Як поливати кімнатні рослини під час відпустки?

Представляємо полив кімнатних рослин під час відпустки або відрядження. Розкажемо як краще поливати домашні квіти при тривалій відсутності.


Докладно розглянемо системи крапельного і автоматичного поливу для кімнатних квітів, «розумний горщик», капілярні матюки, гідрогель і дізнаємося секрети квітникарів.


Як поливати кімнатні квіти у відпустці? Підготовка

Кімнатні рослини потребують поливу цілий рік, при цьому полив домашніх квітів під час відпустки часто викликає у багатьох з нас складності або побоювання.

Чим ближче від'їзд, тим частіше виникає питання, як поливати кімнатні рослини, щоб вижили до нашого повернення. Тому кожен колірник намагається забезпечити достатній полив кімнатних кольорів під час відпустки різними способами і методами.

Ми розповімо про різні способи поливу і дамо корисні рекомендації.

Важливим моментом у забезпеченні кімнатних рослин і кольорів вологою буде підготовка їх до відсутності звичного поливу. Виконання підготовчих робіт суттєво підвищує стійкість рослини до майбутньої «посухи».

 • Залежно від видів рослин і кімнатних кольорів, вони можуть обходитися без стандартного поливу від 7-ми до 15-20 днів.

За відсутності поливу більше 20-ти днів найкраще скористатися системою автоматичного поливу. Про неї ми розповімо пізніше в статті.

 1. Останнє підживлення кімнатних рослин і квітів проводьте не пізніше ніж за 14-16 днів до від'їзду. Після підживлення рослини потребують більшої кількості води, щоб засвоїти мінеральні речовини.
 2. За 2-3 дні до від'їзду обріжте з домашніх рослин всі бутони і квіти, а також по максимуму листя (кілька великих або більше дрібних, але в міру, без великої втрати для декоративності).
  Чим більше зеленої маси, тим швидше рослина випаровує вологу. Під час обрізки ще раз перевірте всі рослини і квіти на наявність захворювань і шкідників (перший огляд за 7-8 днів до цього).
 3. Перемістіть рослини і квіти вглиб кімнати, щоб зменшити температуру повітря і ступінь освітленості біля них, і як наслідок знизити швидкість випаровування води.
  Поставте горщики з рослинами якомога ближче один одному. Таким чином, створиться зона підвищеної вологості в кімнаті.
 4. Перед від'їздом полийте домашні рослини трохи більше звичайного, щоб ґрунтова суміш добре просякнулася водою. Деякі види з них краще полити методом занурення. Після поливу добре б обкласти горщики навколо вологим мхом.

Полив кімнатних квітів на час відпустки: доступно і ефективно

 1. Кімнатні рослини після рясного поливу розташовують у великій ємності (таз, дитяча ванна).

ПОСИЛЕННЯ. Посилити цей спосіб можна доповнивши шаром мха, верхній шар ґрунтової суміші, особливо це важливо для рослин у пластикових горщиках.


Глиняні та керамічні горщики ще можна помістити всередину пластмасового, а простір між ними заповнити вологим керамзитом або мхом.

Цей спосіб дозволяє більшості рослин (залежно від пори року, виду, стану, розміру та фази розвитку рослини) протриматися від 6-7 до 14-20 днів без поливу.

 • Для максимального ефекту даний метод рекомендують доповнювати фітильним або крапельним поливом (пластикова пляшка).

Як зробити крапельний полив для кімнатних рослин своїми руками? Народні способи

Якщо у вас немає можливості застосувати попередній спосіб, можна скористатися наступними варіантами крапельного поливу для кімнатних рослин і кольорів.

Фахівці вважають, що дані системи крапельного поливу краще застосовувати як доповнення для поливу під час відпустки, але в деяких випадках їх можна і навіть потрібно застосовувати на постійній основі.

Журнал «Свято квітів» нагадує, що ефективність способів крапельного поливу може істотно відрізнятися, і щоб домогтися максимального ефекту, систему необхідно перевіряти досить тривалий час.

Фітильний полив

Для цього беруть фітіль (шнур з тканини) один кінець поміщають всередині горщика колами на дно (перед пересадкою рослини), а другий у посудину (горщик) з водою.

Горщик з рослиною ставлять зверху на посудину з водою, фітіль вбирає воду і волога піднімається вгору на дно горщика. Даний метод добре підходить для поливу фіалок (сенполій) в тому числі і на постійній основі.


Щоб не пересаджувати рослини перед відпусткою: шнур кладуть зверху горщика і присипають зверху грунтованою сумішшю, а інший кінець у посудину з водою (відро, таз), яку ставлять вище горщика з рослиною.

ПРИКЛАД. Горщик на підлозі, а відро на табуреті. Залежно від розміру та виду рослини кількість фітилів може варіювати від одного до 5-7.

 • У магазинах можна зустріти фітильні системи для поливу в готовому вигляді.

Пластикова пляшка

Крапельний полив з пластикових пляшок добре відомий багатьом квітникарям, його успішно застосовують для кімнатних рослин. На наш погляд зробити крапельний полив з пластикової пляшки своїми руками не складно.

 • Найпоширеніший варіант системи: на кришці від пляшки і на її дні за допомогою розпеченого цвяха роблять отвір, пляшку закріплюють дном вгору над горщиком.

Після установки потрібно виміряти, скільки пішло рідини з пляшки за 24, 72 і 144 (6 діб) і 288 (12 діб) години і наскільки промочений субстрат. Залежно від отриманого результату змінюють розмір отвору на кришці та/або об'єм пляшки.

 • Система крапельного поливу з пластикових пляшок проста і дешева, тому з нею легко експериментувати і впроваджувати, в тому числі в саду, теплиці або городі.

Системи крапельного поливу для кімнатних рослин

Представляємо вашій увазі варіанти систем крапельного поливу для домашніх квітів.


1. КАПІЛЯРНИЙ АУД ДЛЯ ПІДДОННОГО ПОЛИВУ

Це спеціальне покриття з гігроскопічного матеріалу розміщують у будь-якому зручному рівному місці, а під нього підстилають садову плівку. Край капілярного мату або надрізану його смугу змочують водою і опускають в ємність з рідиною.

 • Для використання в домашніх умовах не купуйте капілярний геотекстиль, його виробляють з вторсировини.

КАПІЛЯРНИЙ АРХЕОЛОГ ЦІНА: близько 3 євро за погонний метр рулону шириною в 100 см. наприклад, Vivapol (Німеччина) з захисним покриттям Aquafol і вологомісткістю три літри на м2. Ширина рулонів різна: 100, 125, 150 або 200 см, колір чорний або білий.

2. ПІДДОН ДЛЯ ПОЛИВУ З КАПІЛЯРНИХ МАТІВ

Цей пристрій автоматичного поливу складається з трьох частин: капілярний килим, зовнішній і внутрішній піддон.

Внутрішній піддон покритий капілярним килимом, зверху якого розміщують горщик з рослиною. Внутрішній піддон ставлять у зовнішній, в який наливають воду. Килим вбирає воду і передає її рослині.

 • Подібні конструкції виробляють багато фірм (Garland (Англія) та інші), які запевняють, що рослина проживе в автономному режимі до двох тижнів.

ЦІНА GARLAND: ціна на амазоні 7-8 євро за піддон з розмірами (55 см - довжина, 31 см - ширина, 3 см - висота) і ємністю в 1,8 літра води з екологічно чистих матеріалів.


3. ПРИСТРОЇ ЗА ТИПОМ AQUA GLOBES

Велике поширення отримують пристрої за типом aqua globes (watering tubes, glass watering sphere тощо): скляна колба з керамічним конусом. Конструкцію поміщають у ґрунтовну суміш, де вона за рахунок капілярно-пористої структури рівномірно зволожує субстрат.

Aqua globes - один з варіантів.

ЦІНА AQUA GLOBES: на амазоні 10-12 доларів за 2 штуки, на території СНД в магазинах можна знайти за ціною близько трьох доларів за штуку.

 • РАДА: якщо немає потреби в красивому зовнішньому вигляді, то пристрій з пластикової пляшки буде поливати не особливо гірше, зате безкоштовно.

4. КЕРАМІЧНІ КОНУСИ ДЛЯ ПОЛИВУ РОСЛИН

Керамічні конуси можуть продаватися окремо без ємності для води (наприклад, Blumat Tube Automatic Plant Waterer), а волога в них надходять через тонкий шланг з ємності з водою.

Нижня частина конуса виготовлена зі спеціальної глини, яка аналізує вологість ґрунту і віддає вологу після достатнього просихання.


За допомогою зміни висоти горщика з рослиною, по відношенню до ємності з водою, можна регулювати кількість вологи, що надходить.

Система для поливу  Blumat ^

ЦІНА НАБОРУ BLUMAT: на амазоні 12-15 євро. Окремо конус невідомого виробника на території СНД можна придбати приблизно по 1,5 долара за штуку.

5. РОЗУМНИЙ ГОРЩИК ДЛЯ КВІТІВ З АВТОПОЛИВОМ

Все більшою популярністю користуються системи «розумний горщик» для кольорів з автополивом, наприклад, від сайту smartpots.com_ або фірми «Lechuza».

Даний пристрій відрізняється простотою посадки і догляду: необхідно лише доливати воду один раз на 20-25 днів.

 • У Європі та США розумні горщики багато хто використовує повсюдно і в саду, вирощуючи городні культури (помідори, огірки), полуницю.

РОЗУМНИЙ ГОРЩИК ЦІНА: в середньому на амазон від 13 до 35 доларів за один горщик залежно від його розміру та обсягу. На аліекспрес велика кількість різноманітних варіантів і за різними цінами.

6. ГІДРОГЕЛЬ ДЛЯ КІМНАТНИХ РОСЛИН

Гідрогель - це особливий полімер, який вбирає велику кількість вологи (два грами здатні ввібрати за різними даними до 200-500 мл) і повільно її, потім віддає рослинам. Гідрогель для кімнатних рослин в основному зустрічається у вигляді гранул або кульок, безбарвних або кольорових.

 • В ідеалі, щоб рослина вже була посаджена в ґрунтовну суміш з гідрогелем (рекомендують два грами приблизно на 800-1000 гр субстрату) і перед відпусткою ви просто рясно її полили і все.

Зараз з'явилися гранули гідрогелю з комплексним добривом, які крім вологи постачають рослину поживними речовинами.

За запевненнями виробників, в середньому таких гранул гідрогелю вистачає на 3-4 роки.

В ІНШОМУ ВИПАДКУ: перед відпусткою гідрогель замочіть на 7-8 годин у воді, а потім насипте гранули зверху грунтової суміші і накрийте мхом. Якщо коренева система не поверхневого типу, то можна гідрогель прикопати на 2-3 см в глибину.

ГІДРОГЕЛЬ ЦІНА: на аліекспрес: 7 штук кольорових - від одного долара, 125 штук кольорових меншого розміру близько 3 доларів, 100 штук середніх прозорих - близько 7-8 доларів, 500 штук дрібних різнокольорових - 10 доларів. Є і на вагу: 500 грам - 20 доларів.

 • Варіантів багато і вони можуть змінюватися так, що потрібно стежити.

Системи автоматичного поливу кімнатних рослин

Автоматична система поливу кімнатних рослин і кольорів має низку видатних достоїнств. Система автоматичного поливу дозволяє забезпечити кімнатні рослини і квіти вологою на дуже тривалий термін.

 • З кожним роком автоматичний полив рослин отримує все більшу популярність, пристрої випускають багато відомих компаній (Brigadier Werkzeuge (Швейцарія), Weninger (Австрія), Gardena (Німеччина), Hozelock (Великобританія), Uniflex (Італія)).

Системи автоматичного поливу відрізняються за типом живлення (сонячна, електроенергія, акумулятор), кількістю поливаних рослин (від одного до декількох десятків), способом забору води (водопровід, ємність з водою), способом подачі води (насос або самоплив), налаштуваннями поливу в таймері.

Система автоматичного поливу рослин

 • Ціна системи автоматичного поливу кімнатних рослин залежить від конфігурації системи і виробника.

Автоматичний крапельний полив кімнатних рослин своїми руками

Автоматичний полив кімнатних рослин досить просто і легко зробити самостійно з підручних засобів. Крапельний полив для домашніх квітів роблять з медичної системи для крапельниць, яку можна купити в аптеці.

Система має вбудований регулятор, який дозволяє налаштувати частоту крапання рідини аж до секунди.

 • Як і при фітильному поливі, ємність з водою (відро, таз) розміщують вище рослини, один в кінець в горщик, а інший в ємність. Після встановлення системи автоматичного поливу (крапельниця) починаємо налаштовувати частоту крапання.

Через пару годин і щоранку протягом декількох днів перевіряємо працездатність системи крапельного поливу. Якщо все гаразд, то можна сміливо їхати у відпустку і насолоджуватися всіма принадами відпочинку!

Приклад саморобної системи крапельного поливу

Сподіваємося, що тепер полив кімнатних кольорів під час відпустки перестане бути проблемою так, як ви вже знаєте як поливати кімнатні рослини в разі тривалої відсутності.

А системи крапельного і автоматичного поливу кімнатних рослин співслужать добру службу і збережуть красу домашніх квітів.

ДОПОВНЕННЯ ДО СТАТТІ:

Бажаємо відмінного відпочинку і море позитивних емоцій!

Ваша-Теплиця

Полив квітів під час відпустки: перевірені методи

Кімнатні квіти потребують регулярного, іноді навіть щоденного поливу. Відповідно, при від'їзді надовго, наприклад, у відпустку, виникає питання, як же забезпечити їх вологою. Для цього існують як пристосування, що не потребують витрат, які можна зібрати з наявних під рукою матеріалів, так і більш складні промислові конструкції.

Полив квітів під час відпустки без матеріальних витрат

«Посуху» тривалістю від тижня до 15-20 днів кімнатні рослини переносять без особливої для себе шкоди. Конкретний термін залежить від їх виду.

Наявність у квартирі великої кількості «зелених вихованців» не привід відмовлятися від відпустки

Якщо ваша відпустка відносно коротка, можна просто вжити певних заходів:

 • не проводьте підживлення раніше, ніж за 2-2,5 тижні до від'їзду;
 • зріжте всі наявні бутони і квітки, приблизно п'яту частину зеленої маси, зменшуючи площу випаровування;
 • приберіть рослини від вікон, закрийте штори, виключаючи попадання на них прямих сонячних променів (в глибині кімнати прохолодніше);
 • зберіть горщики в «купку», створюючи область з підвищеною вологістю повітря, поруч розкладіть мокрий мох, керамзит, поставте кілька широких тазів з прохолодною водою;
 • у день від'їзду збільште ному поливу приблизно на третину;
 • рослини, особливо вимогливі до підвищеної вологості, накрийте поліетиленовими мішками, закріпивши їх на горщиках гумками.

У глибині кімнати помітно прохолодніше, ніж на підвіконні, волога з ґрунту випаровується повільніше

«Ванна» для рослин

Найбільш простий метод, але він підходить тільки для вологолюбних рослин. У інших можуть загнити коріння:

 1. На дно широкого тазу або піддону насипте шар керамзиту товщиною близько 10 см і налийте 2-3 см води.
 2. Приберіть з-під горщиків піддони, розставте їх на поверхні керамзиту.
 3. Глиняні горщики оберніть вологим мхом сфагнумом, у пластикових закрийте їм же ґрунт.

Метод дозволяє підтримувати вологість ґрунту протягом 14-20 днів. Основний недолік - практично неминуче зараження всіх рослин, якщо хоча б одна з них вражена хворобою або шкідником.

Вологомісткий керамзит вбирає в себе воду, поступово «передаючи» її ґрунті

Саморобний крапельний полив

Робиться з підвішених над кожним горщиком пластикових пляшок. Їх обсяг залежить від часу відсутності господаря. У кришці тонким шилом проробляють кілька отворів, з яких поступово капатиме вода. Горлечко замотують марлею, Основний мінус - складно, не провівши попередньо дослідів, оцінити витрату води. Вона може закінчитися задовго до закінчення відпустки. П'ятилітрової пляшки залежно від діаметра отворів у кришці вистачає на 7-14 днів. Ще можна купити спеціальні гостроконечні насадки, замінити ними кришки і встромити перевернуту пляшку в грунт.

Об'єм пляшки для крапельного поливу вибирають виходячи з розмірів горщика і вологолюбивості рослини

Більш «просунутий» варіант - медичні крапельниці. Вони зручніше тим, що за допомогою коліщатка можна точніше відрегулювати витрату води і точніше оцінити його. Голку крапельниці залишають на поверхні ґрунту, щоб вона не забилася частинками ґрунту.

Квітникарі-аматори знайшли медичним крапельницям нестандартне застосування - працює такий метод поливу дуже непогано

Відео: крапельний автополив своїми руками

Фітильний полив

Потребує попередньої пересадки рослини, що не завжди зручно перед відпусткою:

 1. На дно нового горщика покладіть 3-4 кільця «фітіля» (будь-який шнур або просто вузька смуга тканини), кінець витягніть у дренажний отвір.
 2. Пересадіть рослину.
 3. Встановіть горщик на велику ємність з водою, опустивши на її дно кінець фітіля. Її обсяг залежить від часу відсутності. Тканина буде поступово вбирати вологу, «передаючи» її ґрунту.

Фітильний полив, наприклад, для сенполій, нерідко практикується на постійній основі, не тільки під час відпустки

Якщо пересадити квіти до відпустки немає ніякої можливості, покладіть фітіль на поверхню грунту, а ємність з водою встановіть вище горщика. Але тут різко зростає ризик його пересихання через більше випаровування.

Як фітіль непогано себе зарекомендували старі капронові колготки, але можна використовувати і натуральні матеріали (бавовна, шерсть)

Відео: варіанти саморобного поливу для кімнатних рослин на час тривалої відсутності

Пристосування для автоматичного поливу та збереження вологості ґрунту

Промислових пристосувань, що полегшують життя сучасного садівника, досить багато. Існують і ті, що допоможуть полити рослини у вашу відсутність:

Капілярний 1916. Покриття з особливого гігроскопічного матеріалу розміщують на будь-якій рівній поверхні, підстеливши під нього поліетилен. Зверху розставляють горщики без піддонів. Край такого «килимка» надрізають, вузьку смугу опускають в ємність з водою. Вологомісткість у матеріалу висока (до 3 л/м), тому методика ефективна. Зволоження ґрунту йде вкрай повільно, але постійно, виключаючи ризик розвитку гнили. По суті, це вдосконалений варіант «ванни» для рослин. Деякі виробники пропонують навіть конструкцію «в зборі», що складається з двох піддонів і капілярного мату - у зовнішній наливають воду, на внутрішній, вистелений їм, ставлять горщик.

Якщо планується недовга відпустка, можна навіть обійтися без ємності з водою, просто рясно полив капілярний 1916 в день від'їзду

Колби Aqua Globes виглядають набагато естетичніше пластикових пляшок, але для великих горщиків і кадок такий метод поливу не підійде

Конуси самостійно аналізують рівень вологості ґрунту

«Розумний» горщик дозволяє господарю бути відсутнім 3-3,5 тижні, не турбуючись про кімнатні рослини

Система автоматичного поливу по кишені далеко не всім квітникарям-аматорам, хоча багато хто із задоволенням придбати б щось подібне

Неякісні гранули гідрогелю, розкладаючись, виділяють у повітря токсичні речовини - при покупці не полінуйтеся поцікавитися наявністю сертифіката на продукцію

Відео: система автоматичного поливу рослин

Чого робити не слід

Єдина і головна помилка кольоровода при від'їзді у відпустку - залити рослини «під зав'язку», сподіваючись, що цього обсягу води їм вистачить на весь час. У результаті нерідко розвивається коренева гниль. Або ґрунт просто висихає до стану каменю. Реанімувати такі рослини дуже складно, іноді неможливо.

Якщо ви просите про послугу родичів і друзів, обов'язково залиште їм докладні інструкції - що, коли і в якому обсязі поливати. Ті, хто не має досвіду в квітникарстві, з кращих спонукань можуть вирішити: чим більше води, тим краще для рослин.

Відгуки квітникарів про застосовані методи

Використовувала такий спосіб: з відра з водою простягала смужки тканини і закопувала їх кінці в горщики. По водопровідності найкраще підійшов синтетичний трикотаж. Хлопок і капрон пересихали. Тиждень до відпустки тренувалася, поки не визначила оптимальну ширину смужки, занадто широка просто перекачувала всю воду з відра через горщик на пол. Відро накрила плівкою, вікна зашторила, і якось квіти протягнули.

Snoki

http://forum.ditenok.com/showthread.php?t=56639

Я у ванну наливаю трохи води і ставлю в неї горщики з вологолюбивими квітами, вони самі ввібрають скільки потрібно. А всякі кактуси за три тижні і так не засохнуть.

Мега

https://www.u-mama.ru/forum/hobby/plants/9219/

Є ще такий варіант: беремо порожні пластикові пляшки, в кришках робимо кілька отворів, у пляшку наливаємо води, перевертаємо і заглиблюємо в горщик з квіткою. Вода відразу вся не виллється, а буде в міру потреби надходити до коріння рослини.

Leda

https://www.u-mama.ru/forum/hobby/plants/9219/

Купуєте в аптеці крапельницю (як у лікарні) і встановлюєте її над квіткою. Регулюєте частоту капання. Влітку у рослин період активності. Дуже непогано додати у воду рідке підживлення. Стежити, щоб в голку не потрапив осад. Багато фірм продають так званий крапельний полив. Це система трубочок з дірочками. Теж справа. Купуєте один раз - служить довго. Особливо підходить для зимового саду.

Євочка

https://forum.cofe.ru/showthread.php?t=7040

Якщо хтось залишається поливати, то інструкцію під кожен горщик - найвірніший спосіб. І ще, для підстраховки. З сонячного боку всі квіти прибрати. Тінь рослини переносять набагато краще пересушки, літо все-таки.

Dinozaur

http://homeflowers.ru/yabbse/index.php?showtopic=3552

Людині періодично потрібен відпочинок, а рослинам - вода. Везти горщики з собою або відмовитися заради відходу за ними від відпустки - однозначно не варіант. Щоб вовки були ситі, а вівці цілі, існують домашні та промислові пристосування, що дозволяють підтримувати рівень вологості ґрунту під час тривалої відсутності.

Садовник у відпустці: як організувати кімнатним рослинам автополив у відсутності господарів

Щоб ваша довгоочікувана відпустка не перетворилася на суще пекло для кімнатних рослин, прийміть заздалегідь заходи для їх поливу. І тоді при поверненні вас зустріне не пустеля Сахара, а звичний зелений сад.

Найпростіше особливо не заморочуватися і купити в садівником магазині автоматичну систему поливу, яка працює на батарейках. Їх вистачить на два-три тижні. Однак, додаткові витрати перед відпусткою не завжди припадають до речі. Тому ми розповімо вам про способи, які не спустошать гаманець. До речі, перед від'їздом задерніть штори, чим менше світла в кімнаті, тим повільніше буде йти фотосинтез.

Фітілі

Спосіб полягає в тому, що з великої бутилі з водою ви проводите фітили в землю з горщиком. Провідник зробіть з тканини, яка добре вбирає воду. Бутиль з водою поставити трохи вище рівня землі. Коли ґрунт почне підсихати, вода по фітилю надійде в суху землю.
Частенько доводиться відлучатися з дому? Тоді такі фітилі найкраще закопувати в землю при пересадці в основу горщика, цей вид поливу буде більш ефективним.

Пластикові пляшки

У кришці пляшок "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND