Коли і як пересаджувати герань (пеларгонію)?

У цій статті ми будемо розглядати особливості пересадки пеларгонії, хоча багато садівників називають цю рослину геранню. Варто звернути увагу, що згідно з науковою літературою, пеларгонія і герань - це два види. Оскільки пеларгонія відноситься до Геранієвих, її часто називають геранню. Головна різниця між цими квітками полягає в тому, що герань - це садова рослина, а ось пеларгонія вважається вже кімнатним. У нашій статті ми використовуємо звичну назву цієї дивовижної квітки - герань.


Особливості

У радянські часи практично в кожному будинку підвіконня було прикрашено геранню. У багатьох збереглося в пам'яті те, що ця рослина нічим не примітна, але сьогоднішні сорти просто зачаровують красою і цікавими колірними рішеннями, візерунками на листях, пишною зеленню. З кожним роком кількість шанувальників тільки збільшується, тому варто розглянути детальніше, як пересадити кімнатну герань, а також відзначити тонкощі догляду за нею.


Герань - це невибаглива рослина, яка не потребує особливого догляду. Єдиною небезпекою для квітки виступає пересадка, адже якщо її зробити неправильно, то рослина навіть може загинути. Кімнатні квіти потребують пересадки з наступних причин:

 • рослина виростає, її коренева система не може вміститися в тісному горщику;
 • ґрунт втрачає поживні речовини, рослина потребує нового ґрунту для нормального зростання і розвитку.

Пересаджувати геранню в домашніх умовах потрібно 2-3 рази на рік. Але іноді бувають ситуації, коли рослина потребує позапланової пересадки. Правильно не зволікати з пересадкою в таких випадках:

 • коли горщик стає малим для рослини, при цьому зазвичай в отворах горщики видно коріння, також вони проглядаються поверх субстрату;
 • якщо герань отримує правильний догляд, але не росте, а також не цвіте, тут проблема може полягати в неправильно підібраному субстраті;
 • коли герань починає в'ядати, її листя жовтіє, а ґрунт не може повністю просохнути, причиною чого зазвичай буває гниль кореневої системи;
 • якщо потрібно восени рослину з відкритого ґрунту посадити в горщик для подальшого вирощування будинку.

Важливо! Слід дуже уважно ставитися до герані, оскільки вона досить болісно реагує на пересадку. Без причини до цієї процедури краще не звертатися.

Під час цвітіння рослини чіпати категорично забороняється. Варто дочекатися, щоб воно відцвіло, оскільки герань в цей час знесилена. В результаті з пересадкою вона, швидше за все, не зможе впоратися: бутони опадуть, листики забажають, і квітка може навіть загинути. Бувають випадки, коли пересадка є дуже потрібною, тоді можна застосовувати тільки метод перевалки. Всі дії слід проводити акуратно і дбайливо. Якщо пересадка здійснюється під час цвітіння, то спочатку слід зрізати кольори, тоді всі сили будуть йти виключно на розвиток коріння. Часто планову пересадку роблять навесні або влітку. У холодну пору року варто утриматися від такої маніпуляції, наприклад, у січні рослина потребує додаткового підживлення, щоб не втрачати свого привабливого зовнішнього вигляду, а пересадка часто стає поштовхом до його ув'ядіння.

Відповідні періоди

Якщо розглядати часові рамки, які підійдуть для пересадки герані, то варто відзначити кінець зими або початок весни. Багато садівників рекомендують планувати проведення цієї процедури з лютого по квітень. Саме в цей період квітка починає «прокидатися», тому даний час є кращим для такої операції, рослина добре впорається зі стресом. Багато садівників проводять пересадку герані навіть влітку. У цей час рослина менш схильна до стресу, зміна місця виростання сприймається не так болісно. При цьому важливо, щоб рослина не цвіла. При цвітінні процедуру варто відкласти, до тих пір, поки герань не відцвіте. Зазвичай в осінню пору року необхідно герань, що ростла у відкритому ґрунті, обов'язково пересадити в горщик, щоб перенести її на зиму в будинок. Така процедура є обов'язковою, рослина після неї відмінно себе почуває, якщо всі дії виконати правильно і акуратно.

Важливо! Зима - це заборона на пересадку герані. Зазвичай рослина гине, адже не має сил впоратися з такою різкою зміною.


Підготовка

Перед тим як переходити безпосередньо до самої процедури, варто звернути увагу на основні моменти підготовки.

Горщик

Вибір правильного розміру горщика є досить складним для новачків. Не варто купувати дуже великий горщик, адже рослині для нормального розвитку не потрібно багато ґрунту. Якщо квітка пересаджується вперше, то оптимальним вибором стане ємність 10-12 см у діаметрі. Наступна пересадка буде проводитися вже в інший горщик, при цьому його діаметр повинен бути на 2-3 см більше, ніж у попереднього. Якщо ємність буде занадто великого розміру для квітки, то з часом ґрунт перезволожиться, що призведе до гниття кореневої системи. Якщо розглядати різні матеріали, з яких виробляються горщики, то керамічні моделі більше підійдуть, ніж горщики з пластику. Багато садівників застосовують ємності з глини, адже цей матеріал відмінно виводить залишки вологи і солей, в результаті рослина добре росте і розвивається.

Ґрунт

Герань прекрасно себе почуває в різних ґрунтах. Можна використовувати як покупні субстрати для квітучих рослин, так і садову землю. Якщо потрібна земля для пересадки герані, можна зробити один з таких варіантів:

 • дернова земля, річковий пісок і перегний змішати в пропорціях 2: 1: 2;
 • пісок, торф і садову землю варто взяти в пропорції 1: 1: 1;
 • торф, пісок, листову і дернову землі варто використовувати в рівних частинах.

Перед пересадкою пеларгонії варто обов'язково простерилізувати землю, оскільки ця процедура дозволить очистити землю від можливих шкідників і захворювань.

Підготовка рослини

Особливих коштів, які дозволяють пом'якшити дію пересадки на рослину, немає. Головне - підібрати оптимальний час. Як вже говорилося вище, в зимовий час, а також у момент цвітіння пересадка для пеларгонії - табу. Спочатку за день до процедури необхідно провести сильний полив квітки, оскільки ґрунт повинен стати досить вологим, таким чином, дістати квітку з корінням буде набагато легше. Деякі садівники радять застосовувати стимулятори зростання, які забезпечать герані найшвидше відновлення після зміни «місця проживання».

Коли і як правильно пересадити герань в домашніх умовах

Навіщо пересаджувати

Пересадка (перевалка) компактних рослин здійснюється, коли квітку стало тісно в старому горщику. Про це свідчать корені, які починають вилазити із землі. Через розрослу кореневу систему пеларгонія відчуває брак поживних речовин, що знаходяться в ґрунті, що може в майбутньому призвести до її загибелі.

Крім цього пересадка повинна виконуватися в таких ситуаціях:


 • через необережність в ємність з квіткою було налито багато води. Висока вологість землі провокує гниття коріння;
 • незважаючи на повноцінний і виважений догляд (полив, підживлення) герань погано росте і не цвіте;
 • сталося оголення втечі знизу;
 • спостерігається зараження ґрунту паразитами і хвороботворними мікроорганізмами. В даному випадку перевалка носить профілактичний характер з метою попередження розвитку хвороби після лікування герані;
 • пошкодження горщика. Він може пошкодитися через фізичний вплив (падіння з підвіконня) або внаслідок тривалого впливу на нього сонячного світла;
 • виснаження ґрунту, яке не прибирається внесенням підживлень. Періодично в горщик потрібно додавати нової землі, щоб природним чином заповнювати її поживний склад і попередити появу комах-шкідників;
 • необхідність розмноження рослини поділом кореневища.

Як бачимо, для пересадки герані існує багато причин.

Відео «Пересадка герані»

З цього відео ви дізнаєтеся, як правильно пересаджувати герань.

Терміни пересадки

Зазвичай компактні рослини пересаджують навесні. Однак суворо визначеного часу для виконання даної процедури не існує. Тому, якщо є необхідність, перевалка може здійснюватися в будь-яку пору року. Але варто знати, що від сезону безпосередньо залежить швидкість приживання квітки в новому ґрунті.

Гірше і найдовше рослини адаптуються до нових умов у зимовий період. Пов'язано це з тим, що в холодний час у герані сповільнюються всі процеси. У літні місяці квітка практично весь час цвіте. У цей період не рекомендується чіпати пеларгонію, оскільки через стрес вона може припинити цвісти. Ось і виходить, що найкраще виконувати перевалку пізньої зими, навесні або восени. Зазначається, що найшвидша адаптація рослини до нового горщика і ґрунту спостерігається в лютому, березні та квітні.

Багато квітникарів у теплу пору року висаджують пеларгонію в саду. Зазвичай висадка у відкритий ґрунт виконується в травні. Під час такої перевалки можна розмножити рослину шляхом ділення кореневища. Восени ж виконується перенесення квітки з саду в будинок для зимівлі. Встигнути провести цю процедуру потрібно до початку похолодання і перших заморозків. Інакше герань підмерзне і навряд чи відійде в домашніх умовах.


Вибір ґрунту

Щоб мінімізувати для пеларгонії стрес, який вона отримає під час перенесення в новий горщик, потрібно правильно підібрати для неї поживний грунт. При виборі землі для цієї кімнатної рослини можна розглядати різні ґрунти. Найпростіший варіант - використовувати стандартну звичайну землю універсального призначення. Вона підходить для більшості рослин, що вирощуються в умовах квартири. До універсального ґрунту слід додати перліт і річковий пісок. Суміш повинна ретельно перемішатися.

Спеціальну землю для герані можна купити в будь-якому квітковому магазині. Дозволяється використовувати землю, призначену для бегонії. Також можна брати садову землю або зробити ґрунтом своїми руками. В останньому випадку необхідно пам'ятати, що земля повинна бути не тільки багатою різними поживними речовинами, але і пухкою. Також потрібно, щоб ґрунт мав легку консистенцію.

Ґрунтова суміш для вирощування пеларгонії в домашніх умовах повинна включати в себе такі компоненти:

 • дернова земля (2 частини);
 • перегной (2 частини);
 • річковий пісок (1 частина).

Також можна готувати ґрунтовну суміш з піску, перегну, торфу і дернової землі.

Розмір і матеріал горщика

Якщо перевалка буде здійснюватися через те, що герані просто стало тісно в старому горщику, потрібно відповідально підійти до вибору ємності. Від правильності цього вибору безпосередньо залежить інтенсивність росту і якість цвітіння пеларгонії. Перш за все, ємність повинна бути трохи більше попереднього горщика. Не варто вибирати занадто велику ємність, оскільки в ній квітка буде погано рости. Він сформує багато втечі, які перестануть цвісти, а почнуть витягуватися. У результаті замість красивоцвітучої рослини ви отримаєте куст, що розросся. Нова ємність в діаметрі повинна бути всього на пару сантиметрів більше старого.


Горщик може бути як пластиковим, так і глиняним. Пластик більш практичний в плані догляду, але він погіршує аерацію коріння. Глиняні ємності красивіші і краще підходять для рослин. Але з таких горщиків складніше витягувати квітки, оскільки коріння часто сильно прикріплюються до внутрішньої поверхні такої ємності.

Важливо, щоб на дні горщика були дренажні отвори, через які буде видалятися надлишок вологи в землі.

Інструкція з пересадки

Перевалка герані виконується за такою схемою:

 • підготовка нового горщика. На його дно вкладається дренаж: битий червоний цегла, керамзит, глиняні черепки, шматочки пінопласту тощо. Зверху дренажного шару насипається трохи ґрунтової суміші;
 • рослина поливається і акуратно витягується з ємності. У новий горщик пеларгонія переноситься разом із земляним комом;
 • далі поміщаємо квітку в підібраний горщик і засипає новим зволоженим грунтом, заповнюючи всі порожнечі ємності.

Перший раз пересаджену рослину можна поливати через 4 дні. Як бачимо, перевалка герані в домашніх умовах виконується без особливих складнощів. Головне, не зашкодити коріння і провести процедуру в оптимальні для цього терміни.

Як пересадити герань в домашніх умовах: покроковий опис і фото

 • 21 Серпня, 2019
 • Кімнатні рослини
 • Ксенія Степанищева

Вікна багатьох будинків прикрашає герань. Ця рослина вважається невибагливою. Але пересадка може йому нашкодити. Щоб цього не сталося, необхідно знати особливості цієї процедури. Як пересадити герань у домашніх умовах, розказано в статті.


Про герані

Привабливий вид герань знайшла завдяки роботі селекціонера з Англії Джорджа Традескана. З давніх часів люди знали про лікувальні властивості цієї квітки: мазь на основі соку герані усувала вші, а краплі в ніс лікували застуду. Навіть Петро I вилікував зрослий ніготь за допомогою рослини.

Квітникарі люблять герань за пишне цвітіння. Рослина нетребувано в догляді. Квітка відмінно очищає повітря через особливі речовини фітонцидів.

Особливості

За радянських часів майже в кожному будинку була герань. Багато хто вважає, що ця рослина непримітна, але сучасні сорти мають красиві квіти і пишну зелень. Тому кількість шанувальників поступово збільшується. Тому слід знати про нюанси пересадки герані і догляду в домашніх умовах за даною красунею.

Рослині не потрібен особливий догляд. Небезпекою вважається лише пересадка, оскільки якщо вона буде виконана неправильно, герань гине.

Коли потрібна процедура?

Пересадка герані в домашніх умовах здійснюється в таких випадках:

 1. Квітка зростає, а коренева система не поміщається в тісний горщик.
 2. Втрата ґрунтом поживних речовин, рослині потрібен новий ґрунт для нормального розвитку.

Пересадка в домашніх умовах королівської герані, а також інших сортів необхідна 2-3 рази на рік. Але бувають випадки, коли рослині потрібна позапланова зміна «місця проживання».

Не слід зволікати з пересадкою в таких ситуаціях:

 1. Коли горщик стає маленьким. Зазвичай в отворах помітні корені, які можуть переглядатися поверх субстрату.
 2. Якщо за рослиною правильно доглядають, але вона не росте і не зацвітає.
 3. Коли герань в'яне, листя жовтіє, а ґрунт не здатний просохнути. Причина може бути в гнилі кореневої системи.
 4. Якщо рослину потрібно пересадити восени з відкритого ґрунту в горщик.

Необхідно уважно ставитися до рослини, оскільки у неї болюча реакція на пересадку. Без причини процедуру краще не виконувати. При цвітінні рослину не можна пересаджувати. Необхідно почекати, поки герань відцвіте, інакше бутони опадуть, а листя стануть жовтим.

Бувають ситуації, коли пересадка необхідна, тоді можна використовувати спосіб перевалки. Процедуру потрібно здійснювати акуратно і дбайливо. Якщо пересадка виконувалася при цвітінні, спочатку потрібно зрізати кольори. У цьому випадку всі сили підуть на розвиток коріння.

Планова пересадка проводиться навесні або влітку. У холодний період потрібно утриматися від даної процедури. Наприклад, у січні рослині потрібно додаткове підживлення, щоб воно не втрачало оригінальний зовнішній вигляд.

Чи можна виконувати процедуру після покупки?

Робити цього не можна. Квітка вже пересаджувалася в розпліднику, потім вона, ймовірно, пережила кілька перевезень, перебування на перевалочних базах і складах. Потім він поступив у магазин і додому до покупця.

Квітуча герань отримала велику дозу стресу. Пересаджувати її відразу після придбання вважається величезною помилкою. Потрібен час спокою, за який рослина звикає до змінених умов.

Нерідко квіти, придбані в магазині, гинуть після завершення цвітіння. У цей час потрібно дбайливо до них ставитися, контролювати температуру і вологість, стежити за грунтом, щоб не допустити максимальних негативних зовнішніх впливів.

Відповідний час

Коли краще пересаджувати герань в домашніх умовах? Робити це краще в кінці зими - початку весни. Деякі садівники радять планувати процедуру з лютого по квітень. Квітка «прокидається», тому цей час вважається відповідним для даної процедури.

Деякі садівники здійснюють пересадку влітку. У цей період рослина менше піддається стресу, зміна місця не буде сприйнята болісно. Необхідно, щоб рослина не цвіла. Зазвичай восени герань пересаджують у горщик, якщо вона росла у відкритому ґрунті.

Взимку процедуру виконувати не варто. Зазвичай герань гине, оскільки рослина не матиме сил, щоб впоратися з різкою зміною.

Горщик

Як пересадити герань в домашніх умовах? Вибір відповідного горщика вважається складною процедурою для новачків. Не слід набувати сильно більшої ємності, оскільки рослині не потрібно багато ґрунту. Якщо квітку пересаджують уперше, то бажано вибрати горщик 10-12 см у діаметрі.

Наступну пересадку здійснюють в інший горщик - його діаметр повинен становити на 2-3 см більше. Якщо ємність буде сильно великого розміру, то поступово ґрунт перезволожується, а це веде до гниття кореневої системи.

Краще вибирати керамічні горщики, ніж пластикові. Багато квітникарів використовують глиняні ємності, оскільки цей матеріал чудово виводить залишки вологи і солей, тому рослина нормально росте і розвивається.

Ґрунт

Для пересадки герані в домашніх умовах навесні може використовуватися різний ґрунт. Підходять покупні субстрати для квітучих рослин і садова земля. Якщо потрібна земля для пересадки герані, підходить будь-який із зазначених варіантів:

 1. Дернову землю змішують з річковим піском, перегноєм (2:1:2).
 2. Пісок, торф, садова земля беруться у співвідношенні 1:1:1.
 3. Торф, пісок, листова і дернова земля застосовуються в однакових кількостях.

Перед пересадкою пеларгонії потрібно простерилізувати землю. Дана процедура дозволяє очистити землю від шкідників і захворювань.

Підготовка

Як пересаджувати герань в домашніх умовах? Спеціальних засобів для пом'якшення дії пересадки на рослину немає. Потрібно лише вибрати відповідний час. Як вже було згадано, взимку і при цвітінні пересаджувати рослину не можна.

За день до процедури слід полити квітку, оскільки ґрунт повинен бути вологим. У цьому випадку вийняти квітку з корінням з горщика буде простіше. Деякі квітникарі рекомендують використовувати стимулятори росту, що забезпечують швидке відновлення після зміни «місця проживання».

Нюанси процедури

 • нового горщика;
 • дренажу;
 • почвосмісся;
 • ножиць;
 • ножа з гострим лезом;
 • відстійної води.

Як пересаджувати герань в домашніх умовах? Опис процедури такий:

 1. На дно нової ємності кладеться дренаж, в якості якого може служити бита цегла або керамзит.
 2. Потім його присипають ґрунтом.
 3. Рослину слід витягнути зі старої ємності. Герань тримають за основу, перевертають, а потім тягнуть горщик на себе.
 4. Слід очистити коріння. Деякі можуть засохнути або мати підгнилі місця, тому їх усувають ножицями і ножем. Якщо пошкоджень коріння немає, то грудку не варто чіпати.
 5. Рослину ставлять у центрі горщика і присипають землею. Не потрібно виконувати утрамбовку ґрунту.
 6. Ґрунт потрібно полити водою.

Це все. Як бачите, пересаджувати герань в домашніх умовах не страшно. Якщо все виконано якісно, рослина відмінно приживеться, буде радувати своїм цвітінням.

Надворі

Хоч герань вважається кімнатною квіткою, в теплу пору вона росте в клумбі або в саду. Деякі квітникарі на літо висаджують рослини на грядку. Потрібно лише підібрати правильний момент. Температура повітря повинна бути високою, а вночі повинні бути відсутні заморозки. Найкраще вибирати кінець травня або початок червня.

У відкритий ґрунт як пересадити герань в домашніх умовах? Покроково ця процедура здійснюється таким чином:

 1. Потрібно підготувати місце: грунт скопують, глибина повинна становити близько 35 см.
 2. Потім необхідно створити ямку, діаметр якої дещо більший порівняно з діаметром земляної коми з корінням.
 3. Необхідно посипати дно ями спеціальним грунтом.
 4. Рослину ставлять по центру ями. Процедуру потрібно виконувати акуратно.
 5. Коріння засипається землею, ґрунт біля квітки добре поливається.

Це все нюанси. Пересадити герань в домашніх умовах на грядку зможе навіть початківець. Зазвичай герань залишають в саду до осені. Деякі різновиди можуть переносити зиму на грядках при забезпеченні відповідних умов. Але восени рослину бажано знову пересадити в горщик і встановити будинки на підвіконня.

Пересадка з вулиці в будинок

Як пересадити королівську герань в домашніх умовах з вулиці в будинок? Процедура здійснюється до холодів за такою інструкцією:

 1. Ґрунт біля рослини потрібно полити для насичення вологою.
 2. У ємність насипається дренаж, присипається грунтом.
 3. Герань слід викопати з грудкою коріння.
 4. Потрібно оглянути коріння, усуваючи зайву суху землю.
 5. Сухе і пошкоджене коріння усувається. Якщо коренева система стала потужною, то її можна підрізати.
 6. Рослину розміщують по центру горщика і засипають ґрунтом. Від верху горщика потрібно залишити 1 см.
 7. Рослину поливають помірно.

Якщо дотримуватися всіх принципів, проблем з тим, щоб пересадити герань в домашніх умовах, не виникне. Рослина добре прийметься. Процедуру необхідно здійснювати акуратно.

Після цього пеларгонії потрібен ретельний догляд, так як даний процес викликає стрес. Якщо зазвичай рослина розміщена на підвіконні з південної або південно-східної частини, і на неї потрапляють сонячні промені, то після посадки це місце розташування бажано не вибирати.

Рекомендується вибрати затінену частину хоча б на 1 тиждень, а після цього рослину можна поставити на звичний підвіконня. Необхідний помірний полив, оскільки ґрунт не повинен пересихати. Хоч герані подобається посушливий клімат, поливати її слід регулярно. Але від великої кількості води квітка в'яне. Пеларгонію не можна обприскувати.

Після пересадки потрібно на 2-3 місяці виключити підгодовування. У новому ґрунті вже є всі компоненти для зростання і розвитку пеларгонії. Потім підживлення вноситься раз на місяць. Підходять універсальні та спеціальні засоби.

При першому підживленні потрібно зменшити кількість добрив в 2 рази від обсягу, зазначеного в інструкції. Решта підживлень здійснюють за рекомендаціями виробника.

Труднощі при пересадці

Під час цієї процедури герань піддається небезпекам. Якщо поливати рослину не по краю горщика, то коренева система може гнити. Розпушування ґрунту в ємності слід здійснювати акуратно, щоб не торкнутися коріння. У перший тиждень після пересадки слід захищати квітку від прямих променів сонця.

Нерідко після цієї процедури листя стають жовтими. Це реакція на стрес. Жовте листя лише видаляють з втечі. За геранню потрібен правильний догляд. Якщо доглядати за квіткою, то через 2-3 тижні все нормалізується.

Правила вирощування

Складнощів у відході не повинно бути. Але потрібно дотримуватися вимог до умов росту і цвітіння. Герань є посухолюбивою рослиною, оскільки вона родом "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND