Коли краще поливати кімнатні квіти: вранці чи ввечері?

Кімнатним кольорам все одно, вони немає так сильно залежать від перепадів температур, як на вуличні. Я поливаю, коли є час, а деякі квіточки самі нагадують своїм виглядом, що хочуть пити, наприклад, у пассифлори листочки поникають від нестачі вологи, а потім швидко розправляються, якщо полити.


Є правило, що не можна лити воду на листя, якщо яскраво світить сонце (це коли квіточки на південних вікнах). Через крапельки води, що працюють у променях сонця як збільшувальне скло, на листях можуть утворитися опіки. Те ж саме стосується і обприскування.


Так що в сонячну погоду краще поливати все-ж вранці або ввечері.

Якось склалася звичка поливати квіти з ранку. А тепер, задавшись питанням, коли ж краще напоїти кімнатні квіти водою, вранці або ввечері, проводжу паралель з людиною. Я ж з самого ранку обов'язково п'ю воду. Так чому ж квітка повинна чекати води весь день? Адже він теж хоче пити, особливо якщо сонце припікає влітку або сонячний морозний день за вікном взимку. А ввечері квітка готується до сну і вночі так само спить, як і ми. І вода йому буде ні з того ні з сього, як душ невчасно.

Так що, думаю, краще поливати квіти все-таки вранці.

Найкраще буде здійснювати полив своїх домашніх рослин саме в ранкові години. Це буде природно з точки зору біологічного годинника, адже з ранку квіти починають заряджатися сонячною енергією і добре засвоюють поживні речовини.

Хоча і кажуть, що це все дурниця і кольори неважливо, коли їх поливають, я дотримуюся такої точки зору, що все-таки квіти потрібно поливати з ранку. Вранці все прокидається і квіти в тому числі, тому і поливати їх краще вранці.

Є ще одна причина, через яку я поливаю квіти з ранку - якщо не зроблю це вранці, то ввечері велика ймовірність, що просто забуду це зробити.


Навесні, влітку і восени поливати кімнатні рослини можна в будь-який час, головне не поливати квіти водою з-під крана і не лити воду на листя в сонцепек, а то рослина отримає сонячний опік. Але взимку кімнатні квіти поливати потрібно, тільки вранці, щоб зайва волога за день випарувалася і коріння рослини не почали гнити.

Насправді все прокидається і росте саме вранці, коли з'являються перші сонячні промені і квіти в тому числі. Тому їх рекомендується поливати в цей час, щоб вода могла випаровуватися і поглинатися корінням квітів. А от якщо вода буде з рідким добривом, то зробити це краще ввечері, за ніч рослина підгодуватися мінералами.

Особливо взимку краще робити такий полив з ранку. А ось влітку навпаки можна до вечора поливати. Влітку спекотно і швидко йде випаровування вологи через підвищену температуру. Хоча особливих догм з цього приводу немає, ще багато чого може залежати від виду вашої домашньої рослини. Можна поспостерігати.

Як часто потрібен полив кімнатних рослин

Важливість води для рослин неможливо переоцінити. Це основний компонент кольорів. Вода живить мінеральними солями, що надходять через кореневу систему з ґрунту, що дозволяє активно розвивати кореневу систему і нарощувати зелену масу. Тому полив є однією з найважливіших процедур по догляду за рослинами. Точних універсальних рекомендацій, як часто потрібно поливати кімнатні квіти, не існує, оскільки кількість залежить від безлічі факторів, таких як індивідуальні особливості, розташування, пора року тощо. Ця стаття допоможе розібратися, як правильно поливати квіти і як усунути вже зроблені помилки.

Як часто поливати кімнатні квіти

Оптимальна частота поливу залежить від особливостей квітки, горщика, ґрунту, рівня вологості та температури повітря, освітленості. Нерегулярні поливи вологолюбних культур призведуть до їх уповільненого зростання, відсутності цвітіння, пригнобленого стану, а в деяких випадках і до загибелі. При надлишковому поливі вода заповнює всі пори в ґрунті, не залишаючи місце для повітря. У вологому безповітряному просторі коріння не здатне поглинати воду, а значить, + живити рослину. У результаті частина квітки, що знаходиться над землею, висихає, а нижня починає гнити, перебуваючи в постійно вологому стані.

Ключова процедура відходу

До відома! Чутливість культури на перезволоження і пересихання ґрунту вказана в інструкції з догляду за конкретним видом.


Фактори, що впливають на режим поливу:

 • індивідуальні особливості культури;
 • матеріал горщика. У глиняному вода випарується швидше через пори в стінках, ніж у пластиковому горщику;
 • розмір горщика. Чим більший розмір, тим більше води знадобиться;
 • місце положення. Квітка на підвіконні з південного боку будинку отримує більше тепла і світла, а значить, вимагає більш частий полив, ніж культури на підвіконнях з північної, східної або західної сторони будинку;
 • температура і рівень вологості. У прохолодній кімнаті випаровування води відбувається повільніше, ніж у теплій;
 • погодні умови. У спекотні дні з поверхні листя випаровується більша кількість води, ніж у похмуру погоду, а значить, у спеку квіти поливаються частіше;
 • пора року. У період зростання і вегетації (для основної маси рослин це весняні і літні місяці) потрібен полив частіше, ніж у стані спокою, коли квітка перестає рости (осінньо-зимовий період).

Як поливати домашні квіти залежно від пори року

У другій половині вересня велика частина рослин припиняє рости і переходить у стан спокою. У цей час рекомендується змінити режим поливу, щоб не спровокувати застій води, оскільки квіти менше її поглинають.

Як поливати в ту чи іншу пору року

Для дотримання правильного поливу в період з жовтня по лютий існує три принципи:

 • чим теплолюбивіша культура, тим менше її потрібно поливати;
 • квіти, які потребують щоденного поливу влітку, в зимовий час поливаються раз на три дні;
 • квітучим взимку культурам, наприклад, азаліям або кімнатним рододендронам, потрібна та ж частота поливу, що і в літній час, протягом усього періоду цвітіння при дотриманні кімнатної температури не вище 20 ° С.

В який час доби поливати домашні квіти

Думки садівників розходяться в цьому питанні. Одні наполягають на ранковому поливі при перших променях сонця, оскільки сонячне світло посилює хімічні реакції в листях. Напоївшись вологою, рослина активно йде в ріст і добре засвоює поживні речовини з ґрунту. Ранкова волога за день випаровується, помірно напитавши кореневу систему. У нічний час процеси в кольорах сповільнюються, волога довше вбирається, виникає ймовірність сирого ґрунту - благотворного середовища для зародження і розвитку грибкових захворювань.


Зверніть увагу! Ранковий полив особливо актуальний у зимовий час, коли квітка, перебуваючи в стані спокою, встигає ввібрати вологу під час короткого світлового дня. Поливаючи вранці, важливо стежити, щоб вода не потрапляла на листя, яке випаровуючись, може спровокувати опік рослини.

Інші садівники впевнені, що земляний ком довше містить вологу при поливі у вечірній час. У літній час вода швидко випаровується з ґрунту, не встигнувши напитати кореневу систему. Крім того, після заходу сонця можливе зрошення без ризику отримати опік. Підживлення рідкими добривами рекомендується проводити ввечері, за ніч рослина встигне напитатися мінералами.

Як правильно поливати квіти

Існує два методи поливу - верхній і нижній. Перший є найбільш звичним для багатьох способом: вода проникає через поверхню ґрунту вниз до кореневої системи, при цьому більша частина вологи зберігається у верхніх шарах ґрунту. Нижній полив досягається зануренням квіткового горщика в ємність з водою на 30 хв. Рівень води повинен бути нижче краю горщика, приблизно до середини. Зайва волога з ґрунту стікає в піддон, з якого потім зливається.

При виборі способу необхідно орієнтуватися на потреби квітки та особисту зручність. Наприклад, цибулинні рослини не виносять довге перебування у вологому середовищі, з часом загниваючи, оптимальним варіантом для них буде верхній полив. Фіалки і глоксинії не люблять вологу на листях, напоїти такі квіти і не намочити листя допоможе полив знизу. Великі рослини зручніше поливати зверху, квіти з пишною кроною - налити воду в піддон для горщика.

Крім того, потрібно враховувати обсяг рідини при поливі, особливо це стосується способу верхнім поливом.


Зверніть увагу! У рекомендаціях по догляду за культурою зазначено, який полив кращий: помірний, рясний або обмежений.

Помірний полив проводиться після висихання верхнього шару грунту в горщику приблизно на 15 мм. Квітка добре проливається водою до повного зволоження ґрунту і відсутності земляної корочки. Після того як вода просочилася в піддон, полив припиняється, а через пару хвилин вся скла в піддон вода зливається.

Рясний полив підходить для рослин, що віддають перевагу болотистій місцевості. Сухий грунт у горщику поливається до тих пір, поки не почне наповнюватися піддон. Протягом деякого часу ґрунт напитається, а зайва волога накопичиться в піддоні, з якого його слід злити.

Обмежений полив кращий для кактусів і суккулентів. Він проводиться після повної просушки ґрунту, приблизно через 48 год., тобто рослина деякий час стоїть з сухим корінням. 2/3 ґрунту практично перетворилися на пил, а нижня третина трохи волога.

До відома! Вимірювання сухості ґрунту можна провести встромленою в нього дерев'яною паличкою.


Ознаки неправильного поливу

При нестачі вологи листя кімнатних рослин стають пониклими і млявими, у випадку з жорстким шкіряним листя сохнуть і опадають, квіти в'яжуть, бутони опадають. Надлишок вологи проявляється уповільненим зростом, опаданням молодого і зрілого листя, наявністю гнили або коричневих кінчиків, квіти і бутони покриваються цвіллю.

Чи можна реанімувати пересушену кімнатну рослину

Пересушений ґрунт практично не вбирає воду, стає злегка вологим на поверхні, стікаючи по стінках горщика в піддон. Пересушений земляний ком добре зволожить полив зануренням в ємність з водою. Але ослаблена посухою і браком корисних речовин рослина не впорається з такою кількістю вологи за один раз, в мокрому грунті коріння почнуть гнити, і квітка загине.

Поступове зволоження дозволить квітці оговтатися і зміцніти. Мокра губка на ґрунті дозволить поступово набиратися вологою, віддаючи її ґрунту в міру необхідності. Часте обприскування мінеральною водою з пульверизатора допоможе відновити в'яле листя. Крапельний полив дозволить поглинати воду в міру можливостей: у кришці з-під пластикової пляшки проробляється невеликий отвір, в який вставляється шланг; пляшка з чистою водою, що відстоялася, закривається кришкою зі шлангом, закріплюється на якій-небудь опорі горлечком вниз, другий кінець шланга обмотується навколо стовбура рослини у напрямку до землі.

Зверніть увагу! Якщо поступове зволоження не допомогло, тоді необхідно акуратно витягти коріння рослини з горщика, оцінити їх придатність і пересадити в новий грунт, після чого підгодувати малою дозою мінерального добрива.

Простіше убезпечити квіти від пересушки ґрунту заздалегідь, ніж потім мучитися з їх реанімацією. У цьому допоможе автополив і шар матеріалів, що утримують вологу, під ґрунт, наприклад, флористична піна (губка), арбізи або наповнювач дитячих підгузків.

Що робити, якщо квітку залили

Якщо залиту рослину виявили практично відразу, з неї обсипалася пара листочків або захопила одна гілочка з багатьох, а грунт досить легкий, досить добре прорихлити грунт, відкриваючи доступ кисню. У виявленні декількох симптомів надлишку вологи дієвий спосіб порятунку - пересадка в новий грунт. Після вилучення кореневої системи зі старого горщика потрібно оглянути коріння на наявність гнили. Найчастіше гнилі корені обриваються при витягуванні, якщо ні, то їх в обов'язковому порядку зрізають. Зрізи присипаються деревним вугіллям або порошком сірки. Далі коріння потрібно просушити протягом декількох годин в газетах або щільному шарі туалетного паперу.

Орхідея зі згнилим корінням після затоки

Після пересадки залита квітка знаходиться не менше тижня в теплому темному місці. Не можна поливати протягом 47-72 год., удобрювати перші місяць-півтора. Після закінчення терміну можна удобрювати тільки рідкими складами, наприклад, відваром з бананової шкурки. Передані квіти перші дні повинні знаходитися у високій вологості, це можна зробити, помістивши рослину в прозорий пакет, краї якого розправляються і ні в якому разі не зав'язуються.

Важливо! Пересаджену рослину можна поливати стимуляторами зростання в темний час доби, при наявності темних плям на листі рекомендується обприскування фунгіцидним розчином.

Вимірювач вологості ґрунту

Підібрати оптимальний режим поливу допоможе вимірювач вологості ґрунту для кімнатних рослин. Цей прилад дозволяє оцінити кількість вологи на певній глибині. Вилка індикатора приладу втикається в грунт на 2/3 довжини. Стрілка на датчику покаже «волого» або «сухо».

Правильний полив кімнатних рослин є запорукою активного зростання і цвітіння. Уважне вивчення і дотримання рекомендацій по догляду за певною культурою дозволять створити власну оранжерею в квартирі.

Як часто потрібен полив кімнатних рослин

Питанням про те, як правильно поливати квіти, що ростуть вдома, цікавиться більшість квітникарів-аматорів. Адже від того, наскільки якісно здійснюється полив кімнатних кольорів, залежить багато чого: їх зростання, розвиток, а у деяких примірників тривалість і пишність цвітіння. Полив обов'язково повинен бути регулярним, але в залежності від різновиду рослини регулярність ця сильно варіюється.

Як часто поливати домашні рослини

У зв'язку з тим, що факторів, що впливають на частоту і рясність зволоження, предостатньо, до кожної квітки необхідний індивідуальний підхід. Однак є загальні рекомендації, що підказують, як потрібно поливати домашні квіти:

 • матеріал, що використовується при виготовленні горщика. Представники одного виду, що ростуть в горщиках з глини і пластику, необхідно поливати по-різному. Для першого знадобиться більше вологи, ніж для другого, оскільки вода в ньому йде ще й через пористі стінки;
 • розмір горщика також грає роль. Очевидно, що великий вазон потребує більше води, ніж маленький;

Полив кімнатних кольорів

 • місце розташування куща. Полив кімнатних рослин, розташованих з південного боку, повинен здійснюватися інтенсивніше, особливо в теплий період;
 • температура повітря. Розташовані в теплому приміщенні рослинка, потрібно поливати частіше і інтенсивніше, ніж ті, що знаходяться в прохолоді. Дотримуючись цього правила, можна уникнути посушення ґрунту або загнивання корінців;
 • погода, від якої також залежить, як часто потрібно поливати кімнатні квіти. У спеку кількість води має бути збільшена і навпаки.

Важливо! У всьому необхідно знати міру. І в спеку не варто занадто інтенсивно поливати квітник, робити це потрібно тільки в міру необхідності. А найголовніше, потрібно орієнтуватися на вигляд і ботанічну групу кімнатної квітки.

Полив кімнатних рослин навесні, влітку, восени і взимку

Виділяється кілька основних періодів - активного зростання і вегетації (весна-осінь), період цвітіння (найчастіше влітку) і період спокою (зима). Догляд за кольорами в кожен з них повинен відрізнятися від попереднього, щоб вони дали пишну буйну зелень і яскраве цвітіння.

Як часто поливати кімнатні квіти взимку, зрозуміти не завжди просто. По-перше, у кожної квітки свої часові рамки цього періоду, у деяких він не настає зовсім. По-друге, умови кожному окремому виду необхідні індивідуальні. Від цих параметрів і залежить частота зрошення ґрунту.

Взимку світловий день скорочується, і багатьом рослинам необхідно для повноцінного відпочинку знизити також температуру повітря. Якщо вдалося зробити це, то полив повинен здійснюватися рідко, по мірі просихання грунту. Деякі види (наприклад, бегонія) взимку взагалі відпочивають від води. Але, якщо низьку температуру забезпечити не вдалося, то полив потрібно скоротити. Найчастіше він виробляється в 2-3 рази рідше, ніж влітку.

Кімнатні квіти в період спокою

До весни поступово рослини пробуджуються від зимового сну, переходять у нову фазу і їм варто забезпечити належний полив. Він стає частішим і інтенсивнішим. Літо, особливо спекотне - період найбільш рясного і частого зволоження ґрунту. До осені все знову поступово скорочується.

Важливо! Якщо літо видалося холодним і дощовим, старанності з кількістю води не варто, це може викликати загнивання коріння, особливо біля чутливих кольорів. Через це вони можуть загинути.

Коли поливати кімнатні квіти: час доби для поливу домашніх рослин

Ідеальним часом доби для поливу є ранок. Це відомо вже давно і доведено науково. Адже протягом дня волога встигає випаруватися, а полив ввечері призводить до зворотного результату. Надлишки рідини можуть накопичуватися біля коріння, що не призведе ні до чого доброго. Через підвищену сирість можуть розвиватися грибкові інфекції, а також підземна частина рослини перестане отримувати необхідний доступ кисню.

До відома! Сумно, але факт: від неправильного поливу гине більша кількість рослин, ніж від усіх інших факторів разом узятих.

Фактори, що впливають на режим поливу

Як правильно поливати домашні квіти, залежить від ряду факторів. Більша кількість вологи буде потрібна:

 • у фазі активного зростання і розвитку;
 • при знаходженні у вазоні великого обсягу або виконаному з натурального матеріалу;
 • якщо рослина володіє великим тонким листям;
 • при яскраво вираженій, хорошій, потужній кореневій системі;
 • при високій температурі повітря в теплу пору року;
 • при низькій вологості повітря;
 • при постійному провітрюванні приміщення.

Менш інтенсивний полив потрібно:

 • у горщиках, де грунт не відрізняється особливою пухкістю;
 • рослинам з товстим м'ясистим листям або без листя;
 • квіткам, які тільки недавно пересаджені з іншого горщика, слабким і болісним;
 • володарям короткого кореня;
 • у фазу уповільненого зростання або спокою;
 • за відсутності дренажного шару;
 • в умовах низької температури;
 • при високій вологості повітря.

Як правильно поливати квіти

Існують два основних способи поливу рослин - верхній і нижній. Вибирати той чи інший спосіб слід, орієнтуючись на різновид рослини і загальні рекомендації. У будь-якому випадку поливати квіти потрібно тільки водою кімнатної температури, холодна вода - стрес для них. Найкраще підійде дощова або тала вода, якщо такої немає, можна поливати відстійною водою з-під крана, але не кип'яченою, оскільки процес кип'ятіння вбиває всі необхідні мікроелементи.

Що краще - верхній або нижній полив

Верхній спосіб поливу є найпоширенішим і традиційним. При постійному поливі зверху ґрунт у горщику повністю і більш рівномірно просочується вологою, а рослина відчуває себе максимально комфортно. Варто пам'ятати, що поливати потрібно, рівномірно розподіляючи вологу по поверхні, інакше утворюються канавки, і можуть оголитися коріння. Найбільше таке зрошення люблять фіалки, суккуленти, кімнатне бананове дерево.

Полив кольорів зверху

Бувають випадки, коли не можна допустити, щоб волога потрапила на листя рослин, або якщо вони можуть випускати коріння за межі горщика. Для таких рослин оптимальний варіант - полив знизу. Вода наливається в піддон горщика, і волога вбирається самостійно в тій кількості, яку потрібно. Так потрібно поливати сенполії, солейролії, азалії, бегонії.

Важливо! Полив нижнім способом може викликати підйом всіх мінеральних речовин нагору і навіть утворення білого шару на поверхні грунту. У такому разі необхідно повернути баланс, використовуючи верхню подачу вологи.

Нижній полив кольорів

Обсяг рідини при поливі

Залежно від родової приналежності рослини йому необхідний певний режим поливу, згідно з яким і визначається обсяг необхідної рідини:

 • рясний. Проводиться відразу після того, як грунт у горщику просохла. Такий варіант потрібен практично всім тропічним кущам, рослинам з тонкими, довгими листами, великим екземплярам;
 • помірний. Проводиться не відразу, а по закінченні пари днів. Він потрібен кольорам з опушеним листям або стеблями (наприклад, фіалкам), товстим одревісним корінням (фікусам);
 • рідкісний полив підходить кактусам та іншим суккулентам. При ньому земляний ком може залишатися сухим до декількох тижнів.

Неправильний полив: ознаки та їх усунення

Якщо систематично порушувати правила поливу, необхідні для певної квітки, то можна отримати небажані наслідки, зокрема, його загибель.

Чи можна реанімувати пересушену кімнатну рослину

Якщо ґрунт пересох остаточно, він починає відмовлятися приймати вологу. Незалежно від кількості води, що наливається, змочується тільки верхня частина ґрунту. Це відбувається через те, що посушений ґрунт зменшується в розмірах, відстає від стін горщика, утворюючи щілини, в які волога стік "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND