам необхідну увагу і турботу, вони віддячать вам красивим і шикарним цвітінням, яке буде радувати вас протягом довгого часу.

Сьогодні ми поговоримо про особливості посадки цих рослин на Уралі, розглянемо базові моменти при самостійному вирощуванні, а також виберемо найкращі сорти для суворої кліматичної зони.

Ботанічний опис рослини

Гарна трав'яниста або дерев'яниста рослина належить до сімейству Лютикових, з групи багаторічників. У природних умовах такі зелені насадження широко поширені в регіонах з помірним і субтропічним кліматом Північної півкулі. В результаті довгої роботи селекціонерів, сьогодні різні сорти вільно приживаються і в найбільш екстремальних умовах, включаючи Урал, Сибір і регіони Далекого Сходу.

Що стосується назви, то вона підходить від слова «klema», що в перекладі з грецької означає «квітка, що в'ється». Саме клематиси-ліани користуються великим попитом серед ландшафтних дизайнерів, що займаються оформленням садових ділянок, міських парків і клумб.


Якщо скласти опис клематисів, то він буде наступним:

 • Квітки належать до групи поширених багаторічників, в яку входить безліч чагарників, напівкустарників і трав'янистих рослин.
 • Представники деяких сортів виростають від двох, до десяти метрів у висоту.
 • Кореневище може бути стрижневим або мочкуватим. Представники першої групи характеризуються поганою переносимістю пересадки, тому їх необхідно відразу садити на постійне місце «проживання» і не чіпати в процесі зростання.
 • Формування рослини відбувається за допомогою втечі, які оновлюються щорічно. У свою чергу, втеча створюється на основі нирок, що ростуть на попередніх втечах.
 • Форма і зовнішність втечі залежить від сортових відмінностей. Для прикладу, у тонких рослин трав'янистого типу ці частини дуже тонкі. У селянистих - багатогранні і більш товсті.
 • Сортові особливості також визначають тип обрізки, а обрізка призводить до класифікації окремих видів клематису, серед яких є вирощувані на Уралі.

Інші особливості

 • Квіти клематису можуть бути або чоловічими, або жіночими. Вони представлені махровим або простим типом. Якщо розглядати махровий різновид, то при вирощуванні на Уралі, він потребує посиленого догляду і турботи. У більшості випадків, в суворих умовах вирощують прості клематиси;
 • Втечі стають місцем, де утворюються одиночні, заметільчасті, щитовидні або зонтичні суцвіття;
 • У деяких сортах помічається дворазове цвітіння. Серед них - сорт Флорида. Щоправда, в суворих умовах Уралу квітка не зможе зацвести двічі;
 • Після завершення періоду цвітіння на рослині утворюються плоди - так звані насіння;
 • Фарбування квіток представлено ніжно-рожевими, рубіново-червоними, світло-блакитними, темно-синіми або білосніжними відтінками;

Різноманітність сортів і видів для вирощування на Уралі

В даний час, селекціонерами виведено велику кількість сортів, які можна вирощувати на Уралі, в умовах занадто низьких температур, короткого літа і тривалої зими. Серед них, по-особливому великим попитом користуються представники групи Жакмана.

Такі рослини належать до третьої групи обрізки, невибагливі і відмінно підходять для вирощування в суворому середовищі. При належному догляді, сорт виростає до 4-6 метрів у висоту і являє собою великі ліани чагарникового типу з потужною кореневою системою і складною формою листя. Забарвлення складно-перистого листя з 3-5-окремих частин буває темно-зеленим. Діаметр квітки часто сягає 20 сантиметрів. У процесі зростання вони добре розкриваються і направляються вгору.

Період цвітіння припадає на середину літа. При цьому квітучі частини з'являються на втечах поточного року. Важливо обрізати їх перед майбутніми холодами, практично під корінь.

Серед інших популярних сортів важливо виділити:

 • Клематис «Руж Кардинал». Являє собою відносно невисоку ліану з довжиною стеблі 2-2,5 метра, розділеним листям, і великими кольорами в діаметрі 15 сантиметрів. Відрізняється розкішним темно-пурпуровим забарвленням, яке видається у всій красі в середині літа або на початку осені;
 • Клематис «Gipsy Quenn». Належить до групи розгалужених чагарникових ліан, висотою 3-3,5 метра. Сорт володіє відмінною зимостійкістю і здатністю цвісти барвистим фіолетовим відтінком;
 • Сорт «Bella». Ще один дуже витончений сорт клематису, який відмінно підходить для вирощування на Уралі. Відрізняється компактними розмірами (доросла ліана рідко виростає до двох метрів), і зірковими суцвіттями в діаметрі 10-15 сантиметрів;

Способи розмноження клематису на Уралі

При бажанні здійснити посадку барвистого тропічного жителя на Уралі, можна застосовувати найрізноманітніші способи і кожен з них буде по-своєму ефективним. У більшості випадків квітникарі віддають перевагу генеративному розмноженню за допомогою насіння, ділення куща, розмноженню відводками або прищипанням. Розберемося з основними особливостями кожного методу окремо.

Насінням

Що стосується насіннєвого способу, то його використовують виключно для дрібних кольорів. Представники великоквіткових різновидів розмножуються тільки вегетативним шляхом. Більшість насіння, що вирощується на Уралі сортів, належать до першої групи за величиною, тобто їх розміри досить великі. З цієї причини, період від посадки і до появи перших сходів може займати занадто багато часу. Іноді для цього необхідно від 6 до 8 місяців.

Збір насіння краще проводити в поточному році. Також можна купити готовий посадковий матеріал у спеціалізованих магазинах. Посів великого насіння проводять наприкінці осені, а дрібніших - у лютому або на початку весни.


Перед тим як провести посадку насіння в землю потрібно помістити їх в місткість з водою на 10 діб. Протягом усього періоду воду потрібно міняти, інакше зростання буде нестабільним. Надалі залишається підготувати контейнери для посіву, в які поміщається якісний субстрат, що складається з садової землі, піску і торфу. Після попереднього зволоження ґрунтового складу, насіння слід розподілити по поверхні і присипати їх піском.

Контейнери потрібно укрити склом або плівкою і перенести їх у тепле приміщення. Коли на молодих сходах з'явиться два справжніх листочки, їх потрібно перемістити в окремі контейнери. Підрощувати квітку можна тільки в кімнаті, оскільки на вулиці наприкінці зими і на початку весни присутня занадто низька температура повітря.

Через три роки саджанець поміщають на постійне місце.

Поділом куща

Наступний метод посадки окремих сортів клематисів полягає в поділі куща. Його застосовують при розведенні сортів з сечкуватим кореневищем. Ті рослини, у яких коренева система стрижнева, погано реагують на часті пересадки, тому їх не можна розмножувати вегетативно. Спосіб може застосовуватися для молодих примірників, оскільки в міру зростання коренева система рослини стає занадто великою, що ускладнює майбутнє розділення.

Проводити поділ куща потрібно навесні або восени. Кращі показники успішності помічаються в осінній період, оскільки в цей час рослина йде на спокій і переносить подібне втручання безболісно. Обережними рухами викопайте куст і намагайтеся не пошкоджувати кореневу систему. Потім струшніть земляний ком з коренів і розділіть куст на кілька частин за допомогою гострого ножа. Головне, не робити поспішних рухів, інакше життєво важливі частини можуть бути пошкоджені.


Особливості розмноження відведеннями

 • Такий метод буде ефективним при осінній посадці клематисів на Уралі;
 • Для успішного виконання майбутнього заходу потрібно підібрати найздоровіші втечі, розміщені в нижній частині здорового куща, і позбавити їх від листя;
 • Далі залишається укорінення втечі до першої нирки;
 • Зібравши кілька втечі разом, пригніть їх у спеціально викопану траншею;
 • Потім обережно закріпіть втечі і присипте їх грунтом, злегка притискаючи руками;
 • Ні зимовий час квітку потрібно укрити опалим листям або ялиновими лапками, для запобігання агресивного впливу екстремальних холодів;
 • У весняний період рослині забезпечують посилений догляд, а відділення їх материнського куща проводять восени;

Особливості догляду за клематисом на Уралі

Щоб вміст такої барвистої квітки, як клематис, в суворих умовах Уралу був успішним, важливо оцінити свої сили і звернути увагу на ряд тонкощів. Посадка і відхід мало чим відрізняються від аналогічних заходів у будь-якому іншому регіоні. Однак, важливо правильно поставитися до вибору підходящої ділянки для даної кліматичної зони, а також до пошуку зимостійкого сорту.

При виборі саджанців клематису необхідно звертати увагу на ті сорти, які вирощувалися в цьому кліматичному поясі. В результаті рослина зможе прижитися набагато швидше. Важливо, щоб обраний сорт відносився до третьої групи обрізки, хоча на Уралі непогано приживаються і члени другої групи.

При бажанні провести посадку саджанця відразу після покупки в спеціалізованому магазині, вибирайте ті екземпляри, у яких є добре сформована, відкрита коренева система. Це дозволить провести повну оцінку коріння.

Якщо ви маєте намір відкласти посадку на інший час, купуйте саджанець у готовій посадковій ємності.

Щоб показники розвитку квітоносів були чудовими, слід віддавати перевагу дворічним саджанцям. За покупкою звертайтеся в перевірені магазини, а перед тим як зробити вибір, обов'язково оцінюйте зовнішній стан конкретної продукції. Важливо, щоб на кореневій системі були відсутні будь-які пошкодження, а коріння не було пересушеним.


Вибираючи місце для посадки, керуйтеся такими правилами:

 • Місце посадки має добре освітлюватися природним джерелом світла - сонцем і бути закритим від вітрів або протягів. Розміщена в тіні або напівтіні квітка може взагалі не зацвести;
 • Садити ліану на північному боці будинку не можна;
 • Клематиси проявляють відмінні показники зростання при посадці на височинах. Справа в тому, що низинні місця є улюбленим місцем скупчення вологи, вплив якої може стати згубним для рослини;
 • Вибирайте місця біля стін, альтанок або терас. Тут рослина буде розвиватися дуже добре.

Клематиси для Уралу: сорти + фото, вирощування.

Посадити і успішно виростити клематис на Уралі цілком можливо. Все що для цього потрібно, це правильно доглядати за ним, ну і відповідно правильно вибрати відповідний сорт ліан. Місце, де вони будуть рости, теж потрібно ретельно вибирати, і обов'язково утеплювати їх на зиму.

Коротко про клематис для Уралу.

Різнобарвні, красиві клематиси відмінно ростуть у Челябінську та Красноярську. Все що вам потрібно, щоб виростити цю рослину, це правильно підібрати відповідний сорт, який буде рости у вашому регіоні. Ліана сама по собі не примхлива, але восени за нею потрібен невеликий догляд, щоб підготувати її до зими. Що стосується вирощування цієї рослини на Уралі, то тут є свій нюанси, але немає абсолютно нічого складного, і з цим впорається абсолютно будь-який, навіть не досвідчений садівник.

Як правильно вибрати рослину.

Завдяки селекціонерам, з кожним роком у нас з'являється все більше і більше різних сортів. На даний момент існує близько 2000 різних сортів клематису, але фахівці на цьому не зупиняються. Через це навіть вирощування цієї рослини на Уралі абсолютно не складе ніяких труднощів. Але вибирати для цього найкраще саме сорти гібриди. Такі види як: Вітіцелла, Інтегрифолія, Жакмана вважаються дуже витривалими, але їх втечі потрібно обов'язково обрізати, щоб вони були коротшими. Втечі можна обрізати як повністю, так і на половину. За всіма гібридними сортами повинен здійснюватися належний догляд і правильна посадка: садити такі рослини бажано в такому кутку, де немає вітру і протягів. Ґрунт повинен бути не дуже пухким, Удобрювати рослини потрібно регулярно, так само потрібно встановити опору для рослин, На зиму їх потрібно дуже добре утеплювати.

Вигляд Вітіцелла.

Що стосується такого виду як Вітіцелла, то всі його сорти досить морозостійкі. Вони стійко переносять морози до -27 градусів. Ці ліани виростають у довжину до 3.5 метрів і мають досить складне листя. Цвісти вони починають у другій половині літа і продовжують до найперших заморозків. Квіти у них досить великі, в діаметрі вони виростають до 12 см. кольори у них завжди дуже яскраві, що виглядає дуже красиво. Всі ліани цього виду практично не схильні до різних хвороб. Один з найпопулярніших сортів цього виду, це французький сорт Ville de Lyon. Квіти цього сорту дуже красиві, вони однотонні і мають білі тичинки. Так само саме для Уралу підходять ще багато ґатунків цього виду, наприклад: Данута - у цього сорту квіти дуже ніжного рожевого кольору.

Little Nell - квіти виглядають незвично за рахунок того, що у них біла серцевина пелюстка з ніжно-рожевою каймою.


Мазури - квіти махрові, а колір незвично блакитний.

Роял Велюр - ці квіти темного, бордового кольору, що мають ніжний, кремовий центр.

Гібридні сорти.

Якщо розглядати такий вид як Жакман, то всі його сорти є гібридами. Ці клематиси відмінно будуть рости на Уралі. Гібриди взагалі можуть повністю вирости і відцвести за такий короткий літній період. Такі ліани легко виростають до 4 метрів. Квітки у неї виростають до 20 см в діаметрі, а все це завдяки тому, що коренева система у неї дуже потужна.

Кольори у неї можуть бути зовсім різні і дуже красиві. В основному вони переважно темні. Ліана це декоративна рослина, на зиму його потрібно обов'язково обрізати, відросток залишають не більше 30 см або ж обрізають зовсім.

Найпопулярнішими сортами цього виду є:

Blue Angel - цей сорт має дуже ніжний ліловий колір.

Космічна мелодія - квіти темного, вишнево-пурпурового кольору.

Синє полум'я - має дуже яскраві, фіолетові квіти.

Місячне світло - це сорт дуже красивого, незвичайного кольору. Вони ніжні, мають лавандовий відтінок.

Перегляд Інтегрифолія.

Вид Інтегрифолія - це вид трав'янистого клематису, який відмінно росте на Уралі. У висоту він виростає не більше 2 метрів. Його батоги потрібно обов'язково підв'язувати, інакше вони будуть просто лежати на землі. Квітки у нього виростають тільки на молодих втечах і мають не властиву для клематису форму дзвіночка. Цвіте ця ліана, так само як і інші, з другої половини літа і до самих заморозків. Ця ліана є відмінною декоративною рослиною, але на зиму її потрібно обов'язково утеплювати, інакше вона просто вимерзне.

Найпопулярніші сорти клематису: Оленушка - цей сорт має темно-рожеві квіти дзвіночки.

Хакура - цей сорт японський, з біло-бузковими квітами.

Клематіс Дюрана - у цього сорту вельми не звичайні, що мають чотири яскраво-фіолетових пелюстки

.

Так само є вид Флямула, який прийшов до нас з Японії. Такі сорти як Sweet autumn або Terniflora дуже давно і відмінно ростуть на Уралі. Простою мовою цю ліану називають «Пухнастою хмарою». У неї просто величезна кількість дрібних, красивих квіток виростають в діаметрі максимум 4 см, але аромат цих квітів розлітається на всю округу. Цвісти вона починає пізно, наприкінці серпня, але до самих морозів. Ця ліана легко виростає до 3 метрів і обов'язково потребує опори. Цей вид спокійно витримує морози до - 34 градусів. Обрізати на зиму батоги абсолютно не обов'язково, але вкривати їх потрібно. Сорт клематису Sweet autumn відмінно підійде для маскування паркану або стіни.

Містки з клематисами можна посадити й інші рослини, що в'ються, наприклад: кампсис, амурський або ж дівочий виноград, або ж будь-які однорічні ліани. Так само поруч з ліанами будуть себе відмінно почувати різні троянди. Висаджувати їх можна як завгодно, і скласти абсолютно будь-яку композицію.

Як розмножити клематис.

Розмножити різні сорти на Уралі не складе абсолютно ніякої праці, для укорінення ліани потрібно просто відвести на відстань від самого куща для того щоб її просто вкоренити. Ілу ж просто нарізати черенки, а так само можна провести ділення куща.

Так само дуже легко і просто можна розвести клематис за допомогою відводків. Для цього навесні волі куща потрібно викопати борозню глибиною не більше 15 см. У неї потрібно укласти втечу, а верхівку її потрібно залишити на поверхні землі. Відведення потрібно засипати землею і регулярно поливати, тоді відросток дуже швидко дасть паростки. Наступного року, навесні рослини вже можна буде пересадити на постійне місце.

Так само можна буде провести розмноження за допомогою черенків. Для цього потрібно вибрати здорову і міцну втечу. Нарізати черенки потрібно довжиною приблизно 10-20 см, так щоб на кожному було не менше двох листочків. Половину аркуша слід зрізати, і щоб вони краще вкоренилися, перед посадкою найкраще скористатися стимуляторами зростання кореневої системи. А як правильно це робити зазначено в інструкції, яка додається до препарату. Після того як ви промиєте чореньки від стимулятора під проточною водою, черенки потрібно посадити в торф або ж пісок і періодично поливати. Черенки зверху потрібно обов'язково щільно накривати, створюючи таким чином своєрідну теплицю. Укорінення черенків відбувається приблизно через місяць. Після цього вже через два тижні їх можна буде пересаджувати в родючу землю. А на постійне місце пересаджувати саджанці можна буде вже на наступний рік.

Правила вирощування і догляд.

На Уралі найкращим періодом для посадки клематису є весна. За літо саджанець встигне добре вкорінитися і зміцніти перед суворим, зимовим періодом.

Якщо ви отримали саджанець завчасно, то до моменту посадки його потрібно правильно зберегти: спочатку саджанець потрібно прикопати у себе в саду, де він і буде перебувати до весни.

Якщо ж у саджанця закрита коренева система і придбали його влітку, то зберігати його потрібно до осені в темному і прохолодному місці.

Якщо ж саджанець придбаний навесні, а коренева система у нього відкрита, то перед посадкою його потрібно обов'язково замочити в стимуляторі зростання коріння. Ваша ліана зможе добре прижитися на новому місці тільки в тому випадку, якщо її коренева система правильно розвинена.

Перед посадкою рослини спочатку потрібно вибрати правильне місце.

Відстань між ліанами має бути не менше 1 метра. Якщо ж ви саджаєте рослину в низині, де застоюється вода, то спочатку там потрібно зробити бугор, а вже потім викопувати яму для посадки глибиною не менше півметра.

Якщо на вашій ділянці земля досить кисла, то яму для посадки потрібно готувати заздалегідь. А землю я їй потрібно змішати зі 100 грамами звичайної сухої вапна. Глинистий же грунт потрібно обов'язково змішати з піском.

Внизу ями обов'язково повинен бути дренаж. А земля повинна бути змішана з перегноєм у пропорції 1:1, так само найкраще додати в яму суперфосфат або мінерали.

Саджанець потрібно ставити в центр ями, розправити коріння і акуратно засипати його землею. Після посадки ліану потрібно обов'язково поливати тільки теплою водою. Це просто необхідно для того, щоб і так слабка рослина не почала гнити.

Взагалі ліана не примхлива рослина, але їй все одно потрібен правильний догляд. Коренева система у неї дуже розвинена, в глибину вона може проростати до одного метра. Саме тому її потрібно дуже добре поливати, для цього знадобиться не менше трьох великих відер теплої води. Але полив повинен бути не частіше одного разу на тиждень, інакше коріння може почати гнити. Абсолютно всі сорти клематису потрібно поливати не строго по центру, а поруч, в зроблену при посадці канаву. Якщо настала посушлива погода, то полив збільшують до двох разів на тиждень. А от якщо настав час дощів, то нижню частину ліани потрібно обов'язково посипати чистою деревною залою, це допоможе захистити її від гнили. Перед тим як починати утеплювати рослину на зиму, кореневу шийку потрібно обов'язково обробити мідним купоросом, після чого занурювати піском змішаним з деревною золою. Так само під втечі обов'язково потрібно укласти підстилку з листя або тирси. Звір "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND