Чи можна пересаджувати квітучу орхідею: кількість разів і необхідність процедури

Відомо понад 35 тис. видів орхідей. З грецької мови «орхідея» перекладається як «схожий на метелика». Це гарна тропічна квітка, яка не потребує складного догляду. Найпоширенішим видом для вирощування в домашніх умовах є фаленопсис. При правильному відході він може цвісти практично весь рік. Як і багато домашніх рослин, орхідеї вимагають пересадки. Але важливо знати, чи можна під час цвітіння пересаджувати орхідею.


Причини пересадки

Кожні 2-3 роки домашня орхідея потребує зміни субстрату і горщика. Але бувають ситуації, коли зволікати з пересадкою не можна, оскільки рослина може загинути. Отже, які причини можуть вплинути на час пересадки квітки:


Гниття

Навіть якщо рослина на перший погляд виглядає здоровою, це не показник, що з кореневою системою все в порядку. Завдяки тому, що переважно орхідеї висаджують у прозорі горщики, спостерігати стан коріння не складно.

До відома! Здорова коренева система має насичений зелений колір, вона щільна і пружна. Якщо коріння орхідеї має темний окрас, це не означає, що вони починають загнивати. Але причини потемніння все ж варто з'ясувати.

Те, що гниття розвивається, можна побачити і за станом самої квітки:

 • листя і квітка уповільнюють розвиток або ж припиняють розвиватися зовсім;
 • листя починає змінювати свій відтінок, жовтіють;
 • на листях з'являються коричневі плями;
 • квіти і бутони починають в'янути і обсипатися.

Процес гниття коріння починається, тому що квітку часто поливають. Для здорового функціонування корінням потрібно просихати перед черговим поливом. Також впливає і освітлення. При його нестачі рослина не вбиратиме необхідну вологу. Якщо субстрат занадто щільний або неякісний, це тягне за собою недостатнє проникнення повітря до коріння, від чого коренева система «задихається».

Шкідники

Існує кілька видів шкідників, які можуть розмножуватися в кімнатних умовах на домашніх рослинах:

 • мучнистий і кореневий червець;
 • тля;
 • трипси;
 • щитівка та помилковика;
 • білокрилка;
 • кліщ павутинний і плоскотелка;
 • грибні комарики.

Одним з найбільш важковидучих паразитів є мучнистий червець. Виглядає ця комаха як сірий гармат розміром 5 мм. Шкідливі дорослі особини самки або личинки. Вони проколюють рослину і витягують з неї поживні речовини. При проколюванні в рослину потрапляють ферменти, які негативно впливають на обмінні процеси рослини. При зараженні рослина стає сприйнятливою до будь-яких інфекцій.


Кореневий червець має розмір 2-4 мм, світло-сірий або жовтуватий відтінок. Цей шкідник може псувати як кореневу систему, так і надземну частину. Він харчується соком орхідеї. При ураженні цим шкідником рослина різко починає слабшати.

Тля досить легко помітна на рослині. Вона дуже маленька і швидко розмножується. Буває тля світло-жовтого або зеленого кольору. Може оселятися на будь-якій частині квітки. Вона проколює верхній шар рослини і харчується клітинним соком.

Зверніть увагу! Розпізнати тлю можна за липкою росою на листках або кольорах.

Якщо на аркушах орхідеї помітні маленькі чорні точки і нерівні дрібні борозни, значить, рослина вразили трипси. Це особливо стійкі паразити, які поселяються на листах або в квітках орхідеї. Вони дуже дрібні і мають крила, за допомогою яких можуть перелітати з однієї рослини на іншу, різнося різні захворювання.

Щитівка або фальшивка зазвичай з'являються на гілках або стовбурах. Ці паразити висмоктують сік, при цьому виділяють липку речовину. Воно закупорює пори рослини, чим ускладнює дихання і розвиток орхідеї. При зараженні цими паразитами листя орхідеї починають жовтіти і опадати.

Білокрилка - це дрібна комаха, довжина якої від 1 мм, зі світлими крильцями. Вона висмоктує сік з тканин рослини. На поверхні листя залишаються жовтуваті розлучення і цукристий нектар. Квітка слабшає і перестає розвиватися.

Найпоширенішим паразитом для рослин є павутинний кліщ. Найчастіше він з'являється там, де є кімнатні троянди. Якщо на рослині з'явилися білі точки і тонка павутина, значить, вона заражена кліщами. На зворотному боці листа з'являються прокуси і сріблястий наліт.


Проблеми з кореневою системою

Захворювання кореневої системи орхідей поділяються на три категорії:

 • вірусні. У цьому випадку рослина зазнає поразки цілком. Їх коренева система покрита плямами або смужками;
 • бактеріальні. При такому захворюванні на кореневій системі з'являються виразки з рідиною, що виділяється з них;
 • грибкові. У разі таких захворювань коріння покривається жовтим або рожевим нальотом.

Зверніть увагу! Якщо коренева система піддається хворобі, це не завжди відбивається на верхній частині рослини. Якщо вчасно виявити недугу, орхідею ще можна врятувати.

Процес пересадки в домашніх умовах

Важливе питання, яке ставлять початківці квітникарі: чи можна пересаджувати квітучу орхідею? В орхідеї фаленопсис немає чіткого періоду спокою. У неї постійно відбувається процес зростання: або росте листя, або відбувається цвітіння.

Найсприятливіший час для пересадки - весна. Але іноді бувають такі обставини, наприклад, захворювання рослини, при яких потрібна термінова пересадка не залежно від того, цвіте орхідея чи ні. Чи можна пересадити орхідею під час цвітіння? Можна, якщо не порушувати кореневу систему.

Полив.

Щоб були дотримані всі необхідні умови зволоження, потрібно розуміти наступне:


 • якщо пересаджувати квітку без пошкодження і чищення коріння, без зміни ґрунту, просто в новий горщик, орхідея практично не помічає цієї зміни, не перестає цвісти. Можна продовжувати полив, відповідно до потреби рослини, за старою схемою;
 • коли пересадка робиться з обрізкою пошкоджених коренів, зміною ґрунту, потрібен особливий режим поливу.

Відразу після пересадки поливати квітку можна, якщо цього вимагає новий грунт. Якщо грунт старий і був спочатку вологим, старанності з поливом не варто, краще почекати 4-5 днів, щоб він добре просох. Якщо пересаджувати рослину в літній період, то перший полив потрібно робити через 24 год., якщо пересаджувати орхідею взимку, через 2-4 доби.

Вибір ємності

Від правильного вибору горщика для орхідеї залежить подальше здоров'я цієї рослини. До кореневої системи цієї квітки повинні надходити повітря і освітлення, це слід враховувати в першу чергу. Коріння не повинно приростати до стінок ємності.

Зверніть увагу! Найкращим варіантом є прозорий пластиковий або скляний горщик. Вони бувають матові і кольорові, прості пластикові або декоративні скляні.

Яким повинен бути правильний горщик для орхідеї:

 • на дні горщика має бути велика кількість дренажних отворів. Через них буде витікати зайва поливальна вода, а також відбуватися вентиляція коріння. Якщо у вподобаному горщику мало отворів, їх можна просверлити самостійно;
 • для пересадки орхідеї слід вибирати горщик, який на пару сантиметрів більше попереднього. На дні горщика має бути 3-5 см дренажу;
 • занадто великі ємності вибирати не варто, так як вся сила рослини буде спрямована на кореневу систему, щоб заповнити весь горщик. Цвісти така орхідея буде вкрай рідко. А також у великих ємностях субстрат буде довше висихати, що може спричинити загнивання коріння.

Важливо! Якщо орхідея росте в прозорому горщику, на неї не повинні потрапляти прямі сонячні промені, інакше буде створюватися парниковий ефект, і коренева система почне відмирати.


Ґрунт для пересадки

Орхідея - це тропічна рослина, яка паразитує на деревах. Вона не буде рости в звичайному грунті. Для правильного росту квітки потрібен відповідний субстрат. У магазинах продаються спеціальні суміші, до складу яких входить деревна кора. Також можуть бути додані додаткові складові, такі як мох, вугілля деревне і коріння папороті.

Головний показник правильного ґрунту для орхідеї - це його пухкість. Він повинен бути добре вентильованим. Кора повинна бути не дуже великою, але і не дрібною. Дрібний субстрат буде погано пропускати повітря і довго висихати, що може пошкодити коріння рослини.

Ґрунт для орхідеї

Можна приготувати ґрунт для квітки самостійно. Для цього необхідно:

 1. Зібрати соснову кору з повалених дерев.
 2. Добре її промити проточною водою.
 3. Накинути на шматочки розміром 1,5-6 см, використовуючи секатор.
 4. Прокип'ятити протягом декількох хвилин. Це потрібно для дезінфекції.
 5. Після кип'ятіння знову промити і ще раз прокип'ятити.
 6. Просушити її, але не повністю.

Зверніть увагу! У соснову кору можна додати мох сфагнум, який продається в квіткових магазинах. Таким чином, виходить здоровий грунт для пересадки орхідеї, в якому вона буде плодоносити і часто цвісти.


Цвітіння орхідеї

Найчастіше орхідея потрапляє в будинок саме під час цвітіння. Час, скільки квітне орхідея, і кількість кольорів у орхідеї фаленопсис можуть бути різними. Колірна гамма дуже різноманітна. Квітка може бути як однотонною, так і з кольоровими прожилками або плямами.

Як часто квітне

Частота цвітіння орхідеї залежить від віку рослини. Зовсім молоді не в силах формувати кольороноси. А от якщо рослині вже 1,5-2 роки, вона обов'язково має зацвести. Кількість листя також впливає на цвітіння орхідеї. Якщо у неї вже сформовано 5-6 міцних аркушів, вона цілком готова до формування бутонів.

До відома! У середньому здорова доросла рослина цвіте не менше 2-3 разів на рік. Бувають такі сорти, які можуть цвісти цілий рік.

Бувають моменти затишшя, коли орхідея не хоче радувати своїми красивими кольорами. Якщо цей період затягується, можна «шокувати» рослину, наприклад, переставити горщик у нове місце. Це послужить стимуляцією зростання і розвитку квітки.

Скільки за часом

При правильному догляді і сприятливому середовищі орхідея може цвісти протягом декількох місяців. Деякі види цієї квітки здатні цвісти протягом шести місяців.

Цвітіння орхідеї починається з моменту розкриття бутона. Після того як він повністю розкрився, квітка продовжує рости і збільшуватися ще протягом пари днів. Всі бутони розкриваються поступово.

Коли рослина скидає перші квіти, деякі бутони можуть ще не розкритися або бути в процесі. Таким чином, орхідея цвіте досить довго.

Як правило, першими починають розквітати бутони, які знаходяться ближче до закінчення кольороносу. Для повноцінного розкриття квітки потрібно 1-2 доби. Під вагою бутонів і квітів кольоронос може поламатися, щоб цього уникнути, потрібно встромити пластикову або дерев'яну паличку в горщик і прикріпити до неї кольоронос.

Важливо! Вставляти паличку в горщик потрібно вкрай акуратно, щоб не пошкодити кореневу систему рослини.

Подальший догляд за квіткою

Після того як квітка пересаджена, її потрібно поставити в нежарке місце, яке захищене від протягів і сонячних променів. Найсприятливіша температура повітря для пересадженої рослини 20-22 ° С. Без необхідності не варто переставляти горщик хоча-б перший час, 10 днів. Потім за орхідеєю потрібно доглядати в звичайному режимі.

Не можна допускати, щоб різко змінювалися температурний режим, освітленість, вологість повітря. Можна застосовувати різні способи поливу, такі як: душ, напоювання, лейкою або обприскуванням. Взимку і восени квітку варто поливати раз на тиждень, навесні і влітку - двічі на 10 днів.

До відома! Частота поливу залежить від сорту, клімату, субстрату. Тут вибирається індивідуальний підхід до поливу.

Таким чином, пересадка орхідеї - елементарна процедура, під час якої варто враховувати деякі нюанси. А після неї, головне, забезпечити гідний відхід. Тільки тоді квітка буде радувати довгим цвітінням.

Чи можна під час цвітіння пересаджувати орхідею?

Орхідея - це дуже гарна квітка, яку багато хто мріє. Ця ніжна рослина потребує належного догляду. Бувають такі ситуації, коли квітучу орхідею необхідно пересадити. Але як зробити це правильно, щоб не зашкодити її, адже в цей період рослина ослаблена. Тому спробуємо розібратися, чи можна пересаджувати орхідею під час цвітіння? Чи не знищить цей процес таку чудову квітку?

В яких випадках необхідна пересадка орхідеї?

Досвідчені квітникарі не рекомендують пересаджувати рослину під час цвітіння, оскільки всі її сили в цей час спрямовані саме на це. Тому зайві навантаження для нього ні до чого. Коли можна робити це? Краще час - після того, як воно відцвіте, якщо, звичайно, це не терміново. Але бувають такі обставини, коли орхідею слід пересадити якомога швидше і доводиться здійснювати це і під час цвітіння. В основному такому процесу піддається квітка сорту «фаленопсис», так як інші види після цього хворіють.

Кольори виділяють ряд причин, коли пересадка квітучої орхідеї вкрай необхідна:

 • рослина захворіла або її вразив кліщ;
 • став тісним горщик через кореневу систему;
 • неякісний субстрат, що не дає культурі розвиватися;
 • через перезволожений грунт почали загнивати коріння;
 • листочки у рослини висихають і жовтіють;
 • коренева система приросла до глиняного горщика;
 • квітка вже не вміщується в горщику.

Особливу увагу слід приділити тій ситуації, коли у рослини почали гнити коріння. У цьому випадку кольоронос зрізають, щоб орхідея змогла вкорінитися. Але робити це необхідно вкрай обережно.

Як правильно вибрати горщик?

Щоб рослина нормально розвивалася, для неї необхідно правильно вибрати вазон. Прозорий горщик підійде для таких різновидів орхідеї, у яких коренева система бере участь у фотосинтезі.

Для нормального відтоку води вазон повинен мати отвори в необхідній кількості. Не слід пересаджувати рослину в дуже простору ємність, оскільки вона буде не цвісти, а нарощувати зелену масу.

Якщо орхідею фаленопсис пересаджують в керамічний горщик, то всередині він повинен бути покритий глазур'ю. Це не дозволить корінню прилипнути до нього і допоможе уникнути травмування. Скляний вазон найкраще не купувати, оскільки в такій ємності коренева система почне страждати від нестачі кисню.

Горщик для орхідеї повинен бути на невеликій ніжці. У цьому випадку повітря буде вільно циркулювати і здійснюватися необхідний відтік води.

Підготовка ґрунту

Готувати новий субстрат потрібно з урахуванням наступних моментів:

 • якщо приміщення зі зниженою вологістю, то грунт повинен мати підвищену вологомісткість;
 • хороший субстрат повинен повністю просохнути за 3-5 днів;
 • ґрунт повинен бути легким, не стежуючись після поливу.

Квітуча орхідея фаленопсис віддає перевагу субстратам із соснової кори і мха сфагнуму. До цих компонентів додають трохи деревного вугілля і торфу.

Кора повинна бути з щойно спиляного міцного дерева. Перед застосуванням її слід перебрати і прокип'ятити. Після того як кора підсохне, її поділяють на 2 частини. Одну подрібнюють, а другу ріжуть покрупніше.

Мох замочують у теплій воді на добу. Подрібнений торф і вугілля додають у невеликій кількості, вони будуть необхідні для того, щоб підживлювати ослаблену рослину.

Ґрунт замочують на 2 години в слабкому розчині, який готують з будь-якого добрива для цієї квітки. Після цього субстрат необхідно підсушити.

У горщик після дренажу викладають великі шматочки кори, після чого з обережністю встановлюють орхідею. Потім в ємність до її середини насипають готовий субстрат і ще один дренажний шар, а зверху на нього - залишки грунту. Зверху викладають кору, нарізану великими шматочками.

Процес пересадки

Чи можна пересаджувати квітучу орхідею і як правильно зробити це? Такий захід слід проводити з особливою уважністю, оскільки для рослини це сильний стрес. Розгляньмо послідовність пересадки.

Укорочення кольороносів

Спочатку необхідно вкоротити всі кольороноси на 2-3 см. Це покращує вкорінення і дозволяє рости новим бічним паросткам.

Полив.

Перш ніж пересаджувати орхідею фаленопсис, її слід рясно полити. Після цього горщик починають обстукувати і дістають земляний ком. Керамічний горщик найкраще обережно розбити. Коріння квітки можуть присмоктуватися до поверхні і їх не можна відривати від черепків, оскільки в цьому випадку коренева система може загинути. Пересаджувати орхідею в новий горщик доведеться разом з прилиплими черепками.

Обробка коренів

Кореневу систему необхідно обережно очистити від субстрату, після чого її опускають у теплу воду на 30 хвилин. Залишки ґрунту слід змити під проточною водою і уважно оглядають кореневу систему. Почорнілі або підгнилі ділянки акуратно обрізають простерилізованим ножем. При підозрі на існування шкідників корінь опускають в антимікробний розчин. Всі зрізані місця обробляють деревним або активованим вугіллям.

Посадка квітучої рослини

Новий горщик обов'язково дезінфікують за допомогою розчину марганцівки і гарненько висушують. На його дно викладають дренаж і опускають коріння. Рослину акуратно засипають новим субстратом, а зверху можна покласти шар кори.

Основні рекомендації

Коли виникає необхідність пересадки орхідеї фаленопсис під час цвітіння, слід дотримуватися основних правил:

 • Коли старий субстрат буде видалений з коріння і після їх промивання рослину просушують при кімнатній температурі близько 7 годин. У цей час готують новий ґрунт.
 • Дренаж необхідно прокип'ятити і висушити. Для нього використовують гальку або дрібні шматочки битої цегли, тільки не керамзит. З "єднуючись з водою, він починає виділяти шкідливі речовини, здатні погубити орхідею.
 • Якщо рослина сильно розрослася, її слід акуратно розділити.
 • Після пересаджування за квіткою здійснюють більш ретельний догляд.

Дотримуючись цих правил, можна бути впевненим у тому, що рослина зазнає мінімального стресу.

Отже, чи можна пересаджувати орхідею в період свого цвітіння? Так, але тільки в разі крайньої необхідності. Ця рослина дуже ніжна і ранима, тому вимагає дбайливого ставлення до себе і постійної турботи. Пересадка під час цвітіння для орхідеї - сильний стрес. Тому, дотримуючись всіх рекомендацій, можна зберегти її здоровою і сильною.

Чи можна пересаджувати орхідею під час цвітіння

Пересаджувати квітучу орхідею можна тільки в крайньому випадку. Робити це, за твердженнями досвідчених квітникарів, потрібно дбайливо, вкрай обережно, щоб рослина не постраждала. Екзотична квітка росте по берегах річки Амазонки (США), де клімат теплий і вологий майже цілий рік. Дивовижний він у всьому: від змієвидних коренів і високого кольороносу до умов існуюча нія і особливого догляду за ним. Доглядати за подібною рослиною в домашніх умовах складно, особливо, якщо це стосується пересадки орхідеї під час цвітіння.

У яких випадках пересадка необхідна

Період цвітіння орхідей триває від 3 до 8 місяців. За цей час може виникнути ситуація, при якій потрібно терміново пересадити квітку в інший горщик. На прикладі орхідеї фаленопсис, що росте в домашніх умовах, дізнаємося з яких причин її потрібно пересаджувати навіть, коли вона цвіте:

 • можливо, рослина зазнала нападу паразитів (кліщів) або інших шкідників;
 • стали помітні ознаки захворювань (коренева гниль, кольорова плямистість та інші);
 • коріння сильно розрослося, тобто горщик для рослини став тісний;
 • якщо субстрат не годиться для вирощування орхідеї, або його якість погіршилася з часом;
 • коріння квітки приросло до стінок ємності, що не дозволяє їм розвиватися.

Турботливі квітникарі не дозволять своїй квітці страждати через такі незручності. Не чекаючи кінця цвітіння, вони готують його до посадки в нову ємність.

Не всі початківці знають тонкощі процедури. Переваги і недоліки, які можуть виникнути в ході пересадки, потрібно вивчити перед тим, як пересаджувати орхідею під час цвітіння. Основне питання власників квітки - що ж станеться, якщо пересадити квітучу орхідею фаленопсис. Чого остерігатися, а що можна зробити, не ризикуючи нашкодити квітці.

Головний, безсумнівно, важливий плюс пересадки квітучої орхідеї - збереження рослини, її захист від подальшого в'ядання або навіть загибелі.

Великим мінусом є ризик втратити рослину через неправильні дії самих квітникарів. У той час, коли орхідея випустила стрілу, вся її енергія зосереджена на формуванні кольороносу. Інші частини рослини, а саме коріння, ослаблені. Коренева система постраждає в першу чергу, якщо щось буде зроблено з помилками.

Однак зробити пересування квітки з одного горщика в інший можна за всіма правилами, врахувати особливості рослини, ретельно її підготувати і тільки тоді пересадити фаленопсис.

Основні правила

Під час цвітіння крихка квітка спрямовує всю свою енергію на формування стрілки кольороноса, який випускає для утворення на ньому бутонів. Розмір стрілки кольорів залежить від сорту рослини, її віку. Потрібно передбачити ризики пошкоджень квітки, щоб випадково не травмувати ослаблене коріння і відростки.

Особливості

Орхідеї - рослини з повітряним корінням. Вони покриті веламеном - пористою тканиною, яка вбирає воду і повітря. Для нормального розвитку квітки потрібна підвищена вологість і вільний доступ кисню. Гібридні різновиди адаптовані до умов проживання в домашніх умовах. Початківцям краще вирощувати: фаленопсис, дендробіум і епідендрум. Більш досвідчені любителі вибирають: брасію, целогіну, дендробіум шляхетний, каттлею, цимбідіум, мільтоній.

Підготовка

Підготовчі роботи складаються з двох важливих моментів.

Вибір відповідного горщика

Для рослин, коріння яких - необхідна складова фотосинтезу квітки, потрібен прозорий горщик, але бажано не зі скла, а з пластику.

На дні ємності роблять кілька отворів для нормального відведення зайвої вологи. Керамічні вазони краще вибирати з глазированою поверхнею всередині горщика. Коріння орхідеї не налипатимуть до бічних стінок.

Розміри ємності повинні бути ні великими, ні маленькими, щоб коренева система могла вільно рости, але зелена маса надмірно не розросталася.

Склад для субстрату

У приміщенні, де вологість повітря знижена, краще висаджувати квітку в субстрат з підвищеним вмістом вологи. Такий грунт повинен повністю висихати не раніше, ніж через 3-5 днів.

Склад ґрунту повинен складатися з компонентів, які не стежаться і не утворюють кірку на поверхні після поливу.

Для орхідеї фаленопсис відповідні складові - подрібнена соснова кора (2/3 частини) і мох сфагнум (1/3 частина). До такої суміші можна додати по склянці вугілля і торфу крупнозернистого.

Кору дерева дезінфікують у киплячій воді 5-7 хвилин. Зливають воду і розділяють все на 2 рівні частини, дрібну і більш велику за структурою,

Мох на добу замочують в "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND