Дренаж для квітів: з чого зробити, як використовувати, чим замінити?

Здоровий зовнішній вигляд і пахуче цвітіння домашніх рослин знаходяться в прямій залежності від того, чи покладено в посадковій одиниці дренаж. Адже безліч різноманітних видів кольорів схожі в одному - їм шкідлива зайва волога, рослини хворіють, погано ростуть, а деякі гинуть. Що таке дренаж для кольорів і з чого можна його зробити, розглянуто в цій статті.


Що таке дренаж і для чого потрібен

Більшості кімнатних рослин потрібен такий склад ґрунту, який би забезпечував приблизно 15% повітря, 50% твердих частинок і 35% води. Тільки правильно влаштований дренажний шар може створити такі оптимальні умови.


Це пояснюється тим, що при надлишковому поливі витісняються ті самі відсотки утримання повітря, що життєво необхідні кольорам. Коли в ґрунті відсутній кисень, починається розвиток хвороботворних бактерій, коренева система загниває, квітку починає в'янути.

Дренаж для кольорів, фото різноманітних видів якого представлено в статті, якраз і забезпечує відхід зайвої вологи і вентиляцію коріння.

Для укладання дренажного шару можна використовувати різні матеріали, такі як гравій, пінопласт або будь-яка синтетика, керамзит, мох, щебінь, деревне вугілля, бита цегла, річковий пісок, торф та інші. Далі будуть більш детально розглянуті найбільш часто використовувані матеріали.

Важливою якістю дренажу є хороша пропускна здатність для води, хімічна інертність, стійкість до загнивання і цвілювання.

Дренаж для квітів має різні фракції, які підбираються залежно від рослин.

Навіщо робити отвори в горщику

Крім підібраного матеріалу для дренажу важливо знайти хорошу посадкову ємність. При купівлі такої ємності потрібно звернути увагу, чи є в ній дренажні отвори, а також як вони розташовані і які мають розміри.


Якщо вони виявляться занадто малі, то зайва волога буде відходити повільно, а якщо великі - занадто швидко. Тому важливо підібрати ємність, яка підійде для посадки конкретної квітки.

У разі якщо дірочок немає зовсім або вони дуже маленькі, застосувавши домашні прилади у вигляді сверлу і дрелі, можна зробити дренаж для кольорів своїми руками - підкоригувати або просверлити отвори.

Так, наприклад, для кактусів, суккулентів і деяких орхідей необхідний швидкий відхід рідини. Тому для них підійде маленький горщик з невеликими отворами і пористий грунт.

А для рослин, що ростуть у постійній вологі, важливо підібрати ємність з мінімумом маленьких отворів і щільний грунт.

Керамзит для дренажу

Керамзит - це обпалена глина з пористою внутрішньою структурою. Коли виникає питання про те, з чого зробити дренаж для кольорів, насамперед згадують про керамзит, оскільки він є найбільш підходящим для цих цілей.

Цей матеріал застосовується і в будівництві як утеплювач і звукоізолятор. У квітникарстві використовується середньо- і дрібнофракційний керамзит. Головною його перевагою є легкість і здатність вбирати зайву вологу. Коли її не вистачає, керамзит віддає воду знову в грунт.

Це хімічно нейтральний матеріал, без запаху. Використовуватися може багато разів, приблизно через шість років розсипається в ґрунт.


Великим рослинам для дренажу підійде середньофракційний (2 см діаметром) керамзит, на який зверху насипається пісок. Потрібно стежити, щоб розмір отвору в горщику був менше фракції дренажного матеріалу. Оптимальний шар дренажу становить близько 2 см. Якщо вирішено використовувати ємність без отворів, то шар керамзиту повинен досягати 5 см.

Керамічні черепки

Якщо керамзиту немає в продажу, то виникає питання про те, чим можна замінити дренаж для кольорів. Для цих цілей відмінно послужить такий матеріал, як кераміка.

Для пристрою такого виду дренажу на отвори в горщику необхідно покласти великі черепки випуклою стороною вгору або кілька маленьких шматочків. Потім, якщо ємність маленька, насипати півторасантиметровий шар очищеного великофракційного піску, і п'ятисантиметровий - якщо велика. Зверху насипається шар землі, і висаджується рослина.

Недоліком даного матеріалу є небезпека пошкодження коріння гострими сторонами. Не варто використовувати занадто великі черепки, оскільки через них буде прокидатися пісок.

Вермікуліт і перліт

Відмінним дренажним матеріалом служать гранули вермікуліту і перліту.


Вермікуліт проводиться шляхом нагрівання глини до дуже високих температур, в результаті якого мінерали спресовуються один з іншим, як чешуйки. За зовнішнім виглядом цей дренаж нагадує частини пробкової або деревної стружки, він легкий, інертний, не шкодить рослинам.

Перліт є пружним кремнеземом вулканічного походження і виглядає як гранули сірого або білого кольору.

Обидва матеріали мають властивість вбирати в себе вологу з розчиненими в ній мінерально-органічними речовинами, а потім у міру потреби повертати їх у ґрунт.

Недоліком цього виду дренажу є висока ціна.

Мох сфагнум.

Багато квітникарів використовують як дренажний матеріал чистий мох сфагнум. Цей натуральний матеріал добре тримає вологу, а коли потрібно, вода з нього переходить назад у ґрунт. Крім цього, мох наділений оздоровлюючими і дезінфікуючими якостями.


Ростить мох на заболочених або дуже вологих лісових грунтах. Його можна побачити у вигляді м'яких стебельків світло-зеленого забарвлення, від яких у всі сторони стирчать голчасті м'які листочки.

Заготовляють його в будь-який сезон, але краще робити це восени, що дасть можливість довше і краще зберегти матеріал при транспортуванні.

Перед тим як використовувати дренаж для квітів у вигляді мха, його на півгодини заливають теплою, до 45 ° С водою. Це потрібно і для насичення вологою, і для позбавлення комах, які причепилися.

Зберігати мох необхідно в незапечатаному поліетилені для дихання і в прохолодному місці, можна в морозилці. При розморожуванні матеріал не втрачає свої якості.

Єдиним мінусом цього дренажу є важкодоступність, оскільки він не завжди буває в продажу.


Деревне вугілля

Добре підходить для дренування ґрунту деревне вугілля, виконуючи функції природного добрива і антисептика, не тільки запобігаючи гнилим процесам, але й адсорбуючи солі і регулюючи насиченість ґрунту вологою.

Як і багато хто, деревнокутний дренаж для квітів чудово вбирає і утримує рідину і мінеральні речовини до того моменту, коли грунт висихає і йому потрібне зволоження. Деревне вугілля - це нейтральне, пористе, інертне і легке матеріал.

Для дренування його викладають на дно вазона для кольорів шаром у 2 см. Фракції бажано брати великі або такі, що не пройдуть крізь дренажні отвори горщика.

Чим замінити дренаж для кольорів

Якщо під рукою під час висадки або пересадки рослини не виявилося нічого з перерахованих вище видів дренажу, можна використовувати що-небудь з підручних матеріалів. Головне, щоб вони не шкодили рослині, не пошкоджували її коріння і не були схильні до процесів цвілювання або гниття.

Непоганим дренажем можуть послужити некрупні фракції щебеню і гравію. Недоліком буде виняткова тяжкість вазона з таким дренажем. Він підійде для невеликих горщиків або великих вазонів з рідко пересаджуваними рослинами, які не пересуваються з місця на місце.

Альтернативним варіантом може стати дрібний акваріумний камінь, який підходить не тільки як дренажний матеріал, але і в якості прикраси поверхні землі. Але його вартість зазвичай дуже висока.

Часто на горищах або в коморах пиляться коробки з упаковкою з пінопласту з-під апаратури або побутової техніки. Виявляється, цей матеріал також підійде як дренаж для квітів. Він легкий, не вбирає воду, не деформується і не розкладається, не токсичний, не має запаху. Добре використовується для важких керамічних вазонів. Зайва волога стікає по ньому в піддон. Для дренажного шару цей матеріал нарізають на кубики і викладають на дні двосантиметровим шаром. Мінусом пінопласту є те, що з плином часу коріння рослин оплітає його і при пересадці виникає небезпека пошкодження кореневої системи квітів.

Ще одним варіантом може послужити бита глиняна цегла. При виготовленні в глину домішуються різні добавки, що покращують якість, і відбувається випалювання. Тому виходить міцний природний матеріал, який добре вбирає зайву рідину. Основним недоліком можна назвати те, що бита цегла має гострі краї, що сприяють пошкодженню коріння. Перед закладкою у вазони бажано шматочки цегли підточити. Також краще використовувати шматочки білої силікатної цегли, оскільки у неї більш виражені дренажні властивості, ніж у червоного керамічного.

Дренаж для кімнатних рослин: що це таке і що можна використовувати?

При посадці кімнатних рослин ні в якому разі не можна пропускати етап формування дренажного шару. Якщо не приділити достатньо уваги підбору і розподілу дренуючого матеріалу, то рослина найближчим часом може захворіти або навіть загинути.

Що це таке?

Займаючись посадкою кімнатних рослин або квітів, важливо пам'ятати, що їм обов'язково потрібен дренаж. По суті, під цим терміном мається на увазі особливий матеріал, яким покривається дно судини або контейнера. Речовина має бути великозернистою або великофракційною, щоб забезпечити проникність повітря і вологи. Дренажна система створює відповідну для рослини вологість, але не сприяє появі гнили на кореневій системі. Крім того, вона дозволяє корінню дихати, що також є необхідним фактором для розвитку кімнатної культури.

За відсутності повітря в ґрунті велика ймовірність розмноження грибків і хвороботворних рослин. Дренажна система не тільки запобігає такій ситуації, а й бореться з появою ущільнень, нерівномірного розподілу вологи, а також закислення. Якщо правильно підібрати дренажний матеріал, то вийде забезпечити оптимальний склад ґрунту, в якому половину будуть займати тверді частинки, 35% виявляться заповнені вологою, а 15% залишиться для порожнечі.

Необхідно згадати, що для якісного дренування важливий не тільки підбір самого матеріалу, але і вибір ємності для посадки. Враховується як матеріал контейнера, так і кількість отворів у ньому.

Основні вимоги

В принципі, для дренажу здатний підійти будь-який матеріал, що складається з великих частинок і володіє певними властивостями. При взаємодії з вологою він не повинен ініціювати якісь хімічні процеси, руйнуватися або ущільнюватися, а також гнити або ж блокувати рідину. Як дренаж вибираються натуральні компоненти або спеціально призначені для цього матеріали (наприклад, вермікуліт або агроперлит), здатні також фільтрувати ґрунт від шкідливих речовин і надлишку солей. Іноді для дренажної системи задіють пінопласт і аналогічні йому матеріали, які найгірше справляються із завданням, але рятують коріння від переохолодження.

Щоб дренажна система успішно функціонувала, приділити увагу слід і ємності для вирощування. У кожної повинні бути отвори, діаметр яких залежить від особливостей самого «мешканця». Наприклад, якщо рослина любить вологу, то дірочки потрібно робити дрібними - близько 0,5 сантиметра, а ось для суккулентів оптимальний діаметр досягає вже одного сантиметра. Коли рослина пересаджується, дренажний шар слід оновити або ж якісно промити від старого ґрунту, провести дезінфекцію і обсушити. Товщина дренажного шару також визначається залежно від рослини.

Якщо на дні зроблено невелику кількість дірочок, то дренажу буде потрібно досить багато - його шар повинен займати практично чверть від усього обсягу горщика. Якщо кількість отворів середня, то дренажний шар буде потрібен менший - близько 1/5 всього обсягу.

Нарешті, для контейнера з великими отворами, присутніми в достатній кількості, потрібна всього лише 1/6 частина горщика, що займається дренажем. Мінімальний рівень дренажу формує висоту від 1 до 3 сантиметрів, середній досягає 4-5 сантиметрів, а високий становить як мінімум 5 сантиметрів.

Такі матеріали, як щебеня або галька, що володіють теплопровідністю, слід додатково засипати чимось пористим, наприклад, керамзитом і перлітом. Важливо також додати, що дренажні частинки не повинні закупорювати дірочки на дні. Матеріал засипається безпосередньо перед посадкою і обов'язково в сухому стані. Те ж можна сказати і про горщик - важливо, щоб він виявився сухим і чистим. Якщо в інструкції вказана необхідність у попередньому замочуванні речовини, це також слід виконати.

Щоб рівномірно розподілити частинки, горщик можна буде трохи потрясти або посилено простукати з усіх боків.

Дрібнофракційний дренаж рекомендовано посипати тонким шаром ґрунту одразу ж перед посадкою, а от крупнозернистий потрібно гарненько покрити чистим піском.

Що можна використовувати як дренаж?

Дренажну систему можна виготовити з підручних засобів або ж придбати в спеціалізованому магазині. Наприклад, підійде навіть таке незвичайне рішення, як мох сфагнум, здатний вбирати велику кількість рідини, а потім направляти її в грунт, щоб уникнути пересихання. Даний матеріал не завжди вдається придбати в магазині, але його дуже легко зібрати власноруч протягом осінніх місяців. При необхідності сировина навіть заморожується або просто прибирається на зберігання. Перед використанням матеріал обов'язково вимочується в теплій рідині, щоб він наситився вологою, а також очистився від комах.

Щебінь, галька і гравій

Щебеня, гравій і річкові камені є досить популярними видами дренажного матеріалу. Всі вони не вимагають закупівлі і найчастіше збираються власноруч. Однак перед посадкою або пересадкою частинки необхідно очистити від сміття, промити в теплій воді і розподілити за розміром. Недоліком даного дренажу є досить велика питома вага і висока теплопровідність, яка за відповідних умов може викликати переохолодження або ж перегрів коріння.

Тому при виборі щебеню, гальки і гравію необхідно подбати і про організацію додаткового шару керамзиту, перліту або якогось пористого матеріалу. Головною перевагою даного дренажу є багаторазовість використання. До речі, замість нього не возбраняется використання каменів для акваріума.

Дренаж для кімнатних рослин

Здоровий зовнішній вигляд, рясне цвітіння часто залежить від того, чи використовується дренаж для кімнатних рослин. Квіти без дренажного шару погано ростуть, хворіють і з часом гинуть. Зробити дренаж самостійно неважко. Матеріали дня нього часто вже є у вашому будинку.

Дренаж і його призначення

Багатьом кімнатним рослинам потрібен такий склад ґрунту, який забезпечить приблизно 50% твердих частинок, 35% води і 15% повітря. Лише правильно викладений дренажний шар допоможе відтворити оптимальні умови для росту та цвітіння.

Проблема відсутності дренажу полягає в тому, що при надлишковому поливі витісняється повітря, яке життєво необхідне кольорам. Відсутність кисню в ґрунті провокує розвиток хвороботворних бактерій. Коренева система починає гнити, а рослину в'янути. Дренажний шар забезпечує відтік зайвої вологи і хорошу повітропроникність.

Кімнаті рослини і дренаж у горщиках

Що можна використовувати як дренаж

Для укладання дренажу можна використовувати такі матеріали, як гравій, керамзит, щебінь, бита цегла, торф, деревне вугілля, річковий пісок, пінопласт або будь-яку синтетику. Важливою якістю дренажного шару для кімнатних рослин є хороша пропускна здатність вологи, інертність до хімічних речовин, стійкість до загнивання, цвілювання.

Дренаж має різні фракції, які підбираються залежно від квітки.

Керамзит кольорів

Матеріал з пористою структурою керамзит являє собою обпалену глину. Він застосовується в будівництві як ефективний звукоізолятор і утеплювач. У квітникарстві використовується дрібно- і середньофракційний керамзит. Головними перевагами є легкість і здатність вбирати воду. Коли земляний ком пересихає, то матеріал віддає вологу знову в ґрунт.

Керамзит - хімічно нейтральний матеріал, без запаху. Його можна використовувати кілька разів. Приблизно через 6 років розсипається в ґрунт. Для дренажу великих кімнатних рослин підійде середньофракційний керамзит (діаметр 2 см). Важливо, щоб розмір отвору на дні горщика був меншим від фракції матеріалу. Оптимальна висота дренажного шару - 2 см. Якщо ви використовуєте ємність без отворів, то шар керамзиту повинен бути 5 см. Зверху його присипають піском.

Шар керамзиту у горщику

Керамічні черепки

Хорошим дренажним матеріалом для кімнатних квітів послужать шматочки кераміки. На отвори в горщику покладіть кілька маленьких черепків або великі шматки випуклою стороною вгору. У маленьку ємність насипте зверху 1,5 см очищеного великофракційного піску, у велику - 5 см. Недоліком матеріалу є ризик пошкодження коренів гострими сторонами черепків. Не варто використовувати занадто великі шматки кераміки, оскільки через них буде прокидатися пісок.

Керамічні черепки

Перліт і вермікуліт

Матеріал вермікуліт проводиться шляхом нагрівання глини до високих температур. У результаті термічної обробки мінерали спресовуються між собою, утворюючи чешуйки. За зовнішнім виглядом вермікуліт нагадує деревну або пробкову стружку. Він легкий, інертний, не шкодить кімнатним рослинам.

Перліт - пружний кремнезем вулканічного походження. Він виглядає як гранули білого або сірого кольору. Обидва матеріали здатні вбирати вологу з мінеральними та органічними речовинами. У міру необхідності вони повертають воду назад у ґрунт. Недоліком цього виду дренажу є висока вартість.

Перліт і вермікуліт

Мох сфагнум.

Багато квітникарів в якості дренажного матеріалу використовують чистий мох сфагнум. Цей натуральний дренаж добре тримає воду і віддає її сухому ґрунту. Крім цього, він володіє дезінфікуючими якостями. Росте мох на вологих, заболочених лісових грунтах. Він являє собою м'які стебельки світло-зеленого світла, від яких ростуть в сторони такі ж м'які голчасті листочки.

Заготовляють мох сфагнум в будь-який сезон, але краще це робити восени: так він краще збереже вологу під час транспортування. Перед тим як укладати дренаж, мох заливають теплою водою (температура близько 45 градусів). Ця процедура насичує матеріал вологою і позбавляє від можливих комах.

Зберігають мох у холодильній або морозильній камері. Матеріал попередньо поміщають у поліетиленовий пакет, але щільно не закривають, щоб залишився доступ повітря. Важливо зазначити, що при розморожуванні мох не втрачає своїх корисних якостей. Єдиним мінусом матеріалу є важкодоступність. Він не завжди буває в квіткових магазинах, а дістатися за ним в ліс не завжди представляється можливим.

Мох сфагнум.

Деревне вугілля

Добре дренує ґрунт для кімнатних рослин деревне вугілля. Він виконує функції природного добрива і антисептика. Деревне вугілля запобігає гнилим процесам, адсорбує солі, регулює насиченість ґрунту вологою. Деревнокутний дренаж також добре вбирає і утримує воду з мінеральними речовинами.

Деревне вугілля - це нейтральний, інертний, легкий і пористий матеріал. Для дренажу його викладають на дно посадкової ємності двосантиметровим шаром. Бажано брати великі фракції або такі, щоб не проходили крізь отвори горщика.

Вугільний дренаж у горщику

Щебінь і гравій

Непоганий дренаж для квітів виходить з некрупних фракцій щебеню і гравію. Ці матеріали відмінно підійдуть для невеликих горщиків з кімнатними рослинами, які рідко пересідають і пересуваються з місця на місце. Головний недолік щебеню і гравію - їх велика вага.

Гравій для дернажу

Бита цегла

Глиняна бита цегла - ще один варіант хорошого дренажу для кольорів. При виготовленні в глину додають різні добавки, що покращують якості, після випалюють. Як результат природний матеріал виходить міцним, при цьому він добре вбирає вологу.

Основним недоліком є гострі краї битої цегли, які можуть пошкодити коріння кімнатної рослини. Перед закладкою шматочки краще трохи підточити. Замість червоної керамічної цегли можна використовувати силікатну. У нього більш виражені дренажні властивості.

Бита цегла

Дренаж з пінопласту

Як дренажний шар можна використовувати пінопласт. У кожному будинку знайдеться хоча б одна коробка з-під побутової техніки з цим матеріалом. Пінопласт легкий, не вбирає воду, не розкладається, не деформується, не токсичний, не має запаху. Його добре застосовувати у важких керамічних вазонах.

Зайва волога стікає по пінопласту в піддон. Для укладання дренажу матеріал нарізають кубиками і укладають на дно шаром 2 см. Недоліком пінопласту є те, що з часом коріння кімнатних рослин оплітає матеріал. Зважаючи на це при пересадці виникає небезпека пошкодити кореневу систему.

Пінопласт як дренаж

Морський або акваріумний камінь

Альтернативою щебеню і гравію може послужити дрібний морський або акваріумний камінь. Він чудово підходить не тільки як дренажний шар у горщику, але і для прикрашання землі кімнатної рослини. Єдине, що може відштовхнути кольоровода від покупки такого дренажу - "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND