Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів?

У садівників зустрічаються дві протилежні проблемні зони: яскраве сонце і глибока тінь. Обидві ці крайнощі значно знижують можливість вирощування багатьох рослин: як квітів, так і овочів.


Часто буває, що велика ділянка знаходиться в тіні за будинком, гаражем або іншими будівлями. Але є території, де сонце присутнє хоча б частково, а є такі, куди воно взагалі не потрапляє.


У цій статті ми розповімо, що можна посадити за будинком, в тіні.

Овочі для тіньової ділянки

Овочів для тіньової ділянки набагато менше, ніж декоративних рослин. Справа в тому, що для дозрівання плоду необхідне світло. А ось листяні рослини можуть жити і в слабоосвітленій зоні. У глухій тіні з овочів нічого посадити не можна, але в напівтіні можна вирощувати:

 • шпинат;
 • крес-салат, рукколу та листові салати;
 • мангольд;
 • цибуля на зелень;
 • горох;
 • квасоля;
 • огірки;
 • редис;
 • броколі і цвітну капусту.

Серед інших огірок може відмінно існувати в тіні дерев, повисаючи на огородах. Крім овочів в таких умовах цілком реально виростити зелень, на кшталт петрушки і кропу. Це невеликий список з того, що можна посадити в тіні за будинком з овочів.

Тенелюбні чи тіньовиносливі?

Ці поняття часто схильні плутати, а між тим тіньовинослива рослина добре переносить часткову тінь, а тенелюбне воліє рости в глибокій тіні. Перш ніж йти купувати рослини, з'ясуйте за допомогою спостереження, яка все-таки у вас ділянка, скільки годин там присутнє сонце. Одне питання - що посадити в тіні дерев, а інше - в глухій тіні будинку. Це допоможе уникнути помилки.

Топ рослин, що ростуть у тіні

Серед тінистих варіантів є маса чудових за красою квітучих декоративно-листяних і хвойників. Потрібно тільки знати їх. Тоді замість питання, що посадити в тіні за будинком, у вас виникне інший: що вибрати з безлічі тіньових рослин? Варіантів насправді досить багато.

Отже, найпопулярніші тіньові рослини:


 • Декоративно-листяні багаторічники: хоста, папороті, бруннери, копитень.
 • Ґрунтопокровні багаторічники: барвінок, полум'я.
 • Квітучі багаторічники: лілейник, аквілегія, традесканція, клематис.
 • Хвойники: ялина канадська коніка (conica).
 • Чагарники: бересклет, дерен, кизильник.
 • Клубневі: канни.

Окремі з них заслуговують особливої уваги через декоративність і любов до тіньових місць. Все ще не визначилися з тим, що посадити в тіні за будинком? З фотографіями, розміщеними в статті, вибір стає простішим. Далі ми розповімо про інші варіанти.

Хоста - королева тіні

Хоста - найбільш популярна рослина для малоосвітлених ділянок. Що примітно, так це факт, що більш щільна тінь робить листя хости великими і вражаючими. Тому відповіддю на питання, які рослини посадити в тіні, є хоста. Вона досить тенелюбна і на сонці, навпаки, втрачає всю декоративність.

Крім цього вона цінується ще й за морозостійкість: відмінно переносить сильні холоди без приховування. Видів хости безліч, вони відрізняються за розміром і фарбуванням листя. Цінується ця рослина за різноманітні ніжно-зелені, строкаті з білим і сріблясте листя, зібрані в прикореневу розетку.

Біля хости милі квіти білого або лілового відтінку у вигляді невеликого дзвіночка, які розташовуються на довгій ніжці.

Розсаджувати хосту дуже просто: відкопуєте частину кореневища з листям і саджаєте на нове місце, бажано навесні або восени, поза спекотним сезоном.

Ялина канадська conica - хвойне чарівність у тіні

Назва цієї ялини дає нам розуміння про конусовидну форму. Дійсно, це вічнозелене і вкрай повільно зростаюче деревце має форму конуса. Коніка володіє щільною структурою, так що ствол не видно, і що цікаво, вона сама формує таку форму, створюючи образ стриженого деревця.

Ця ялина - ідеальний житель тіні, любить вологий ґрунт, але дренаж їй не завадить. Пам'ятаючи про її повільне зростання, не розміщуйте поруч нічого високорослого, інакше воно заб'є коніку.


Відмінно канадська ялина буде виглядати в одиночній посадці, якщо навколо постелити агроволокно і посипати дрібними декоративними камінчиками. Також може добре поєднуватися з низькими ялівцями.

Папороті - лісовий гість

Деякі мріють виростити у себе на ділянці папороті. Однак він не приживається ніде, крім малоосвітлених ділянок. Якщо ви роздумуєте, які рослини посадити в тіні, сміливо вибирайте його - лісового красеня.

Серед тенелюбних рослин папороті - чемпіон з виживання в умовах нестачі світла. Але він там не тільки виживає, а й влаштовує чудові пишні зарості ніжно-салатового кольору. Його цінують за листя, що розкручується (ваї), які мають красиву різну структуру.

Можна довго вибирати, що посадити в глибокій тіні за будинком, але якщо ви віддасте перевагу папороті, то не прогадаєте.

Плеолог - вічнозелене мереживо

Плющі - вічнозелені рослини з сімейства аралієвих, що налічують безліч сортів. Для наших територій цікаві тільки морозостійкі види, здатні виживати взимку.


Цінується плеолог своїм вічнозеленим восковим листям різноманітних забарвлень: від темної зелені до строкатих варіантів.

Якщо у вас є порожнє малоосвітлене місце біля паркану або ви не знаєте, що посадити в тіні за будинком, то при першій же можливості придбаєте цю рослину. Плющі використовуються для облагородження огорожі та в якості ґрунтовопокровника. Також вони будуть порятунком для тінистих сегментів альпійських гірок: ниспадающий з каменів плеолог надає дикий, загадковий вигляд.

Лілійник - квітка для лінивих

Якщо говорити про лілійника, то, як і всі квітучі, він воліє сонячні місця, але спокійно витримує і тінь. Це рослина з тонким довгим листям, яке збирається біля кореня, і з квіткою на довгому стеблі. Квіти досить декоративні і розпускаються навіть у сильній тіні, але кольороножки будуть дуже довгими. Розростається лілійник з колосальною швидкістю, так що в короткі терміни можна отримати щільну галявину.

Лілійник називають квіткою для лінивих: звичайні помаранчеві і жовті сорти дійсно не вимагають абсолютно ніякого відходу. Більш вимогливі види мають велику декоративну цінність. Світлі сорти не годяться для посадки в глухій тіні. Вибирати потрібно більш темні види.

Кизильник - дикий принц

Кизильники - вельми невибагливі рослини, які крім густого дрібного блискучого листя зачаровують дрібними яскраво-червоними ягідками. Ягідки тримаються на гілці настільки довго, що створюється враження вічно плодоносного чагарнику.


Видів кизильників маса: від високих кущів до ґрунтопокровних. Особливу увагу для тіні заслуговує кизильник, який стелиться за дуже короткий час займає великі ділянки. Для схилів альпійської гірки і рокарія це найкращий варіант.

Для композицій з камінням підійде тіньовий бік будинку. Що посадити в тіні серед каменів, більше не проблема. Звичайно, кизильник, що утворює дикі необуздані зарості, що звисають з каменю або в'єднуються між ними. Ефект приголомшливий, враховуючи, що камені, як і кизильник, не потребують яскравого сонця.

Несподівані бонуси тіньової ділянки

У тіньових ділянках є і свій плюс - вони часто дуже вологі. Навіть у палючій зній ці зони зберігають живну вологу, практично ніколи не просихаючи. У таких місцях можуть існувати рослини, які на інших ділянках загинуть. Але це ще не всі вигоди тіні.

Рослини можна пересаджувати тільки навесні і восени, оскільки вони не приживаються при нестачі вологи. Але в глибокій тіні у вас є можливість влаштовувати пересадки протягом усього літа!

Отже, ми розповіли вам про те, що посадити в тіні за будинком. Квіти, чагарники або ґрунтовопокровники - вибирати вам. А ось однорічок для тіні дуже мало, краще вибирати багаторічники: посадив і забув.


Тепер у вас не буде проблем у виборі того, що посадити в тіні за будинком.

Що посадити в тіні? 37 ефектних знахідок для вашого саду

Серед садівників дуже поширене переконання, що створити красивий квітник в тіні неможливо. Тому багато хто навіть не розглядає притенені куточки свого саду як декоративні і абсолютно марно! Автор книги "Стильний квітник. Популярна енциклопедія "Римма Анатоліївна Карпісонова повністю розвінчує міф про складність організації мальовничого квітника в тіні.


Тіньові квітники дуже мальовничі

Яка буває тінь

Сонце і його благотворні промені не всім дістаються порівну. Є багато ділянок під пологом дерев, в тіні будинку і господарських будівель, куди світило заглядає лише зрідка. Однак часто саме тут відпочивають втомлені садівники, віддаючи перевагу м'якому розсіяному світлу, безвітрину і насиченому ароматами дерев і трав повітря. Привабливість цих затінених місць, їх естетичність може бути збільшена за рахунок створення барвистого напочвенного покриву з квітково-декоративних рослин.


Тенелюбна бруннера зацвіте вже наприкінці квітня

Пристрій такого покриву - одна з найскладніших для садівника проблем, оскільки більшість культур погано зростає в умовах затінення. Крім того, там часто недостатньо вологи, оскільки чагарники виступають в ролі конкурентів за неї, а також за світло і харчування.

Однак тінь буває різна. Так, наприклад, один характер вона має під хвойними деревами, інший - під листопадними, третій - від стіни будинку. Ступінь же затінення визначається сомкнутістю дерев, висотою прикріплення їх крон, щільністю самої крони, розміром споруди.


Затінення залежить від різних причин

Відсоток освітленості порівняно з відкритими ділянками наступний:

 • під сумнівним пологом яблунь, груш, ірги та аронії освітленість буває 5-10%,
 • у зріджених насадженнях, наприклад, вишні - 30-60%,
 • під окремо стоять деревами вона досягає 90%.

Освітленість змінюється протягом року і протягом дня. Так, в густих садах під дерева взимку надходить 80% сонячного світла, ранньої весни (до розпуску листя на деревах) - 30-50%, влітку - до 5%. Впливає на життя рослин і той факт, що в тіні склад світла інший, тут практично відсутні ультрафіолетові промені.

Густа, щільна тінь

На звичайній садовій ділянці така тінь буває під пологом старих, часто посаджених яблуень, з північного боку кущів ірги, глоду, хвойних дерев. Багато садівників вагаються з підбором рослин для прикрашання ділянок з північного боку будинку. У таких складних умовах також можна створити цікаві квітники. Тут чудово зростатимуть такі рослини: девясил чудовий, куплена, увулярія, різні трильйуми, ариземи, ґрунтовопокровні рослини, такі як тиарка сердцелісна, очиток побігоносний, копитень європейський.


Морозник прикрасить тіньовий квітник навесні

З північного боку будівлі на глинистих, добре зволожених грунтах прекрасно виглядає квітник, до складу якого входять:

 • весняні рослини - вітрениці дубравні, морозники, проніжники, проліски;
 • квітучі раннім літом куплені, герань темна, ожики, ариземи;
 • літньосвітучі рослини - волжанки, астильби, хости;
 • квітучі осеньюклопогони.


Влітку розквітають волжанки

Бордюр в такому місці можна створити з примул, хости, осоки іржавоплячистої. З ліан тут рекомендований борець дуговидний. Більшість папороті можна вирощувати в умовах від глибокої тіні до сонячних місць, але саме в тіні, на вологих грунтах їх листя виглядають більш здоровими, свіжими. Особливо красиві на затінених, сирих місцях заросли зі страусопера, групи з 2-3 кущів щитівника чоловічого, окремі кущі чистоусів.


Хости і папороті добре розвиваються в тіні

Рослини для квітників у щільній тіні

Як правило, оформлення куточків саду, куди сонце практично не потрапляє, викликає найбільшу скруту для садівника. Тому варто навести конкретний список рослин для таких квітників. Навесні будуть максимально декоративні на передньому плані ариземи, бруннери, вітряки, примули, хохлатки, зубянки залізисті. Середній план складуть морозники і страусники звичайні (страусопери), а на задньому плані будуть хороші ожики і симплокарпуси смердючі.


У другій половині літа зацвітає клопогон

Влітку і восени тіньовий квітник прикрасять невисокий барвінок, копитень, осока іржопляста, очиток побігоносний, тіарка сердечна. Середній рівень підтримають астильби, куплені, чистоуси, щитівники, герані та страусопери звичайні. Задній план складуть такі рослини, як девясив чудовий, волжанка звичайна, борець дуговидний, клопогон, різні ожики.


Барвінок дуже активно розростається і утворює щільний покрив

Світла тінь

Така тінь створюється під пологом дерев з рідкісною, ажурною кроною, таких як горобина, вишня, слива, обліпиха. Всі вони відрізняються поверхневою кореневою системою, тому часта перекопка їх пристовбурних кіл небажана. Тут можна створити рабатки з лікарськими рослинами, які будуть не тільки радувати око, але і принесуть користь. Щільні, красивої форми кущі меліси лікарської підкреслюють красу лілій, а зарості м'яти перцевої можуть служити фоном для кущів клопогону, люпину.


Лілійники непогано себе почувають у світлій тіні

Потреби деревних порід у легенях, добре дренованих, родючих грунтах відповідають потребам більшості цибулинних (нарциси, тюльпани, підсніжники, лілії) і таких культур, як лілійники, медуниці. Тут чудово виглядає напочвений покрив з ландишу, ясменника запашного, пупочника весняного. Однак примули, флокси і астильбу в ці умови висаджувати небажано, оскільки вони потребують більш глинистих вологомістких ґрунтів і погано переносять пересихання.


Ландиші створюють під деревами зарослі

Полутень

Цей вид тіні зустрічається на ділянках, де буває тільки ранкове або вечірнє сонце, наприклад, зі східного і західного боку будинку, по опушках. Ця легка полутень - одне з найоптимальніших місць для величезної більшості красивоцвітучих рослин.

При підборі культур для квітника в тіні важливо, як довго триватиме їхнє життя, тому найбільш цікаві для вирощування саме багаторічні рослини. Фантазією і руками садівника тут можуть бути створені найяскравіші і найпривабливіші квітники. У напівтіні добре зростає більшість рекомендованих рослин.


У напівтіні астильби покажуть всю свою красу

У нашому маркеті ви можете підібрати посадковий матеріал для затінених куточків вашого саду. Для цього загляньте в збірку Рослини для тіньових кольорів.

Важливі нюанси

У тіні змінюється не тільки світло, а й мікроклімат. Там більш волого, що істотно для деяких рослин. В умовах густої тіні зазвичай влітку температура нижча, ніж на відкритих, сильно освітлених ділянках, і, що дуже важливо для рослин, менший добовий перепад температур.

Вологість повітря і ґрунту тут вище, так як вони менше прогріваються. Крім того, як правило, в густій тіні слабший вітер, а відповідно, менше вичерпування ґрунту. Тому в цілому умови тут створюються більш м'які. На ділянках зі світлою тінню і напівтінню специфічність мікроклімату знижується. Тут вже немає такої вологості, а в спекотний день температура майже така ж, як у місцях, освітлених сонцем.


У тіні особливий мікроклімат

Важливою особливістю затінених місць, розташованих під пологом дерев і чагарників, є щорічний опад листя. У разі якщо опад не прибирається і не перекопується, він протягом року перегниває і утворює пухкий шар, багатий гумусом і мінеральними речовинами. Цей шар - зберігач ґрунтової родючості, місце розташування корисної ґрунтової мікрофлори і мікрофауни, він скорочує витрату вологи на випаровування, сприяє переведенню поверхневого стоку вод у внутрішньопосвічний, оберігає верхні горизонти ґрунту від ущільнення і появи бур'янів.

Опад таких дерев, як яблуні, груші, липи, клени, особливо виділяється своєю здатністю збільшувати ґрунтовну родючість. Хімічні властивості опалого листя і швидкість розкладання різні у різних видів дерев. Крім того, опад відіграє захисну роль взимку, оберігаючи трави від вимерзання. Це чітко помітно в суворі зими, коли квіткові рослини, що опинилися на вільних місцях, пошкоджувалися більшою мірою, ніж укриті листом.


Опад грає захисну роль взимку

Навесні ґрунт під листовим опадом прогрівається повільніше, вичерпується не так сильно. Влітку тут менше добові коливання температур, ніж на відкритому місці. Тому, якщо опале листя не пошкоджені якимись хворобами, бажано восени їх не прибирати, а навесні згрібати лише з найбільш парадних квітників, залишаючи на інших ділянках до повного розкладання.


Весняні квіти під пологом дерев

Особливо добре квітники вкривати під зиму листям дуба і липи, які перешкоджають розвитку грибних хвороб, оскільки виділяють фітонциди. Корисно також мульчувати посадки квіткових рослин деревною тріскою, корою, великою стружкою, які імітують опад. Таке мульчування має благотворний вплив особливо на вологолюбні рослини (астильба, хоста), оскільки оберігає ґрунт від ущільнення, зберігає в ньому вологу, сприяє життєдіяльності хробаків.

У книжці "Стильний квітник. Популярна енциклопедія ", яку можна придбати в офіційному магазині видавництва, зібрані відомості про майже 200 тіньовикривальних багаторічних рослинах. Якісні ілюстрації допоможуть зробити правильний вибір і створити прекрасні куточки саду.

Які квіти посадити в тіні.

На будь-якій садовій ділянці, є місця, де переважає тінь. Зазвичай такі місця утворюються біля високих глухих парканів, північних стін будинку, лазень, дачних будівель. Овочі і плодово - ягідні чагарники туди не посадиш, їм, як правило, потрібно сонце для росту, а ось посадити туди, квіти, які люблять тінь можна запросто! Сайт dom-v-sadu.ru із задоволенням підкаже, які квіти посадити в тіні для прикрашання вашої заміської ділянки.

Квіти зростають у тіні, навіть найглибшій

1. Примула

Чудова низькоросла багаторічна примула і її гібриди прекрасно себе почувають в тіні. Вони можуть рости на передньому краї клумби, в тіні більш високих і сонцелюбних квітів. Висота тенелюбних примули 10 - 20 см, різного забарвлення. Найцікавіші для вирощування види примул - вушкові. Її квітки махрові, з різноманітними ободками. Примулу важко вирощувати вдома з насіння, тому найчастіше розмножують поділом старі кущі, або набувають нових. Ця квітка зацвітає одним з перших в саду і радує своїм цвітінням з квітня по травень.

2. Медуниця

Це квіти які люблять тінь знайомі дуже багатьом з дитинства. Саме вона росте в тіні лісу і якщо спробувати на смак ложі цвітоносу, то вона буде солодкою на смак. Звідси і пішла назва цього кольору. Листя цієї рослини з білими плямами, квітки міняють забарвлення з рожевою на синю. Є сорти з цільнозеленим листям і різноманітним забарвленням кольорів. Висота рослин 30 - 40 см. Може сильно розростатися і відноситься до ґрунтовопокровних кольорів, оскільки квіти можуть сильно кущитися. Ділять і пересаджують медуницю 1 раз на 3 роки. Відноситься до весняних рослин. Час кольору: квітень - травень.

3. Роджерсія

Вона схожа на декоративний ревень і може рости в тінистому і вологому бордюрі. Листя пальчасте на довгих "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND