Формування крони каучуконосного фікусу. Правила обрізання

Популярні матеріали


Today’s:

Формування крони каучуконосного фікусу. Правила обрізання

Проводять обрізку на початку весни, перед тим, як рослина вступить в період активного зростання. Оптимальний часовий період для обрізки фікусу починається з весняного рівнодення, коли світловий день починає поступово подовжуватися: після обрізки фікус йде в ріст, пробуджуються його пазушні нирки, які дають бічні втечі. Однак не можна в один часовий проміжок проводити і обрізку, і пересадку фікусу: з дня обрізки до дня пересадки (або навпаки) має пройти не менше двох тижнів.


Правила обрізання

Особливість каучуконосного фікусу в тому, що він буде рости вгору, поки не впреться в стелю: в природних умовах ця рослина здатна досягати у висоту 50 м. Однак першу обрізку цього виду здійснюють не раніше, ніж він досягне 70 см. Якщо ви вважаєте, що фікус досяг потрібної висоти, обріжте його точку росту - верхівку основної втечі. А щоб вкоротити рослину, що швидко виросла, обріжте її на потрібній висоті, але так, щоб зріз проходив на кілька сантиметрів вище листа. Промокніть рану мокрою тканиною, щоб зупинити закінчення чумацького соку. Через час на фікусі з'являться бічні втечі. При необхідності їх прищипують, щоб вийшло деревце з пишною кроною.

Прищипувати рослину потрібно не голими руками, а гостро наточеним стерильним інструментом. Знезаражують інструменти медичним спиртом.

Верхівку стовбура зрізають навискось, а бічні втечі відокремлюють прямими зрізами. Тонкі гілки можна обрізати ножицями, які попередньо теж протирають медичним спиртом.

Якщо вам потрібно направити зростання втечі в інший бік, зробіть це за допомогою дроту: молоді гілки фікусу легко змінюють напрямок.

Фікус каучуконосний, як змусити гілитися. Інструкція з прищипування

Як прищипувати фікус і як навчитися робити це правильно? Щоб фікус каучуконосний дав бічні гілки, приступайте до процедури щеплення, коли квітка трохи підросте. Підготовчі моменти також мають величезне значення. Наприклад, обов'язково продезінфікуйте ніж, яким збираєтеся вкоротити гілки. При бажанні використовуйте спирт або ж перекис водню. Чим гостріше буде ніж, тим легше обрізати гілки, а у кімнатного фікусу вони, як правило, товсті. Який би спосіб обрізки ви не вважали за краще, звертати увагу в першу чергу потрібно на стан рослини.


Припустимо, вам подобається висота фікусу, проте його верхня втеча зросла занадто тонкою. У такому випадку візьміть ніж і зробіть прямий надріз, просто прибираючи незміцнілу втечу. Але перший спосіб ефективний у тому випадку, якщо ми маємо справу з молодою кімнатною рослиною. Коли аналогічну процедуру потрібно провести зі зрілою домашньою квіткою, варто вдатися до дещо іншої методики. Всі необхідні кроки виконуйте поетапно, і результат виявиться більш ніж задовільним. З чого ж конкретно складається процес формування крони у дорослого фікусу:

 • для початку визначте для себе, яка точка на стеблі, на вашу думку, повинна стати верхньою. Після цього зробіть надріз на відстані 8 см від аркуша. Бажано, щоб він був косим, і верхня його точка знаходилася безпосередньо над ниркою;
 • для правильної прищипки фікусової рослини необхідно взяти невелику ганчірку, змочити її у воді і акуратно протерти стовбур від молочка, яке розтікається по стеблях після обрізки. Ні в якому разі не віджимайте її і не використовуйте знову - матерію потрібно неодмінно викинути. Деякі квітникарі вважають, що місця зрізів рекомендується змащувати зробленими складами, проте звичайної води насправді буде достатньо. З її допомогою ви зупините подальше виділення рослинного соку, а рани фікусу незабаром затягнуться;
 • що робити, щоб вийшло прищипування фікусу, а бічні втечі набули нової форми? Дуже важливо після закінчення процедури забезпечити належний догляд за рослиною. Якщо всі етапи будуть виконані вами правильно, з настанням наступної весни прищипку можна продовжити. Цього разу ви дасте стимул для зростання бічних втечі.

Як змусити фікус дати бічні втечі. Загальні відомості про каучуконосний фікус і необхідність обрізки

Фікус каучуконосний родом з тропічних лісів Індії та Індонезії. Належить до сімейству Тутових. У природному середовищі проживання - це вічнозелене дерево, що досягає 40 м у висоту. Листя біля дерева овальні, подовженої форми, кінці загострені. Поверхня листя блискуча, покрита шкіряною, забарвлення насичено-зелене. Листя виростає до 30 см у довжину і кріпиться до стовбура довгим черешком.

У місці прикріплення листка утворюються невеликі круглі плоди зеленого кольору. Молоде листя має коричневий колір з рожеватим відтінком, а з віком воно стає темно-зеленим. Цей вид фікусу відомий тим, що з нього видобувають каучук, який використовують у будівництві та промисловості. В Індії дерево використовується для створення висячих мостів.

До найбільш відомих декоративних сортів відносять Decora, молоде листя якого володіє бронзовим відтінком, і Doescheri - з строкатим забарвленням листя.

У кімнатних умовах дерево сягає кількох метрів у висоту. При знаходженні в хороших умовах з високою вологістю від стовбура починають відростати повітряні корені, які з часом спускаються до землі, проростають і утворюють додаткові стовбури. У домашніх умовах фікус не колір, а в теплицях можлива поява кольорів тільки у зрілих і старих екземплярів.

На квітці є два типи нирок, з яких виростають нові втечі, - верхівки і бічні. Верхівкове зростання здійснюється за рахунок формування нового листя з верхівки рослини. Боковий - за рахунок формування нових листів з місця прикріплення листя до стебля. У даного виду верхівка значно переважає над боковим, що призводить до стрімкого зростання квітки у висоту і витрачання всіх сил на цей процес.

В результаті цього бічне зростання здійснюється дуже повільно, і рослина має недостатню кількість листя. Обрізка сприяє перерозподілу сил і зростанню боковим способом, завдяки чому вдається отримати красиву форму фікусу.


Як фікус зробити пишним. Як правильно обрізати фікус?

Обрізка фікусу може проводитися в двох напрямках: оздоровлення рослини та надання їй більшої декоративності. Оздоровчу обрізку проводять для того, щоб:

 • омолодити рослину;
 • запобігти його облисінню;
 • видалити хворі втечі.

Декоративна обрізка вирішує такі завдання:

 • сформувати крону;
 • змусити фікус ветвитися в потрібному місці;
 • позбутися сухих втечі, які псують вид рослини;
 • направити зростання гілок у потрібний бік.

Для обрізки фікусу знадобляться такі інструменти і матеріали:

 • ножиці або ніж;
 • секатор;
 • гумові рукавички;
 • тканинні серветки;
 • медичний спирт;
 • деревне вугілля.

Основні рекомендації з обрізки, що стосуються будь-яких видів фікусу:

 1. Проводити декоративну процедуру можна тільки навесні, найкраще - в першій її половині.
 2. Оздоровчу можна провести в будь-яку пору року, якщо це необхідно.
 3. Не можна одночасно здійснювати дві операції, що сильно травмують рослину. Наприклад, обрізку і пересаджування. Між подібними діями має пройти не менше двох тижнів.
 4. Перед початком роботи необхідно продезінфікувати всі інструменти за допомогою спирту.
 5. Головний стовбур рослини можна обрізати тільки раз на рік, не більш ніж на 30 см.
 6. Зріз втечі проводиться над ниркою.
 7. Молоді гілочки обрізають строго горизонтально, дорослі - наискосок.
 8. Після обрізки квітка потребує добрива.
 9. Після обрізки на втечі має залишитися не менше 5 аркушів.
 10. Місце кожного зрізу необхідно тут же протирати вологою серветкою і присипати вугіллям.
 11. Не можна чіпати хворі та ослаблені рослини.
 12. Не можна допускати утворення пеньків. З ними рослина почне виглядати негарно. Крім того, саме на пеньках накопичуються бактерії та суперечки грибків.
 13. Повітряні корені не видаляють, а направляють у ґрунт.
 14. Не можна допускати попадання соку фікусу на шкіру або одяг - він отруйний і погано відстирюється.
 15. Фікус можна зробити пишним, якщо зрізати верхні нирки з втечі, особливо з основного. У цьому випадку він сповільнить зростання вгору і почне рости вширу.
 16. Можна здійснювати обрізку як зовнішніх гілок, так і внутрішніх.
 17. При обрізанні бічних гілок необхідно враховувати напрямок нирки, над якою виробляється зріз. Саме в цей бік продовжить зростати втеча.

Фікус каучуконосний розмноження. Розмноження фікусу каучуконосного

Розмноження фікусу каучуконосного проводять відводками і черенками. Спочатку слід поговорити про перший спосіб:


 1. Перед тим як розмножити фікус каучуконосним відведенням, потрібно вибрати відповідну втечу. Він повинен бути прямим, мати достатню довжину.
 2. Якщо ділянка, обрана для виготовлення відведення, має листя, потрібно їх зрізати.
 3. На вибраній ділянці потрібно за допомогою гострого леза або ножика зробити 2 кільцевих надрізи на корі. Між надрізами має бути близько 3 см. Кору між надрізами треба зчистити.
 4. Очищену від кори поверхню припудрюють препаратом, що стимулює зростання коренів (наприклад, Корневин).
 5. Надріз обертають мхом-сфагнумом. Товщина шару мха повинна бути близько 5 см.
 6. Мох зволожують і щільно обертають поліетиленовою плівкою, щоб запобігти випаровуванню. Мох не повинен пересихати!
 7. Коли коріння відросте настільки, що прорвуть плівку, втеча-відводок відрізають нижче їх рівня і висаджують в окремий горщик.

Розмноження фікусу в домашніх умовах відводками - процедура, яка виглядає досить складною і може відлякати початківців-любителів квітки. Але фікус каучуконосний дуже добре може розмножуватися і стеблевими черенками. Покрокова інструкція:

 1. Щоб розсадити фікус черенками, потрібно дочекатися весни. Процедуру можна проводити з березня по червень.
 2. Черенок повинен бути досить великий. З верхівки на чорняво відрізається близько 15 см. Якщо череня береться з середини втечі, на ньому має бути три хороших листочки.
 3. Щоб вода не випаровувалася і череня не пересох, нижній лист видаляють, а верхні згортають у трубку. Щоб листочок не розгортався, його закріплюють гумкою.
 4. Чернятко ненадовго ставлять у воду (це потрібно, щоб стік чумацький сік), а потім висаджують у ґрунт. Як ґрунт оптимально підходить суміш торфу і піску.
 5. На час укорінення горщиків з череням закривають поліетиленом, щоб зменшити втрати води через випаровування.
 6. Через 2 місяці у черенків відросте міцне коріння і можна розсаджувати молоді рослини по горщиках.

Досвідчені квітникарі, ділячись напрацюваннями з розмноження каучуконосного фікусу, майже одноголосні. Розмножувати рослину краще шляхом вкорінення в ґрунт. Вона повинна бути легкою, ні в якому разі не глинистою. У пухкому ґрунті більше повітря, що є оптимальною умовою для зростання коріння.

При спробі вкорінення череня у воді успіху досягти важко, часто відбувається загнивання. У цьому випадку радять зачистити череня від гнилі, поставити в ґрунт і не забути зробити для молодої рослини парничок, накривши поліетиленовою плівкою.

Як обрізати великий фікус. Обрізка каучуконосого фікусу

Будучи більш декоративним фікусом, цей вид більш компактний, створений спеціально для домашніх умов утримання. Найчастіше його висота досягає у висоту десяти метрів. Власником дуже важливо знати, як правильно обрізати каучуконосний фікус, щоб цей сорт почав виглядати більш мініатюрно і витончено.

Цей екземпляр дає змогу створювати будь-яку форму. Перед тим, як обрізати фікус каучуконосний, необхідно ознайомитися з правилами обрізки і дотримуватися їх. З цим завданням впорається навіть початківець. У підсумку, знаючи, як красиво обрізати фікус, з непоказної квітки можна отримати унікальну прикрасу житла.


Фікус Бенджаміна необхідно обрізати за рахунок нових втечі, що ростуть з нирок. Таких місць на квітці всього два - верхівка і бічна нирка, яка розташована в пазухах листя. Верхівка нирка відповідає за стрімке зростання рослини вгору. При цьому вона сильно випереджає бічні нирки, що розвиваються занадто повільно. Іноді пазушні точки зростання не проявляють ознак активності, знаходяться в сплячому стані. Тому важливо знати, як обрізати фікус щоб кустився і виглядав більш пишним.

Видалення верхньої нирки дасть квітці шанс розвивати бічні втечі, які зазвичай починають рости в самих різних напрямках. Після такої маніпуляції рослина може почати змінювати свою крону.

Багато новачків у квітникарстві, починаючи займатися фікусами, цікавляться, чи можна обрізати верхівку фікусу, щоб він перестав рости в одну втечу. Фахівці стверджують, що якщо інші види після цієї процедури дають розвилку, то каучуконосый фікус може далі продовжити своє зростання. Перед тим, як обрізати великий фікус, необхідно знайти на його втечах короткі міждузла. Горизонтальний зріз слід робити безпосередньо перед ниркою, якщо втеча зелена і молода. Рослина з затверділим стовбуром зрізається в тому ж місці, однак, по косою.

Відео як формувати фікус каучуконосний

Як правильно прищипувати фікус в домашніх умовах

Навіщо потрібно прищипувати фікус

Перш ніж з'ясовувати, як правильно прищипувати фікус, кожному кольороводу хочеться переконатися в тому, що така процедура необхідна, і дізнатися, які результати вона дає. Спочатку домашній фікус росте тільки вгору і формування крони йому не потрібно. Однак чим старше стає рослина, тим важливіше для вас освоїти базові принципи її обрізки.

Якщо завчасно нічого не робити, ваш молодий зелений екземпляр буде куститися безладно. Не можна тягнути з даною омолоджувальною процедурою. В іншому випадку фікус буде рости неправильно, ветвиться не в ту сторону, або дасть не зовсім ту густоту, яку ви очікували. Зробити розгалужену крону у фікусу цілком реально, для цього потрібно лише навчитися грамотно прищипувати домашню рослину.


Вибір часу для процедури

Як змусити фікус ветвитися і наскільки складний подібний комплекс заходів? Результат неодмінно задовольнить вас, якщо не тільки вивчити вимушені принципи процедури, а й визначити, в яку пору року краще її проводити. Отримати розгалужену крону у фікусу можна, але краще приступати до обрізки у весняний період. З настанням весни рослина прокидається, активізуються всі процеси життєдіяльності. Якщо почнете прищипувати квітку в цей сприятливий час, процедура обрізки не буде занадто стресовою для рослини: всі «рани» миттєво заживуть. До того ж саме навесні на стеблі рослини утворюються молоді нирки і розвиваються бічні втечі.

Ось чому немає більш відповідного часу для формування крони фікусу, ніж весняний період, точніше закінчення зими - початок весни. Пам'ятайте, з цією процедурою непростительно почекати. Якщо зайнятися обрізкою домашнього фікусу в середині весни, результат може виявитися не дуже якісним. Вся справа в тому, що коли сокодвижение активне, укорачивание гілок може розбудити квітку і стимулювати її зростання в цілому, проте нові бічні втечі будуть занадто тонкими.

Інструкція з прищипування

Як прищипувати фікус і як навчитися робити це правильно? Щоб фікус каучуконосний дав бічні гілки, приступайте до процедури щеплення, коли квітка трохи підросте. Підготовчі моменти також мають величезне значення. Наприклад, обов'язково продезінфікуйте ніж, яким збираєтеся вкоротити гілки. При бажанні використовуйте спирт або ж перекис водню. Чим гостріше буде ніж, тим легше обрізати гілки, а у кімнатного фікусу вони, як правило, товсті. Який би спосіб обрізки ви не вважали за краще, звертати увагу в першу чергу потрібно на стан рослини.

Припустимо, вам подобається висота фікусу, проте його верхня втеча зросла занадто тонкою. У такому випадку візьміть ніж і зробіть прямий надріз, просто прибираючи незміцнілу втечу. Але перший спосіб ефективний у тому випадку, якщо ми маємо справу з молодою кімнатною рослиною. Коли аналогічну процедуру потрібно провести зі зрілою домашньою квіткою, варто вдатися до дещо іншої методики. Всі необхідні кроки виконуйте поетапно, і результат виявиться більш ніж задовільним. З чого ж конкретно складається процес формування крони у дорослого фікусу:

 • для початку визначте для себе, яка точка на стеблі, на вашу думку, повинна стати верхньою. Після цього зробіть надріз на відстані 8 см від аркуша. Бажано, щоб він був косим, і верхня його точка знаходилася безпосередньо над ниркою;
 • для правильної прищипки фікусової рослини необхідно взяти невелику ганчірку, змочити її у воді і акуратно протерти стовбур від молочка, яке розтікається по стеблях після обрізки. Ні в якому разі не віджимайте її і не використовуйте знову - матерію потрібно неодмінно викинути. Деякі квітникарі вважають, що місця зрізів рекомендується змащувати зробленими складами, проте звичайної води насправді буде достатньо. З її допомогою ви зупините подальше виділення рослинного соку, а рани фікусу незабаром затягнуться;
 • що робити, щоб вийшло прищипування фікусу, а бічні втечі набули нової форми? Дуже важливо після закінчення процедури забезпечити належний догляд за рослиною. Якщо всі етапи будуть виконані вами правильно, з настанням наступної весни прищипку можна продовжити. Цього разу ви дасте стимул для зростання бічних втечі.

Примусити фікус ветвитися зможе кожен кольоровод. Прищипування дасть рослині стимул активно рости і формувати нові і нові втечі. З часом квітка почне кущитися, якщо все виконати грамотно і в правильно обраний час.

Подальший відхід

Як зробити щоб фікус активно кустився, запитують початківці квітникарі.

Після прищипки крони дуже важливо забезпечити за рослиною належний догляд.

В першу чергу його потрібно буде підгодувати приблизно через місяць після видалення гілок. Не завадить також пересадка - це ще один результативний спосіб змусити розвиватися бічні втечі. Для тих у кого домашній фікус вже придбав значні розміри, така необхідність може виявитися справжньою проблемою.

Саме тому при бажанні просто оновите потрібний склад ґрунту, не виймаючи кімнатну квітку з горщика. Знаючи, що зробити щоб фікус кустився, ви зможете з часом отримати гілкову рослину. Зробіть фікусу прищипки з урахуванням базових правил і рекомендацій фахівців, і отримайте пробудження нирок і активний розвиток гілочок.

Відео «Фікус Бенджаміна весняна обрізка прищипка точки зросту»

У цьому відео ви почуєте корисні поради з обрізки фікусу.

Як прищипнути фікус, щоб він ріс пишним: корисні поради

Спочатку фікус має всього один стебель, але з часом на ньому з'являються нові гілки. І тоді потрібно правильно прищипувати рослину, щоб сформувати красиву крону. Для цього достатньо дотримуватися декількох простих правил.

Що зробити, щоб фікус дав бічні втечі?

Якщо фікус росте тільки вгору, не даючи бічних втечі, то з часом він може перетворитися на високе мало листяне дерево. Але цього можна уникнути, просто періодично обрізаючи і прищипуючи верхівку.

Найпопулярніший метод у досвідчених садівників - це японський спосіб прищипування. Процедура досить проста. При формуванні крони потрібно скручувати гілку до тієї нирки, з якої згодом з'являться нові бічні втечі.

Порядок дій полягає в наступному:

 • необхідно визначити, які гілки будуть зайві при створенні красивої крони дерева;
 • кожну обрану гілку слід обережно зігнути в петельку і прибинтувати до стовбура.

Через кілька тижнів нирки, що залишилися до місця згину, дадуть нові паростки.

Навіщо потрібна прищипка?

Фікус - висока рослина, деякі види виростають до 2-3 м. Прищипування і обрізання зайвих втечі дозволяє не тільки утримувати зростання квітки на потрібній висоті, але і формувати красиву крону. До того ж, подібна процедура дозволяє омолодити рослину.

Як правильно прищипнути в домашніх умовах?

Для того щоб процедура пройшла вдало, власнику фікусу необхідно знати наступне:

 1. Важливо правильно вибрати час для прищипування. Інакше рослина легко може загинути.
 2. Сік фікусу отруйний і здатний викликати появу опіків або алергічних реакцій. Тому всі маніпуляції з рослиною обов'язково потрібно проводити в рукавичках.
 3. Краще не поєднувати обрізку з іншою процедурою, наприклад, з пересаджуванням.

Фікус можна легко прищипнути в домашніх умовах, якщо дотримуватися встановлених правил.

Вибір часу для процедури

Досвідчені садівники знають, що ідеальний час для прищипування фікусу - весна. Саме в цей період рослина активізується, утворюючи нові втечі і нирки. Тому процедура не стане надто стресовою для квітки, а всі «рани» швидко затягнутися.

Інструкція з прищипування

Перед тим, як приступити до формування крони, потрібно визначитися з вибором ножа. Він повинен бути досить гострим, щоб відразу обрізати товсті гілки. Ніж обов'язково потрібно продезінфікувати за допомогою спирту або перекису. Якщо рослина молода, то непотрібні втечі можна просто обрізати.

Але якщо вже фікусу кілька років, то потрібно:

 • визначити точку, яка стане верхньою;
 • надріз повинен бути зроблений на відстані 6-8 см від аркуша;
 • відрізати гілки слід навискось;

При прищипуванні необхідно промити водою всі місця зрізу. Оскільки сік рослини сповільнить зростання нових втечі. Для формування ідеальної крони прищипування і обрізання слід проводити щорічно.

Важливі правила

Процедура формування крони багато в чому залежить від того, що хоче отримати садівник. Наприклад, для отримання форми штамбового дерева необхідно:

 1. Вибрати молодий фікус без одревіснення.
 2. Потім поступово видаляти бічні втечі, поки не залишиться 5 верхніх гілок.
 3. При досягненні фікусом потрібно висоти верхню втечу слід прищипнути, а бокові видалити.
 4. Для молодих стеблів без кори потрібно спорудити підпірку. Вона буде потрібна, до того моменту, поки фікус остаточно не виростить.

Такий штамб може бути багатоярусним. Для цього крону ділять на 4-5 частин. Непарні з них будуть ярусами крони, а решта - проміжками між ними. Для утворення останніх втечі обрізають на 5-7 см коротше, ніж у ярусах.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND