Кодіеум: як виглядає, види і догляд

Всім квітникарям знайома така рослина, як кротон, але мало хто знає: насправді те, що ми давно звикли вважати кротоном - це кодіеум. Зупинимося детальніше на особливостях цієї незвичайної квітки, її відмінних характеристиках і умовах, в яких вона буде повноцінно рости, розвиватися і радувати своїх власників довгі роки.


Опис

Кодіеум являє собою високу декоративно-листяну рослину, що відноситься до сімейству молочайних. У народі воно більше відоме під назвою «домашній дубок». Використання цієї культури в домашньому озелененні пояснюється незвичайним видом неймовірно красивого листя - вони, як правило, виглядають дуже строкатими і мають фігурну форму.


Одомашнені сорти походять від своїх дикорослих «предків», які всюди мешкають у тропічних лісах Індонезії, Океанії, Індії та Австралії. Втім, ареал живої культури в природі набагато ширший. У наші дні окремі різновиди кодієуму можна зустріти в багатьох інших куточках земної кулі. Наприклад, драконовий кодієум живе в Америці, а слабкий - віддає перевагу азіатським країнам.

Таким чином, можна сміливо стверджувати, що прабатьки кодієумів розкидані по всій планеті в тих широтах, де природно-кліматичні умови стають комфортними для їх повноцінного зростання і розвитку.

У дикій природі кодієум представлений високорослими деревами і чагарниками, а також трав'янистими рослинами, зовні вони можуть здаватися трохи сивими - це пояснюється тим, що листові пластини і стебли вкриті волосинами або невеликими чешуйками.

Аркуші досить великі, цільні, відмінною рисою вважається унікальне строкате забарвлення - вони бувають не тільки зеленими, але і салатовими, а також червоними, жовтими, сріблястими і навіть блакитними. Крім цього, поверхня зазвичай має безліч всіляких плям, штрихів і клякс по всій поверхні, а також виражені текстурні жилки.

Кодіеум вважається досить вибагливою рослиною, тому його вміст вимагає від кольорівода створення максимально комфортних умов проживання. Потрібно мати на увазі, що, як і інші молочайні, ця квітка містить чумацький сік, який досить отруйний - при контакті зі шкірою і слизовими він може викликати роздратування, а також пронос і блювоту, аж до набряку Квінке.

Всі роботи з догляду за кодієумом слід виконувати тільки в рукавичках, а після роботи ретельно мити руки і всі використовувані інструменти.


Відмінність від кротона

Тепер зупинимося докладніше на тому, чому кодіеум і кротон так часто плутають один з одним, які подібності і відмінності двох цих рослин.

Основна відмінність кодієуму від кротону полягає в тому, що перший швидше відноситься до декоративно-листяних культур, а другий - до дикорослих. Слід розуміти, що кодієум - одомашнений родич кротону. На сьогоднішній день він представлений виключно кімнатними культурами, які можуть без будь-яких проблем рости і розвиватися на підвіконнях. Кротон, незважаючи на схожість ботанічних характеристик, найчастіше зустрічається в природному середовищі проживання.

Хоча обидві рослини належать до одного сімейству молочайні, вони мають певні відмінності - так, кротони можуть бути представлені і деревами, і чагарниками, в той час як кодіеуми - це виключно кущі.

І ще одна відмінність полягає в тому, що кодієум виконує лише декоративні функції в інтер'єрі і служить для прикрашання приміщення, тоді як кротони можуть використовуватися в деяких інших напрямках. Наприклад, деякі сорти використовуються в медицині, парфумерії, виготовленні тютюнових сумішей і лікерів.

Очевидно, що кротон і кодіеум - це два абсолютно різних представника флори, які деякі квітникарі помилково ототожнюють між собою.

Види і популярні сорти

На сьогоднішній день в якості домашньої рослини в основному вирощують тільки один різновид - кодіеум варієгатум, а також його численні підвиди і всілякі гібридні сорти, але вони являють собою настільки багате розмаїття яскравих фарб і форм, що необхідності в інших сортах просто не виникає.

Зупинимося на тих культурах, які відносять до найпопулярніших у кімнатному озелененні видів кодієуму.


 • Вузьколистий - відрізняється подовженими до 20 см і при цьому вузькими (до 1 см) листям яскравого зеленого кольору. По зовнішній стороні листа розкидані золотисто-жовті крапинки і штрихи.

Квітка кодієум: відхід у домашніх умовах

Кодіеум (кодіум) є унікальною високорослою трав'янистою рослиною, що бере своє коріння на деяких островах Південно-Східної Азії, і в тропічних країнах, таких як Малайзія, Австралія, і Східна Індія. Рід цього вічнозеленого чагарнику з сімейства Молочайних налічує близько 17 видів квітів, з яких в якості кімнатної рослини найбільш пристосований Кодіеум Пестрий.

У диких умовах цей гігант досягає у висоту декількох метрів, а при домашньому правильному догляді може витягнутися до 70 сантиметрів ввись.

Незважаючи на популярну думку, що ця рослина є дуже вимогливою і примхливою, при належному її вирощуванні вона не принесе багато клопоту. Важливо пам'ятати, що для повноцінного життя йому необхідна певна вологість, своєчасний полив, видалення з листя пилу, правильне підживлення землі, і повна відсутність протягів, які можуть його погубити.

Загальні характеристики

Через велику кількість різноманітних сортів цієї рослини, зовнішній вигляд Кодіеума може приймати різні форми. Листя його можуть бути витими, у вигляді лопатей, овальними, з гострим або затупленим кінцем.

Колірна гамма також різноманітна, починається від зелених і оливкових відтінків, і закінчується бардовими і насиченими коричневими кольорами. При цьому безліч відтінків може бути присутнім в межах однієї квітки, завдяки чому він і стає прекрасним яскравим доповненням домашнього інтер'єру.


Умови вирощування Кодіеума вдома єдині для всіх видів. Квітці необхідні:

 • яскраве, але без прямих променів Сонця, освітлення;
 • якісний полив (рясно в спекотну пору року, і помірно - в холодну);
 • достатня вологість (не менше двох разів на тиждень квітку необхідно мити, і щодня потрібно обприскувати водою);
 • комфортна температура, що опускається не менше 18 градусів за Цельсієм;
 • своєчасні весняна пересадка, і якісно вироблене розмноження.

Основні види

Кодіеум Строкатий (варієгатний)

Свою назву квітка отримала завдяки забарвленню листя, довжиною близько 30 сантиметрів, що розкинулися рівномірно по стовбуру рослини, і прикрашених яскравими зеленими і червоними прожилками. Для наочності, після опису кожного виду представлено фото квітки.

Кодіеум Маммі

Цей вид відрізняється своїм вузьким витягнутим листям, злегка закрученим по спіралі. Колір у них яскраво-червоний, бордовий, із зеленими, жовтими і коричневими прожилками.

Кодіеум Дізраелі

Рослина Кодіеум відрізняється красою забарвлення свого густого м'ясистого листя. Верхівка його яскраво зелена, а знизу колірна гама плавно переходить у червоні відтінки. Форма самого листя стандартна - продовжувата, із заокругленим закінченням.

Кодіеум Мікс

Цей різновид має невелике строкате загострене листя, довжиною не більше 20 сантиметрів (у рідкісних випадках листя більш розширені, і доростають до 30 см). Окрас їх різноманітний, і включає в себе зелений, жовтий, рожевий, червоний, і коричневий відтінки, найчастіше присутні одночасно на одній рослині.


Кодіеум Тамара

Цей сорт був виведений в Англії і присвячений прекрасній дівчині, в яку був закоханий імператор. Листя цієї рослини подовжені і хвилясті по краях, загострені на кінці. Відрізняються унікальним білим кольором із зеленими вкрапленнями і прожилками. У рідкісних випадках також у цьому сорті трапляються рожеві та жовті відтінки. Тамара цвіте тільки в диких умовах.

Правила домашнього догляду

Важливим моментом є те, що ця рослина має унікальну особливість - вона часто скидає листя при зміні місця проживання. Таким чином, у разі купівлі його в магазині, не виключена можливість опадання всіх листя Кодіеума. Поступово квітка відновить свій початковий вигляд, і знайде силу, адаптувавшись на новому для себе місці.

Освітлення

Головною вимогою цієї рослини до світла є відсутність прямих сонячних променів, від яких у нього на листях можуть проявитися опіки. Щоб правильно доглядати за Кодіеумом, йому необхідно створити комфортні умови, де світло буде яскраве, але при цьому розсіяне.

Найвдалішим розташуванням для нього є підвіконня вікон, що виходять на східний і західний бік світла. При розміщенні його на півдні, доведеться встановлювати додаткові ширми для тіні. А якщо поставити квітку на вікно, що виходить на північ, то потрібно допоміжне освітлення, без якого рослина почне витягуватися в довжину, і тьмяніти.

Вологість і полив

Особливо важливо для Кодіума постійне підтримання поміркованої вологості. Не можна допускати пересихання землі, і застою в ній води. Як тільки верхній шар ґрунту підсох, квітку слід полити м'якою, кімнатної температури, відстійною водою.


Достатня вологість кімнатного повітря не менш важлива для цієї рослини. Щоб квітка відчувала себе комфортно, вона повинна становити не менше 70%.

Квітка Кодієум любить воду, тому її потрібно щодня обприскувати, кілька разів на тиждень протирати від пилу, або промивати водою, а також ополаскувати під душем мінімум 1 раз на місяць.

ПОРАДА! Для підтримки необхідної вологості в горщику, можна використовувати мох, який не дасть ґрунту засохнути, і буде сприятливо впливати на зростання рослини.

Температурний режим

Кодіеум - рослина тропічна, тому не любить низьких температур і протягів. Не варто його виносити на балкон та інші місця, що продуваються. Для провітрювання приміщення краще перенести Кодіеум на деякий час в іншу кімнату, щоб не заподіяти йому шкоди.

У навколишньому середовищі для квітки слід цілий рік підтримувати помірну температуру, не допускати опускання нижче 18 ° C, і намагатися не сильно перевищувати 22 ° C. Квітка без шкоди для себе витримає деяке перевищення температурного режиму на кілька градусів, але не зазнає сильного холоду.

Пересадка

Перша дія, яку необхідно зробити після покупки квітки в магазині - пересадити її в більш просторий горщик, очистивши при цьому ретельно коріння. Для Кодієума необхідно вибрати просторий горщик, що перевищує за розміром розмах його кореневої системи, але при цьому не сильно великий, щоб мінеральні речовини із землі повністю всмоктувалися на користь рослині. На дні вкладається дренаж, що засипається слабокислим грунтом з гумусом (домогтися потрібного складу допоможе змішання в рівних частках піску, перегну, торфу, листової і дернової землі, і, по можливості, деревного вугілля).

У перші кілька років свого життя рослина вимагає щорічної пересадки. Робиться це у весняний період. Пізніше, коли квітка розростеться і зміцніє, можна буде пересаджувати її не частіше одного разу на два або три роки.

Розмноження

Для розмноження Кодіеума використовують два методи. Насіннєвий є найбільш рідкісним, оскільки вимагає великих витрат часу і сил на вирощування. Більш простим і популярним способом є черенкування. Воно можливе цілий рік, але найбільш наявним часом для цього процесу вважається період з січня по квітень.

Перед зрізанням черенків необхідно підготувати порошок з деревного вугілля. Після зрізу черенків з верхівок втечі, їх необхідно промити, оскільки на пошкодженому місці виступить сік. Далі місце зрізу обробляється раніше приготованим порошком.

Черенки садять у таку ж суміш, що й описана вище. Коріння будуть розростатися протягом одного або півтора місяців. У цей період необхідно добре стежити за температурним режимом (24 ° C), ґрунт тримати вологим, і щодня збризкувати череня водою.

Після вкорінення, квітка разом із землею на коріннях пересідає в більш просторий горщик, діаметром близько 8 сантиметрів. Пізніше, коли квітка вже стане тісно, її можна пересадити в більш простору ємність.

ВАЖЛИВО! Сік цієї квітки є отруйним, і може викликати неприємні наслідки для людського організму, аж до блювоти і діареї. У зв'язку з цим потрібно дотримуватися обережності, і використовувати захисні рукавички при роботі з Кодіеумом.

Добриво

Протягом року Кодіеум необхідно періодично підгодовувати. У цих цілях можна використовувати як препарати органічні, так і мінерального походження. Взимку це необхідно робити в більш щадному режимі - слабким розчином, не частіше разу на місяць. В інші пори року варто удобрювати ґрунт раз на тиждень.

Цвітіння

У домашніх умовах Кодіеум рідко зацвітає. Якщо ж це трапляється, то тільки влітку. Суцвіття його не можна назвати красивими і ефектними, оскільки вони являють собою скупчення дрібних білих кульок.

Проблеми при неправильному вирощуванні

При порушенні комфортних для квітки умов, в яких вона живе, можуть виникнути певні труднощі:

 • виставивши Кодіум на пряме сонячне світло, можна спалити його листя, через що він почне хворіти;
 • при неправильному виборі місця розташування квітки, де недостатньо світла, він почне витягуватися в довжину і тьмяніти, втратить яскравість свого тропічного забарвлення;
 • брак вологи викличе засихання листя;
 • слабка вологість повітря може призвести до опадання листя, і появи шкідливих комах;
 • скупчення пилу на кроні може викликати хвороби рослини;
 • знижена температура призводить до опадіння листя Кодіеума.

Захворювання і шкідники

Неправильний догляд за рослиною може призвести до сумних наслідків. Кодіум схильний до нападу паразитів-кліщів, причиною чого стає зайво посушливе повітря. Симптомами захворювання є поява білих плям на листях, які з часом починають опадати. Впоратися з цим паразитом допоможе ряд дій:

 • збільшення вологості в приміщенні до необхідної норми;
 • промивання листя водою, і спеціально приготованим розчином з мила і тютюну;
 • обробка листя спеціалізованими засобами («Дерріс», «Фітоверм», «Фуфан»).

Поразка щитівкою - також неприємний наслідок неправильного догляду за рослиною. Проявляється воно в появі коричневатих бляшок на листях, які починають сохнути і відвалюватися. Впоратися в цьому випадку допоможе також обтирання розчином з тютюну, мила і гасу, промивання водою, та обробка засобом «Актелліка».

Правильний догляд за квіткою Кодіеума дозволить насолоджуватися його тропічними яскравими забарвленнями листя цілий рік. А при комфортних для нього умовах проживання, він не доставить багато клопоту за своїм утриманням.

Кодіеум: догляд у домашніх умовах і способи розмноження

Кодіеум - вічнозелена рослина родом зі Східної Індії. Його строкате листя цікавої форми прикрашає багато квартирних квітників. Але квітникарі часто називають цю рослину кротоном, що є помилкою. Розібратися детальніше, що це за рослина - кодіум, можна, якщо вивчити особливості догляду за квіткою в домашніх умовах.

Поширені види

Кодіеум відноситься до сімейства Молочайних рослин. Він включає 17 різновидів, які в природі мають різну висоту, форму і колір листя. Деякі сорти успішно вирощуються в домашніх квітниках, але за умови точного дотримання рекомендацій щодо змісту.

Цю квітку можна побачити в багатьох квартирах або офісах

Зверніть увагу: домогтися цвітіння цієї рослини в квартирі або офісі дуже складно - для цього важливо дотримати ідеальні умови. Найчастіше кодієум набувається заради декоративних властивостей його листя.

У цієї квітки щільне шкіряне листя. Вони бувають різної форми (широкої овальної, лопатої, продовгуватої) і кольору, кожен має свій унікальний малюнок. На листях зазвичай поєднуються два відтінки - зелені і бордові.

Опис відомих видів кодіеуму:

 • Кодіеум мамі - це пишний кущик з довготривалим листям, хвилястим по краях. Кожен аркуш злегка перекручується вздовж центральної оселі, тим самим створюючи незвичайну форму всій рослині. Забарвлення квітки яскраве, зазвичай на листях поєднуються темно-зелений і яскраво-червоний відтінки, до них додаються рожеві плями і жовті прожилки;
 • Кодіеум мікс - найпопулярніший вид квітки для вирощування будинку. Має велику кількість підвидів, з яких можна виділити варігатум. Листя цієї рослини мають продовжену загострену форму, довжина їх може досягати 20-30 см. Кустик має строкате забарвлення, що поєднує темно-бордове листя з яскравими зеленими або жовтуватими прожилками;

Листя тамари нагадують пір "я екзотичного птаха

 • Кодіеум санні стар - має ланцетне, загострене за формою листя. Вони пофарбовані у світлий зелений колір, але верхівки і прожилки мають яскраво-жовте забарвлення. За зовнішнім виглядом нагадує сорт голд. Молоді листочки плямисті жовто-зелені. Старі рослини цього виду мають червоні і бордові вкраплення і прожилки;
 • Кодіеум криспаму - добре культивується різновид. Вузькі листя також пофарбовані в строкаті тони, при цьому мають форму, що закручується. Цю квітку часто називають «кучерявою» через таку особливість;
 • Кодіеум тамара - листя біля квітки світло-зеленого відтінку з темними прожилками і вкрапленнями, іноді мають жовтуваті плями. Форма - подовжена, з хвилястими краями і загостреним кінцем. Назву цей сорт отримав на честь англійки Тамари, яка підкорила серце азійського імператора.

У домашніх умовах вирощується тільки кодіеум строкатий. Цей вид має багато сортів і підвидів, так що вибрати відповідний варіант для квартири або офісу не складе труднощів.

Цікавий факт: кодіеум і кротон - різні види одного сімейства. Їх часто плутають через схожість листя. Якщо кодієум вирощується в декоративних цілях, то кротон - часто в медичних і побутових.

Особливості відходу

Незважаючи на відмінності сортів, кольори кодіеуми варіегатуми мікс в будь-якому випадку вимагають однакових умов вирощування і змісту. Це спрощує завдання для квітникарів, які збираються завести рослину на своєму підвіконні, оскільки не потрібно ретельно вивчати приналежність купленої рослини до того чи іншого сорту.

Освітлення

Від інтенсивності освітлення залежить насиченість забарвлення листя кодієуму. Розміщувати його найкраще на південному вікні. Прямі сонячні промені не зашкодять рослині, але важливо не допускати зіткнення його листя з нагрітим склом.

У зимовий час рослині може знадобитися штучне збільшення світлового дня за допомогою спеціальних фітоламп. При нестачі світла листя квітки витягуються, бліднуть і опадають.

Вологість повітря

Кодіум - квітка примхлива. Він любить насичене вологою повітря і чутливо реагує на підвищення температури в приміщенні. Саме тому в спекотну пору року і взимку при включенні системи опалення потрібно часто обприскувати листя квітки, влаштовувати йому теплий душ.

Полив.

Уважно варто ставитися і до режиму поливу. Занадто сухий ґрунт або застій води призведе до загибелі квітки.

Поливати кодієум потрібно м'якою теплою водою (на пару градусів вище температури повітря в приміщенні) у міру просихання субстрату. Земля повинна бути вологою, але не мокрою.

Можна використовувати дощову воду влітку і розтоплений сніг взимку. Жорстка вода призведе до появи плям на листях, їх засихання. Холодна вода може призвести до підгнивання коренів рослини.

Ґрунт

Для вирощування і догляду за кодіеумом підійде готова суміш для декоративних листяних рослин. Щоб приготувати суміш самостійно, потрібно взяти в рівних частинах листову і дернову землі, торф і великий пісок.

Ґрунт для цієї квітки повинен добре пропускати воду, і в деяких випадках можна використовувати як дренаж перліт або вермікуліт.

Добрива

Як добриво добре підійдуть стандартні підживлення для листяних декоративних рослин. Використовувати їх потрібно в період активного зростання кодіеуму, пару разів на 7 днів.

У період спокою, тобто взимку, використовувати підживлення не потрібно.

Кодіеум, відхід в домашніх умовах за яким не такий простий, буде радувати строкатим забарвленням цілий рік. Заради такого пишного озеленення варто постаратися дотримуватися режимів освітлення і поливу.

Порада: у зимову пору року, коли в квартирах і будинках вмикається опалення, повітря в приміщеннях стає сухим. Фахівці радять придбати автоматичний зволожувач повітря - він піде на користь не тільки кімнатним рослинам, а й мешканцям квартири.

Такі рослини допоможуть надати яскравих фарб сучасному монохромному інтер'єру

Способи розмноження

Багато квітникарів мріють придбати в свій міні-сад кодіеум. Розмноження цієї квітки відбувається двома способами - насіннєвим і вегетативним.

За допомогою насіння виростити рослину практично неможливо. Це пов'язано з тим, що в домашніх умовах кодіеум плодоносить вкрай рідко, а в магазині насіння цієї квітки знайти дуже важко. До того ж, процес вирощування з нуля буде дуже довгим і трудомістким.

Оскільки розмножується квітка кодієум насінням дуже повільно, квітникарі використовують стеблевий і листовий спосіб черенкування.

Чоренкування

Розмноження черенками найкраще проводити навесні, починаючи з квітня. Але досвідчені квітникарі при належному догляді можуть провести черенкування в будь-яку пору року.

Процес відбувається так:

 1. З верхівки рослини обрізається череня довгою 10-15 см;
 2. Відрізок промивається під проточною водою з метою змити чумацький сік стебля;
 3. Після промивання череня просушується 2-3 години природним шляхом;
 4. Для укорінення відрізка його поміщають у теплу воду;
 5. У воду додається вугілля або аптечна синька - це допоможе уникнути загнивання корінців;
 6. Рослину потрібно помістити в тепличку (зі скла або поліетилену), ближче до сонячного світла, але без попадання прямих променів;
 7. Через 2-3 тижні коріння відросте на пару сантиметрів, і відросток можна висаджувати в горщик.

Щоб прискорити процес утворення коренів на чореньках, їх нижню частину можна обробити спеціальним засобом - гетероауксином або фітогормонами.

Укорінення черенків поетапно

Розмноження за допомогою листя

Ще один спосіб черенкування - за допомогою листя. Важливо, щоб разом з листом зрізалася частина втечі з ниркою.

Процес розмноження листям:

 1. Лист з частиною втечі розрізається навпіл;
 2. Кожну частину заглиблюють на 2-3 см в грунт;
 3. Створюється тепличка (найпростіший спосіб - надіти на горщик целофановий пакет);
 4. Кожен день відросток обприскується, провітрюється;
 5. Через 2-3 місяці черенки дадуть коріння, і їх можна розсадити в різні ємності.

Як тільки у відрізку з'являються нові листочки, їх можна пересаджувати. Зростання нових втечі і л "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND