Журнал Домашніх Рослин

Кімнатні рослини. Відхід і розведення.


Кімнатна квітка дифенбахія: види і різновиди. Чи можна тримати вдома?

Квітка дифенбахія є однією з найпопулярніших серед кімнатних рослин, яка зустрічається не тільки вдома, а й в офісних приміщеннях, кафе і різних установах. Напевно, багато квітникарів вирощують або коли-небудь вирощували дифенбахію.


За що ж людині сподобалася ця представниця кімнатної флори? Все досить просто: красивий, ефектний зовнішній вигляд і невибагливість у відході є тим самим ключиком успіху. Великі строкаті листя рослини з глянцевою поверхнею і цікавим візерунком не просто прикрашають кімнату, але ще й не викликають особливого клопоту у догляді.

І все ж, незважаючи на велику популярність квітки, навколо нього склалося безліч міфів і забобонів щодо того, що він приносить в будинок невдачу, що він небезпечний, і взагалі не варто тримати його вдома.

У цій статті ми розберемося, чи небезпечно вирощувати рослину в квартирі і принесе вона якісь проблеми чи ні.

Опис

Дифенбахія (сімейство Ароїдних) є вічно зеленим чагарником, який прийшов до нас з тропічних лісів південноамериканського континенту. Назву квітка отримала на честь імені відомого австрійського фітолога і садівника Йозефа Діффенбаха.

Рослини досить великих розмірів з широким міцним стеблем, а також розлогим листям. Зростає воно дуже швидко, і може досягати до 2-х і більше метрів у висоту. Однак кімнатна квітка рідко виростає таку висоту, і в залежності від сорту при дотриманні всіх необхідних умов в середньому виростає до 1 метра.

Цей представник флори знаменитий своїм красивим листям з густим «плямистим» забарвленням. Деякі різновиди квітки мають просто зелене листя з центральною прожилкою, інші ж прикрашені химерним візерунком світлішого відтінку. Більшість видів мають листя овальної подовженої форми.


Рослина швидко випускає нові втечі листя, і також швидко скидає старі. При належному відході нові втечі можуть з'являтися раз на тиждень. Ця властивість може ускладнити домашній догляд. Щоб квітка не погіршувала свій зовнішній вигляд, її потрібно регулярно обрізати або омолоджувати.

Стебель міцний і соковитий, нагадує дерево. Деревоподібні рослини мають точку росту на втечі вгорі. Дифенбахія кущова має сплячі нирки внизу стебля, і коли вони проростають, квітка починає кущитися.

Види і сорти

Родоначальниками всіх існуючих декоративних і гібридних різновидів вважаються такі сорти, як дифенбахія плямиста і дифенбахія строката (розфарбована) .
Диффенбахія, види якої пристосовані до домашнього вирощування, налічують від 30 до 50 сортів.
Найпопулярніші різновиди квітки:

Дифенбахія Seguine

Дифенбахія Leopoldii

Дифенбахія Camille

Дифенбахія Amoena

Дифенбахія Сегуїна (Dieffenbachia Seguine) - зовні схожа на попередній вигляд. Листя мають яйцевидну форму і меншу кількість точок і смужок. Стебель потужний, міцний. Відноситься до кольорового вигляду. Початок (суцвіття) великий, жовтого відтінку. Батьківщина - Бразилія.

Дифенбахія Леопольда (Dieffenbachia Leopoldii) - має вкорочений м'ясистий стебель з красивим листям яскраво-зеленого кольору зі світлою прожилкою. Листя великі, широкі, розташовані симетрично. Це квітуча дифенбахія, яка випускає досить великі суцвіття в середині весни. Батьківщина - Коста-Ріка.

Дифенбахія Камілла або Камілла плямиста (Dieffenbachia Camille) - це велика рослина досягає двох і більше метрів у висоту. Має міцний стовбур, укритий густим листяним покривалом. Листя має довготривалу форму. Окрас - тонка зелена кромка зі світлою серединою. У процесі зростання світла пляма темніє. Теплолюбна квітка, яка любить тінь і не терпить протягів. Батьківщина - південноамериканські тропіки.

Дифенбахія чарівна (Dieffenbachia Amoena) - за зовнішнім виглядом схожа на Сегуїну, тільки з меншою кількістю листя. Витривала рослина, не боїться сухого повітря і тіні. Листя великі з насиченим зеленим забарвленням і світлими довготривалими смужками. Головний ворог рослини - павутинний кліщ.


Дифенбахія Tropic Snow

Дифенбахія White Flame

Дифенбахія Compacta

Дифенбахія Ersteda

Дифенбахія Тропік Сноу і Тропік Сан (Dieffenbachia Tropic Snow, Tropic Sun) - рослини з досить великим листям темно-зеленого забарвлення. Кромки листя зелені, по центру пластини прикрашені прожилками і плямою жовтого відтінку.

Дифенбахія Біле полум'я (Dieffenbachia White Flame) - красива ефектна рослина, яка знаменита завдяки химерному візерунку листя, що нагадує язики вогню. Відноситься до низькорослих видів, листя виростають відносно невеликі: шириною не більше 10 см і в довжину до 25 см.

Дифенбахія Компакту (Dieffenbachia maculata Compacta) - низькоросла рослина. У довжину досягає не більше півметра. Має короткі черешки, листя яскраво-зелене, прикрашені білим візерунком.

Дифенбахія Ерстеда (Dieffenbachia oerstedii) - має велике листя із загостреним кінчиком, за формою нагадують серце. Забарвлення пластини зелене, має по центру прожилку світлого відтінку. Теплолюбна рослина потребує регулярного обприскування. Цвітіння припадає на квітень, проте бутони бажано обрізати.

Дифенбахія Reflector

Дифенбахія Vesuvius

Дифенбахія Green Magic

Дифенбахія Maculata Mars

Дифенбахія Рефлектор (Dieffenbachia Reflector) - гарна рослина з досить незвичайним забарвленням листя. Листяна пластина широка, заокругленої форми з гострим кінцем. Її прикрашає центральна яскрава прожилка і плями з жовто-зеленим відтінком на темно-зеленому тлі з фіолетовим відливом.


Дифенбахія Везувій (Dieffenbachia Vesuvius) - ефектна квітка, яка відрізняється подовженою формою листя. Пластина листка майже біла з контрастним яскраво-зеленим візерунком у вигляді маленьких плям.

Дифенбахія Грін меджик (Dieffenbachia Green Magic) - це гібрид, виведений на основі сорту Ерстеда. Гарна, світлолюбна рослина, яку найкраще тримати на південних або південно-західних вікнах. Грін меджик має велике листя серцевидної форми темно-зеленого забарвлення з контрастною прожилкою посередині.

Дифенбахія Марс (Dieffenbachia Maculata Mars) - сорт, який любить вологу, рясний полив, світло і тепло, а також категорично не сприймає протягів і холоду. Має широке листя і дуже строкатий забарвлення світлого відтінку.

Дифенбахія Плямиста (Dieffenbachia Picta) - має внизу одревеснілий товстий стебель і густу насичено зеленого кольору шапку. Листя може бути глянцевим або матовим з біло-кремовим візерунком у вигляді точок і крапинок, досить широкі (до 10 сантиметрів) і довгі (до 40 сантиметрів), овальної форми з загостреним кверху кінцем. Батьківщина - південноамериканські тропіки.

Дифенбахія мікс - відноситься до одного з найпопулярніших сортів. Її широке листя пофарбовано в зелений колір світлого відтінку з строкатим контрастним візерунком. Квітка любить світло і рясний полив.


Цвітіння

Кімнатна рослина дифенбахія в основному вирощується як декоративно-листяна, оскільки її квіти як такої естетичної цінності не представляють. До того ж цвітуть не всі сорти чагарнику.

Дифенбахія будинку при дотриманні всіх необхідних умов по догляду починає цвісти з середини весни (квітень-травень). Як цвіте дифенбахія? Бутон являє собою подовжене початок з густо усіяними маленькими квіточками світло-жовтого кольору. Суцвіття укрито сіро-зеленим покривалом, яке з часом темніє.

Цвітіння забирає у рослини багато сил, і воно в цей час перестає рости і починає активно скидати листя. Тому досвідчені квітникарі воліють зрізати бутони ще до того, як вони почнуть цвісти.

Після цвітіння початки і плоди самі не відпадають, тому їх необхідно зрізати самостійно.

Чи можна тримати дифенбахію вдома?

Часто люди задаються питанням, чи дифенбахію можна тримати вдома? Оскільки це отруйна рослина. Але багато як квітучі сорти, так і декоративно-листяні кімнатні квіти, і дифенбахія в тому числі, є тією чи іншою мірою отруйними. Але це не означає, що їх не можна тримати в домашніх умовах. При дотриманні всіх необхідних запобіжних заходів квітка не є небезпечною для життя дорослої людини. Інша справа йде з домашніми вихованцями і маленькими дітьми. Чому не можна тримати вдома дифенбахію, якщо в ньому живе кішка або маленька дитина? Вся справа в тому, що контакт з рослиною, особливо з його соком, може викликати у них серйозне отруєння.


Запобіжні заходи

Абсолютно всі частини квітки є отруйними, і при контакті зі шкірою викликають подразнення. Тому, доглядаючи за квіткою, особливо при пересадці, необхідно обов'язково надягати рукавички. А після ретельно мити руки.

Дифенбахія: користь і шкода

Незважаючи на те, що ця рослина отруйна і вимагає обережності, вона має цілу низку корисних властивостей:

 • Чагарник здатний значно покращувати склад повітря, очищаючи його від багатьох токсичних речовин і зменшуючи кількість пилу. Саме тому його рекомендують вирощувати в будинках і квартирах, які близько розташовані до автострадів або заводів.
 • Володіє бактерицидними властивостями завдяки високому вмісту фітонцидів.
 • Підвищує вологість повітря, що особливо важливо в умовах центрального опалення взимку.

З якими небезпеками можна зіткнутися, вирощуючи дифенбахію:

 • Отрута квітки не може завдати істотної шкоди організму, максимум, що може бути блювота, легке нездужання, при контакті зі шкірою може виникнути алергія або подразнення.
 • При попаданні соку на слизову гортані може виникнути невелика набряклість, яка незабаром проходить.
 • В одиничних випадках при індивідуальній непереносимості чумацького соку квітки можуть виникнути гострі алергічні реакції або серцева недостатність.

Виходячи з вище описаних особливостей рослини, можна зробити певні умовиводи з приводу безпеки дифенбахії, користь і шкоду для оточуючих.

Дифенбахія при дотриманні простих запобіжних заходів мало чим відрізняється від інших кімнатних кольорів. При цьому її красивий зовнішній вигляд буде радувати око і покращувати мікроклімат у приміщенні. Що ж стосується поганих прикмет і забобонів, пов'язаних дифенбахією, то це справа кожного, вірити в них чи ні.

Догляд за квіткою дифенбахія в домашніх умовах

Дифенбахія - дуже невибаглива багаторічна рослина сімейства Ароїдних.

Своєю назвою культура зобов'язана старшому австрійському садівнику Імператорського двору Йозефу Діффенбаху.

У природі існує безліч різновидів рослини, однак для кімнатного вирощування придатні всього кілька сортів.

Різновиди рослини

Ця рослина стала дуже популярною, оскільки квітка дифенбахія догляду в домашніх умовах вимагає мінімального і легко пристосовується практично до будь-якої обстановки.

Як кімнатну культуру зазвичай вирощують такі види:

 • Чарівна (Dieffenbachia Amoena) - високоросла деревоподібна рослина зі соковитим м'ясистим стеблем. Листя дифенбахії зелені, великі (до 50 см), еліпсовидні, з білими прожилками по центру. Сорт відрізняється тіньовиносливістю, легко пристосовується до несприятливих умов, відмінно росте в будинках з центральним опаленням.
 • Камілла (Dieffenbachia Camilla) - вельми невибагливий крупнолистий кущовий сорт. Висота дорослої рослини може сягати двох метрів. Листя ланцетоподібної форми мають світло-зелений або кремовий відтінок, по краях обведені темно-зеленим кантиком. З віком стовбур цієї дифенбахії оголюється, що додає їй досить неестетичний вигляд, тому час від часу квітку необхідно оновлювати, зрізаючи і заново вкорінюючи верхню частину. У природному середовищі дифенбахія цвіте, але в кімнатних умовах це відбувається вкрай рідко.
 • Плямиста, або розфарбована (Dieffenbachia Maculata), - стеблі цієї рослини можуть досягати метрової висоти. Листя має довготривалу форму з трохи загостреною верхівкою, виростає до 40 см в довжину і досягає ширини 12 см. Забарвлення листя і візерунки на них можуть бути найрізноманітнішими - це залежить від різновиду квітки.
 • Сегуїна (Dieffenbachia Seguina) - дуже скидається на дифенбахію плямисту, з тією тільки різницею, що аркуш останньої вже і покритий набагато більшою кількістю плям.
 • Леопольда (Dieffenbachia Leopoldii) - один з найбільш популярних для домашнього вирощування сортів. Листя темно-зелені, еліпсовидні, з білими прожилками посередині. Черешки світло-зелені з ліловими плямами, за розміром поступаються листям у кілька разів.
 • Ерстеда (Dieffenbachia Oerstedii) - різновид з однотонним листям серцевидної або загостреної форми, що досягають 30 − 35 см в довжину. Центральна жилка світла, чітко видно.
 • Рефлектор (Dieffenbachia Reflektor) - найбільш розфарбований вигляд, що зовні нагадує маранту. Листя овальної форми, пофарбовані в темно-зелений колір з фіолетовим відтінком. Кожен лист покритий зеленими або жовтуватими плямами і має яскраво виражену центральну жилку.
 • Грін Меджик (Dieffenbachia Green Magic) - щільний куст компактного розміру з незвичайним блакитно-зеленим листям. Є одним з гібридів, виведених на базі сорту Ерстеда.
 • Компакту (Dieffenbachia Compakta) - акуратний і мініатюрний (не більше 40 см у висоту) кущовий сорт. Листя світло-зелені, вкриті крапинками вздовж центральної жилки.

Як доглядати за дифенбахією

У домашніх умовах догляд за цією своєрідною квіткою повинен враховувати певні нюанси:

 • Сік усіх видів дифенбахії отруйний, тому його пересадку і обрізку слід проводити з дотриманням заходів безпеки. Крім того, рослину потрібно тримати подалі від тварин і маленьких дітей.
 • За сприятливих умов квітка швидко нарощує зелену масу - по одному новому аркушу на тиждень. Однак у більшості сортів з часом оголюється нижня частина стовбура, в результаті чого рослина втрачає привабливий вигляд - її доводиться обрізати і вкорінювати заново.
 • Дифенбахія любить вологу, але не виносить вапна, тому воду для поливу і обприскування необхідно відстоювати, кип'ятити або фільтрувати. Можна використовувати для поливів м'яку дощову воду кімнатної температури.
 • Температура для рослини повинна залишатися в межах 20... 26 ° С влітку і не опускатися нижче 16 ° C взимку. Коренева система дифенбахії погано переносить холод і швидко загниває. Також слід враховувати, що квітка вкрай болісно реагує на протяги.

Вибір розташування

Рослина дуже світлолюбна, однак під впливом прямих сонячних променів на листях швидко з'являються опіки, тому уникайте ставити дифенбахію на південні і південно-східні підвіконня або організовуйте їй притеніння в спекотні полуденні години. Найкраще розташувати квітку на східному або північно-західному вікні.

При нестачі світла листя дифенбахії мельчають і втрачають декоративне плямисте забарвлення. Крім того, рослина починає посилено тягнутися до джерела освітлення, викривляючись і стаючи кособоким. Помітивши такі поповзнення, переставте квітку в більш освітлене місце або організуйте йому досвітку фітолампою.

У спекотний літній час рослину краще винести на балкон або терасу, подбавши про притеніння від прямого сонця. Велика кількість розсіяного світла сприяє оздоровленню дифенбахії і формуванню нового великого листя з добре вираженими плямами.

Полив і підживлення

Дифенбахія любить вологу, але в той же час не переносить надлишкових поливів - від цього коріння рослини швидко загнивають. Тому поливайте квітку не раніше, ніж ґрунт у горщику просохне приблизно на третину. У літній час це зазвичай відбувається через 2-3 дні. Взимку рослину поливають особливо обережно, пам'ятаючи про те, що краще недолити, ніж перелити.

Для підтримки необхідної вологості в спекотну пору року необхідно обприскувати дифенбахію щодня (бажано рано вранці, щоб на вологе листя не потрапляли сонячні промені). Час від часу можна організовувати купання під теплим душем - це піде рослині тільки на користь. При зниженні температури обприскування повністю припиняють - замість цього листя в міру необхідності протирають м'якою вологою вітошшю, щоб прибрати з них пил і бруд.

Рослина не має вираженого періоду спокою, тому підгодовувати її необхідно цілий рік, використовуючи як органічні, так і комплексні мінеральні добрива. У період активного зростання (з квітня по серпень) підживлення проводять раз на 2 тижні, в інший час удобрювати слід раз на місяць. При нестачі поживних елементів квітка починає формувати дрібне однотонне листя.

Пересадка

Пересадка дифенбахії в домашніх умовах повинна проводитися щорічно, якщо рослина молода, і раз на 2 − 3 роки - якщо доросла. Проводити процедуру краще в середині весни - початку літа. Якщо квітка досягла значних розмірів, можна залишити її в старому горщику, замінивши тільки верхній шар ґрунту.

Ґрунт для дифенбахії повинен бути помірно кислим, пухким і повітропроникним, щоб коріння могло дихати і добре просихати між поливами. Можна зробити ґрунтовну суміш самостійно, взявши 70% торфу і 30% подрібненої кори, вермікуліту або піску. Також можна купити в квітковому магазині готовий грунт для ароїдних. Слід обов'язково використовувати дренаж, об'єм якого повинен займати не менше ніж у частині горщика.

Ємність, обрана для пересадки рослини, повинна бути всього на 2 _ 3 см більше попередньої - якщо посадити дифенбахію в занадто великий вазон, вона почне посилено нарощувати кореневу систему, тимчасово призупинивши зростання зеленої маси.

Пересаджувати рослину слід за звичайною схемою: спершу дезінфікують грунтосміс "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND