Способи розмноження кротону

У наші дні флористичні магазини радують квітникарів-любителів великою кількістю кімнатних рослин. Тут і пальми, і кактуси, і екзоти з яскравими кольорами і пряним ароматом, і навіть дивовижні і небезпечні комоїдні рослини. Серед великого вибору кімнатних рослин не останнє місце займає кротон. У статті піде мова про те, яким чином можна розмножити цю цікаву квітку в домашніх умовах.


Опис

Кротон - це багаторічник, своїм забарвленням схожий на буйство фарб в осінньому лісі. Таке порівняння невипадкове - на листях кротону можна споглядати і зелений колір, і жовтий, і червоний. Цвіте кротон рідко, квіточки маленькі, блідо-жовті, зібрані в пензлі, з легким медовим ароматом.


Кротон належить до сімейству молочайних. У природі росте на південному сході Азії, може «вимахати» на 3 метри у висоту. У «неволі» кротон виростає максимум до півтора метра.

Слід сказати, що кротон - примхлива рослина, і доглядати за ним не так-то просто. Однак він красивий і здатний прикрасити будь-який інтер'єр.

Як розмножити?

Існує 4 способи розмноження кротону. Перерахуємо їх, а після розглянемо кожен детальніше:

Розберемо кожен метод покроково.

Черенками

Напевно, найпопулярніший спосіб. Для його реалізації необхідно вибирати дозрілі череньки довжиною від 8 до 15 сантиметрів, зрізаючи їх з «головного» або бічного стовбура кротону. Проводити процедуру найкраще у весняну пору, коли світловий день буде збільшуватися, і паросточки зможуть отримати достатньо освітлення для повноцінного зростання і розвитку.

Хоча, якщо є можливість використовувати фітолампи, ви можете займатися розмноженням кротону цілий рік.


Розгляньмо поетапну процедуру чорняного розмноження.

 • Підготуйте втечу, обріжте у неї всі нижні листочки, змийте чумацький сік, гарненько промокніть «рану» паперовою серветкою і присипте її товчим активованим кутом. Дайте черенку трохи підсохнути, хоча б 2-3 години.
 • Всі, хто залишився на втечі листя зв'яжіть в трубочку, а якщо зверху залишилися великі листочки - обріжте їх наполовину, щоб «дитинча» кротону зміг зберегти вологу всередині.
 • Підготуйте ємність, в якій ви будете вирощувати «малюка». Насипайте туди дренажний шар (наприклад, керамзит), далі заповніть її піщано-торф'яною сумішшю. Посадіть туди череня, прикрийте зверху целофаном з виконаними дрібними дірочками (для «дихання») і поставте в тепле місце, куди потрапляє розсіяне світло.
 • Після закінчення місяця ви побачите, що череня почало рости. Цей спосіб розмноження підходить для всіх різновидів кротонів. Квіток- «батько» після черенкування, як правило, незабаром дає нові втечі.

Існує ще один метод вирощування череня - з використанням води. Розгляньмо його.

 • Беремо воду з температурою не нижче кімнатної (оптимально 26 градусів вище нуля) і поміщаємо в неї «малюка».
 • Після появи білих коренів і досягнення ними довжини в 3 сантиметри пересаджуємо паросток у місткість зі згаданою вище сумішшю. Накриваємо целофаном.
 • Обов'язково стежимо за температурою навколишнього середовища. Вона не повинна опускатися нижче + 23 градусів і підніматися вище + 28. Але також регулюємо і освітлення - це має бути розсіяне світло, м'яке, без прямих випалюючих променів. Забезпечте кротону довгий світловий день - не менше 12 годин. При необхідності «продовжуйте» його за допомогою фітолампи.
 • Через 30-35 днів паросток вкорениться. Пересадіть його в невеликий горщик з дренажним шаром і поживним ґрунтом. Після того як кротон піде в зріст, і його корінці заповнять ємність, пересадіть рослину в горщик, більший за діаметром - приблизно 15 сантиметрів.

Насінням

Ще один спосіб розмноження кротону - з використанням насіннєвого матеріалу. Для висадки використовуються виключно свіжозібрані насіння, оскільки вони дуже швидко втрачають життєздатність. Насіннєве розмноження проводять взимку (кінець січня - початок лютого).

Розгляньмо цей процес поетапно.

 • Насамперед опускаємо насіння у водний розчин фітогормонів, приблизно на 2-3 години. Деякі квітникарі-любителі просто замочують насіннєвий матеріал в дуже теплій воді (60 градусів за Цельсієм), тримають їх там 30 хвилин, після чого залишають набухати 24 години.
 • Висіваємо насіння в підготовлений ящик для розсади або будь-яку іншу схожу тару. Глибина посіву - 10 міліметрів.
 • Ставимо ящик у тепле місце (оптимальна температура 21-23 градуси вище нуля) і накриваємо його целофаном або склом. Стежимо, щоб верхній шар ґрунту був завжди зволожений.
 • Після закінчення 30 днів насіннєвий матеріал дає паростки. Коли кожен з них дасть 3 листочки, їх потрібно розсадити по різних горщиках невеликого діаметру - 5-7 см.
 • Доглядають за маленькими кротончиками так само, як і за дорослими: поливають, обприскують, провітрюють приміщення, в якому вони знаходяться, забезпечують розсіяне освітлення і тепло.

Скажімо відразу - виростити кротон із насіння нелегко. Цей спосіб рідко використовується квітникарями-аматорами.

Листям

Ще один метод розмноження - вкорінення стеблевої втечі з одним-єдиним листочком, «сплячою» ниркою і маленьким відрізком стебелька. Цей метод називають листовим. А матеріал для нього отримують за допомогою зрізу з квітка- «батька» відростка з одиночним міждузлом, де знаходиться великий лист і пазушна нирка.

Листовий спосіб багато в чому подібний до черенкового. Отриманий відросток висаджують у ґрунт або опускають у воду для вкорінення, підтримують оптимальну температуру повітря, забезпечують тривале розсіяне освітлення. Але варто відзначити один момент: якщо ви спробуєте вкоренити лише один листок, і він зможе дати коріння, повноцінний кротон з нього не виросте, оскільки для розвитку втечі потрібна нирка.

Тому готуйте матеріал для посадки, враховуючи рекомендації фахівців.

Відведення

Це останній спосіб, яким ви можете розмножити кротон. Є 2 шляхи: розмноження повітряними відводками та ґрунтовними.


Спочатку розглянемо «повітряний» спосіб.

 • Вибираємо дорослу рослину, що скинула частину листя в центрі і знизу. Відступаємо 15-20 сантиметрів від самого нижнього листка або ґрунту, якщо внизу листя, взагалі, немає. Дуже гострим ножиком (скальпелем, бритвою) зрізаємо кору по колу. У ширину зріз повинен бути не більше 10 мм.
 • Промакуємо оголене місце паперовою серветкою, прибираємо виступ сік.
 • Обробляємо його препаратом «Корневин».
 • Беремо шматок вологого торфу або мха, обертаємо їм місце зрізу.
 • Тепер беремо темний шматок целофану (підійде мішок для сміття), надягаємо його на рослину через верх, і закриваємо з його допомогою обкладену торфом «рану». Знизу мішок ретельно фіксуємо за допомогою шнурка або м'якої нитки, щоб уникнути сповзання, зверху - затягуємо нитку трохи, залишивши щолочку для надходження кисню і для зволоження.
 • Чекаємо півтора місяці. За цей час на місці зрізу утворюються корінці.
 • Коли вони досягнуть розміру в 5 сантиметрів, зрізаємо стебельок, і висаджуємо отриману рослину в підготовлену ємність, наповнену відповідною ґрунтом і дренажем.
 • Два тижні кротон повинен «набиратися сил» - для цього варто накрити його плівкою, щоб зберегти підвищену вологість. Поливати його слід «нижнім» способом (лити воду в піддон).

«Ґрунтовний» спосіб також можливий.

 • Проводиться, якщо є оголені бічні стебельки (скинуло листя).
 • Готуємо широку ємність і пригинаємо до неї обрану бічну втечу - прямо до ґрунту.
 • Знизу стебелька надрізаємо кору, промокаємо «ранку» паперовою серветкою, після чого присипаємо її «Корневином».
 • Далі стебель з надрізом прикріплюємо до ґрунту шляхом фіксації його «рогатиною» у вигляді букви V. Для цих цілей підійде навіть шпилька для волосся.
 • Присипаємо місце зрізу ґрунтом.
 • Накриваємо місткість целофаном для підтримки постійного рівня вологості.
 • Коли ви помітите, що на «пригнутому» стовбурі утворилися нові листики, відокреміть його від рослинника- «батька» і пересадіть в інший горщик.

Особливості відходу

Рослину мало посадити - потрібно знати, як правильно доглядати за нею, щоб вона росла і радувала ваш погляд. Розберемо деякі нюанси догляду за кротоном.

 • Сік кротона отруйний. Тому при роботі з ним обов'язково захищайте ваші руки гумовими рукавичками, а на обличчя надягайте медичну маску. При потраплянні соку на слизові оболонки негайно промийте їх водою і зверніться до лікаря.
 • Культура любить вологе повітря, при сухому він чахне. Значить, потрібно його час від часу обприскувати з пульверизатора і прати з листя пил вологою бавовняною гілкою. Влітку - раз на місяць - влаштовуйте квітку теплий душ, прикривши при цьому ґрунт.
 • Ніколи не ставте кротон у місця, де «гуляють» протяги і не поливайте його холодною водою.
 • Кротон відноситься до тих рослин, чиї листя можуть набувати дивні форми. Тому вирощена рослина може відрізнятися від «батька» - нехай вас це не лякає.
 • Рослина квітне рідко, і її квіточки особливою красою не відрізняються. Однак цей процес знесилює рослину. Тому якщо ви не бажаєте розмножувати його насінням, то видаляйте суцвіття негайно, як вони з'являються.

Рекомендації щодо вирощування

Наостанок ще кілька порад фахівців з вирощування кротону.

 • Щоб уникнути застою вологи в горщику, використовуйте дренаж. Він повинен перебувати під ґрунтом. Новий полив здійснюється лише після підсихання верхнього шару ґрунту.
 • Кротон любить слабокислий грунт. Його можна придбати в спеціалізованому магазині або зробити самостійно, змішавши принадний гній, листову землю, дьорн, торф і пісок у пропорції 1: 1: 1: 1: 1.
 • Удобрюйте кротон у весняно-літній період. Робіть це раз на тиждень. В осінньо-зимову пору квітку можна «годувати» раз на 3-4 тижні.

Про те, як вкоренити і розмножити кротон аркушем, ви можете дізнатися далі.

Кротон - розмноження в домашніх умовах

Надзвичайне забарвлення рослина може бути у вигляді куща або навіть дерева. Люблять кротон, або кодіеум, за яскраве листя і палітру кольору - від жовтого до малиново-бордового. Листя має цікаву форму, щільні і блискучі, з яскравими жилками, які виглядають на аркуші як малюнок.

Кротон: розмноження в домашніх умовах

У домашніх умовах розведенням цього любителя теплих островів займаються досвідчені заводчики і квітникарі. Репутація у цього екзота погана через його характер. Квітникарям потрібно знати, що любить і не любить кротон, як розмножується, як обрізається, який потрібен грунт, щоб він ріс повноцінно. Рослина вимагає до себе багато уваги:

 • при нестачі світла втрачатиме декоративний забарвлення свого листя;
 • при яскравому сонці листя отримують опіки;
 • протяги та перепади температури змушують його скидати листя;
 • ґрунт не повинен сохнути в горщику, а вологість необхідна 60%.

Цей куст увібрав у себе весь настрій осені


Ніжний кротон розмножується кількома способами, вимагає терпіння, оскільки сама по собі росте ця квітка не дуже швидко. Розмножувати цього екзота можна насінням, черенками, листом, повітряними відводками.

Як розмножити кротон насінням

Насіння кротону можна придбати в квітковому магазині, а можна зібрати самостійно. З досвіду заводчиків для збору насіння домашніх кротонів потрібно мати дві рослини обох підлог і переопилювати їх. Насіння без таких маніпуляцій володіє поганою всхожістю, тому цей спосіб і не користується успіхом.

Насіння, отримане в домашніх умовах, зберігає свої властивості протягом року. Але краще висіювати їх відразу після дозрівання. Перед посівом важливо провести обробку від грибків та інфекцій, наприклад, епіном. Він захищає насіння від шкідників і хвороб, а також провокує зростання. Замочувати на дві години, а потім відразу в ґрунт.

Ґрунт укладати шарами - керамзит, далі земля (можна торф), а зверху пісок. Присипати насіння зверху піском і поставити в тепле місце. Полив виключно піддонним способом. Підігрів повинен бути теж знизу, зверху горщик накривати плівкою або склом, але кожен день провітрювати.

Важливо! Баночки з насінням важливо не піддавати перепадам температури і протягам.


Після перших сходів час для провітрювання потрібно поступово збільшувати, щоб паросточки звикали до природних умов зростання.

Вже через пару днів можна буде оцінити насіння на сходження, так як вони прокидаються і починають розкриватися. Перші листочки з'являться тільки через місяць, після третього листка можна розсадити паросточки по окремих горщиках. Розміри череня в 10 см будуть не раніше ніж через 4 місяці.

Кротон росте повільно і вже з перших днів зародження життя в насінні вимагає до себе щоденної уваги

Листя

Якщо відірвати від стебля лист кротону і поставити у воду, або в ґрунт, він пустить коріння. Але на цьому процес розмноження зупиниться. Нову втечу не випустять, оскільки для цього потрібна нирка.

Тому для розмноження листа потрібна маленька частина втечі і нирка, звідки і буде зростати нове життя. Єдина відмінність від простого черенкування - такий шматочок для розмноження не обов'язково повинен бути кінчиком втечі. Таким методом з одного зрізаного череня можна отримати кілька рослин.


На зрізаному черенку обов'язково залишити один листок і нирку, розмір стебля близько 4-5 см. Витерти сік з обох сторін і даємо стебельку підсохнути дві години. Далі поставити в теплу воду, зберігаючи температуру до появи коріння на рівні 25 градусів. Якщо будуть коливання температури - коріння не з'являться.

Висаджувати паросточок необхідно, коли корінці виростуть у воді на 3-5 см.

Як розмножити кротон у домашніх умовах черенками

Череньки вже мають складений стебель, на відміну від розмноження листом, де потрібно чекати пробудження нирки. Коріння з'являється не так швидко, але рослина буде сильнішою і міцнішою.

Зрізати необхідно верхівку стебля довжиною в 10-12 см

Покрокова підготовка череня до посадки:

 1. Зріз необхідно робити одним рухом гострим ножем.
 2. Зрізане місце на материнській рослині обробити вугіллям, обрізка дасть стимул розгалужувати втечу.
 3. На зрізаному черенку місце зрізу промивають водою і обробляють вугіллям.
 4. Дві години стебелек повинен перебувати на повітрі після зрізу.
 5. Нижні листочки видаляємо, а верхні зрізаємо на половину, щоб не було витрати сил на ці листові пластини.
 6. Поміщаємо череня в склянку з водою і підтримуємо температуру води в 25-27 градусів.

Важливо знати! Якщо температура при розмноженні кротону падає нижче 25 градусів - зростання коріння зупиняється, якщо підвищується до 30 - розвиваються хвороби і грибок.

Череня можна відразу вкоренити в суміш піску і торфу в рівній пропорції. Як вкоренити кротон максимально комфортно для нього - в пакеті. Зроблена тепличка прискорить зростання і створить необхідні умови вологості. Квітку разом з горщиком потрібно помістити в пакет з отворами для попадання свіжого повітря.

Важливо! Дотримання температурного режиму - одна з важливих умов вдалого розвитку майбутнього деревця.

Повітряні відводки

Розмноження кротону в домашніх умовах за допомогою повітряних відводків найбільш ефективно. Такий метод на перший погляд може здатися складним. Насправді це швидкий спосіб отримати сильну і здорову рослину, оскільки всі сили на розвиток кореневої системи беруться з материнської квітки. Коли коренева система повноцінно сформована, квітка безболісно переносить відділення від материнського стовбура і продовжує активно нарощувати листя.

Для укорінення повітряними відводками вибирають втечу, яка вже обзавелася твердою корою. Ділянку довжиною в два сантиметри необхідно оголити від загрубілої кірки гострим ножем, але не завдаючи шкоди білій середці.

Голий проміжок обробити стимулятором росту, обернути вологим мхом сфагнумом і закріпити цю повітряну конструкцію пакетом або плівкою, щоб волога всередині навісного горщика зберігалася. Верх пакету потрібно закріпити з можливістю додаткового зволоження в процесі зростання.

З оголених ділянок з'являться коріння вже через місяць, але потрібно дочекатися їх інтенсивного зростання, щоб рослина після обрізки змогла самостійно продовжувати зростання

Більш зручний спосіб - обрізана склянка або пластикову пляшку надіти на оголену ділянку стовбура, закріплюючи скотчем або плівкою. Наповнюють стаканчики торфом і чекають появи коріння.

Також повітряні відводки можна отримати прикопавши оголену ділянку ствола в ґрунті. Для цього потрібно опустити втечу і закріпити її в ґрунті з окремим горщиком.

Пересадка дорослого і розсадка малюків

Після придбання кротону в магазині важливо пересадити його якомога швидше. Дорослу рослину пересаджують один раз на 2-3 роки. Молода рослина вимагає зміни ґрунту щороку. Черенки з появою коріння до 5 см у довжину вимагають вкорінення в поживний грунт.

Субстрат

Ґрунт для кротону потрібен пухкий і легкий, оскільки рослина не любить вологу, але не потерпить застою води в ґрунті. Земля повинна бути поживною. Гарне поєднання можна отримати, змішавши в рівних частинах:

Підійде і універсальний субстрат, в який потрібно буде додати третину піску. Перед використанням ґрунт потрібно обробити марганцівкою і просушити.

Важливо! Для здорового розвитку квітки під час пересадки потрібно міняти дренажний шар, новий робити не менше 2 см.

Горщик

Кротон належить до тих рослин, які у великому горщику зайняті нарощуванням коріння, поки не оплетуть всю його площу. Тому горщик повинен бути маленьким, як би це дивно не виглядало в порівнянні з розмірами куща зростаючого з нього.

Розмір горщика повинен вміщувати вільно всі корені квітки + по 1 см вільного місця навколо для ґрунту.

Глиняні і пластмасові горщики підійдуть для кодієуму. Важливою є наявність дренажного отвору, застій води - причина загибелі.

Важливо знати! Пересадку дорослої квітки краще проводити в березні методом перевалки.

Після пересадки необхідно помістити горщик в тепле місце, підтримувати вологість і режим поливу.

Пересадку кротон переносить важко, тому в цей період потрібно максимально надати йому комфортні умови

На питання, як пересадити хворий кротон, відповідь досить очевидна. Досвідчені любителі квітів радять вилікувати його, а потім пересаджувати.

Як обрізати кротон, щоб він був пухнастим

Красень росте у вигляді куща або деревця, з часом на його втечах старе листя сохнуть і опадають, втечі витягуються і втрачають свою декоративність. І сама по собі квітка з роками не росте вже так активно і густо. Обрізку роблять, насамперед, для стимуляції зростання, набуття нових форм кущу, оновлення втечі та черенкування.

Чтобы заставить кодиеум ветвиться, нужно прищипнуть все побеги.

Формування повноцінної крони у цього деревця потрібно робити поетапною обрізкою:

 • в 1,5 роки рослину прищипують, для пробудження бічних нирок і створення нових втечі;
 • у 2 роки обрізку роблять часткову, регулюючи зростання нових втечі - коригування зростання втечі допоможе сформувати красиву і потрібну форму крони;
 • у 5 років відбувається повноцінна обрізка: тут вже акцент йде не на формування крони, а більше на стимуляцію зростання, так як в цьому віці квітка починає уповільнювати процеси зростання.

Обрізку кротону потрібно робити гострим обробленим інструментом в один рух для кожного зрізу. Місця зрізів обробляти вугіллям кілька разів після процедури. Після обрізки дати рослині спокій, поставити в полутень, скоротити полив.

Важливо! Після обрізки рослину не можна обприскувати - місця зрізів можуть загнивати.

Правильний догляд за будь-якою рослиною гарантує здоровий і красивий зовнішній вигляд. Кротон відповість з вдячністю палітрою яскравого забарвлення свого дивовижного листя. Важливо підходити до догляду за рослиною з любов'ю, щоб створити тепло і затишок у будинку.

Всі способи розмноження кротону (кодієуму) в домашніх умовах

Кротон (кодієум) - квітка не тільки гарна, але і вельми примхлива.

Правильний догляд відразу позначиться на його «поведінці», якщо такої буде відсутній, екзотичний представник флори може «впасти духом» - опустити листя або змінити забарвлення.

Тому питання уваги до нього - питання підтримки квіткової естетики в житлі.

Способи

Як розмножується кротон (кодіеум) в домашніх умовах? Існує кілька способів як розвести кротон в домашніх умовах:

 1. Верхівковими черенками;
 2. Повітряними відводками;
 3. Насінням.

Черенками (аркушем)

Головний спосіб розмноження кодіеуму - розмноження черенями.

Це роблять навесні.

Чореньки треба нарізати заточеним ножем з одревесневих втечі.

Зріз робиться прямою, на втечі залишаються два аркуші і одна нирка.

Верхній зріз присипається поштовховим деревним кутом, після чого черенки ставляться в теплу воду з додаванням в неї деревного вугілля, щоб змити млечний сік, що виділяється. (Потрібно не забувати, що сік кодієуму отруйний, і дотримуватися обережності в роботі.)

Потім зріз злегка підсушують. Для кодієуму (кротону), розмноження листом триває вкоріненням черенків.

Укорінення

Як вкоренити Кротон?

Для посадки беруть маленькі горщики або використовують мінітеплички, а можна занурити черенки в ємність з водою. У мінітепличці дотримуються температури повітря 25ºC, а ґрунту - 30ºC, час від часу провітрюючи і обприскуючи кротон (кодіеум).

Розмноження кротону в домашніх умовах триває тим, що горщики з діаметром 12 см заповнюються легким субстратом, що складається із сфагнум-моху, піску, листової землі (1:0,5:2).

У кожному розміщують по кілька черенків, вставляючи їх у невеликі заглиблення в ґрунті і ущільнюючи субстрат біля основи. Ємності ставлять у тепле місце, наприклад, на підвіконня, що обігрівається батареєю опалення. Потрібно уникати попадання на них прямих променів сонця.

Субстрат тримати вологим, накрити посадку поліетиленом або банками. Чореньки рази 2 на день обприскують, провітрюють, плавно адаптуючи до температури кімнати.

Укорінення відбувається через 1-1,5 місяця: про це дають знати молоді листочки, що з'являються на верхівці.

Потім рослини розсаджують по окремих горщиках з відповідним ґрунтом.

Кращим є склад з листової, дернової землі, піску, торфу і перегну, взятих порівну.

Вкоренити череня кодієуму можна і у воді. Для цього беруть ємність з темним склом. У воді розводиться 1 таблетка активованого вугілля. Нижня частина черенків обробляється гетероауксином.

У банку (склянка, пластмасова пляшка) з чорнявою періодично підливають воду, заповнюючи випаровується. Білі міцні корінці вийдуть через 2 місяці, кротон пересаджують.

Влітку коріння відростає навіть на відрізаному аркуші. Для цього його просто опускають у воду. Розмноження листям (черенками) - найкращий метод вирощування такої квітки як кротон (кодієму).

Повітряні відведення

Розмноження кротону в домашніх умовах можна виконувати повітряними відводками. Цей спосіб «множення роду» застосовується тоді, коли стовбур або гілки рослини сильно оголяться. Найкращий час процедури - літо.

Існує два варіанти такого способу:

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND